Susarsak üzeri kapatılacak

Susarsak üzeri kapatılacak
Antep’te şüpheli şekilde yaşamını yitiren Duygu Delen’in arkadaşları BirGün’e konuştu. Duygu için adalet istediklerini söyleyen kadınlar, “Eğer biz susarsak bu olay da tıpkı diğerleri gibi kapatılacak” diyor.

Susarsak üzeri kapatılacak
Yaren Çolak

Antep’te erkek arkadaşı Mehmet Kaplan’ın evinin penceresinden düşerek yaşamını yitiren 17 yaşındaki Duygu Delen’in ölümüne ilişkin şüpheler devam ediyor. Çıkarıldığı mahkemece ‘cinsel istismar ve kasten öldürme’ suçlamalarıyla tutuklanan Mehmet Kaplan, polisteki ilk ifadesinde genç kadını şiddete maruz bıraktığını itiraf etti.

Öte yandan Delen’in öldürüldüğü olaya ilişkin yürütülen soruşmanın dosyasındaki gizlilik kararı sürüyor. Yani Kadınlar öldürülmeye davalarsa gizlenmeye devam ediyor. Duygu için Twitter’da başlattıkları kampanya ile şüphelinin tutuklanmasını sağlayan arkadaşları, olayın intihar değil cinayet olduğuna dikkat çekiyor.

Duygu’nun ismini vermek istemeyen bir arkadaşı, şüpheli Kaplan ile genç kadının 6 ay süren bir ilişkileri olduğunu hatırlatıyor. Ancak ilişkiye devam etmek istemeyen Duygu’nun mart ayında ilişkiyi sonlandırdığını söyleyen Duygu’nun arkadaşı, şunları dile getiriyor: “Mehmet Kaplan sürekli Duygu’nun evinin önüne falan gelerek Duygu’yu rahatsız ediyordu. Resmen zorluyordu. Ben Duygu’nun tehdit mesajı vs. almadığı sürece o eve gideceğini düşünmüyorum. 17 yaşındayız, arkadaşımız öldürüldü, elimizdeki tek güç olan Twitter’ı sesimizi duyurmak için kullanıyoruz. Duygu için adalet istiyoruz. Olayın kapatılmasını istemiyoruz. Eğer biz bugün susarsak bu olay da tıpkı diğerleri gibi kapatılacak.”

MÜSAADE ETMEYECEĞİZ

Kaptan’ın daha önce de hamile bir kadına arabayla çarpıp öldürdüğünü belirten Duygu’nun arkadaşı, “Mehmet, Antep’te güçlü diyebileceğimiz bir ailenin oğlu, bu nedenle parayla her şeyi yapabileceklerini düşünüyorlar. İlk olayı parayla kapattılar ama bu olayı da aynı şekilde kapatmalarına biz Duygu’nun arkadaşları olarak asla müsaade etmeyeceğiz” diyor.

ŞU AN YAŞAYABİLİRDİ

Duygu’nun bir diğer arkadaşı ise “Daha önceki olay örtbas edilmeseydi Duygu şuanda yaşıyor olacaktı” şeklinde konuşuyor. Duygu’nun cinayetine intihar süsü verilmeye çalışıldığını belirten Duygu’nun arkadaşı, “Duygu’nun düştüğü anın videolarında görüldüğü üzere düşme şekli, düştüğü yön hiçbir şekilde intihara uygun değil. Bu olay intihar değil cinayet!” ifadelerini kullanıyor.

‘RAHATSIZLIKTAN’ CEZA

Duygu’nun arkadaşı, şunları dile getiriyor:

“Sosyal medyada yaptığımız paylaşımlardan sonra destek almayı başardık ancak bunun yanında zanlının ailesinden ve yakın arkadaşlarından tehdit mesajları da aldık. Duygu ilişkisi boyunca Mehmet’ten psikolojik şiddet gördü. En son şiddet fiziksel boyuta ulaşınca Duygu ilişkiyi sonlandırdı. Hatta daha önce Duygu’yu evinin önünde rahatsız ettiği bir gün polis tarafından Mehmet’ çevreye rahatsızlık vermekten ceza kesilmiş. Videoda da zaten Duygu’nun tedirginliği belli oluyor.”

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?