KAMU OYUNA! İNTİHAL-RIZASIZ SAHİPLENME

KAMU OYUNA!
İNTİHAL-RIZASIZ SAHİPLENME
Kaç gündür kamuoyunu meşgul eden ve biz Alevileri üzen bir konuda tavrımızı belirtme ihtiyacı doğmuştur.
Biz Aleviler kadimden gelen Yol-Erkan öğretimiz ve yaşam felsefemiz gereği, yakınımız da olsa, kimsenin malına, özel eşyasına, asıl önemlisi bu örnekte söz konusu olan fikri emeğine, ürettiği değerlere, her ne şekilde olursa olsun rızasız sahiplenme hakkını kendimizde göremeyiz. Aksi davranış ahlaki değildir, emek gaspıdır.
Son birkaç gündür yansıyan bilgiye göre, aynı sosyal, siyasal ve inançsal zemini paylaştığımız yazarlarımızdan İbrahim ERGİN’in kitabında, isim belirtmeden ve italik kullanmadan, yazarlarımızdan Erdoğan AYDIN’a ait bir kitabından, bir seferinde 73 sayfa olmak üzere birden çok yerde gizli aktarımlar yapmış, yani kendine ait olmayanı kendinin göstermiştir. Alıntı sahiplerinin emeği de ayrıca gözetilmelidir.
Bu davranışın evrensel hukukta adı fikri hırsızlıktır (intihaldir). Evrensel hukuktan geriye gidemez olan Alevilik ahlakı açısından da aynıdır. Fark edilip kendine dayatılan özür metni yayınlansa da, tüm dünyada yasal olarak suç olan bu durumu, Alevi Yol-Erkan gereği kabul edemeyiz.
Yasal yaptırımı olmasına rağmen, Erdoğan AYDIN ın konuyu yargıya taşımadan halletmeyi kabul etmesini takdirle karşılıyoruz.
Ancak Yapılan işin herhangi bir “hata” veya hoş görülebilir bir yanlışlık değil, tasarlayarak yapılmış bir iş olduğu, yani ciddi bir ahlaki sorunla karşı karşıya olduğumuz için bu sorunun kurumlarımız nezdinde bir karşılığı olması zorunludur. Aksi taktirde bu işe biz de göz yumarak ortak olmuş oluruz. Diğer yandan İbrahim ERGİN’in de, özürünün samimiyetini göstermesi, bu adımı mecbur bırakıldığı için değil gerçekten de utanılacak bir iş yaptığına inandığını göstermesi, özünü Dar’a çektiğini göstermesi lazım.
ÇAB-P (ÇAĞDAŞ ALEVİ BİRLİĞİ-PLATFORMU) olarak bizler bu konularda olumlu bir gelişme olmadan platformumuzda İbrahim Ergin’e alan açmayacak, yazdıklarını ÇAB-P sayfalarında yayınlamayacağımızı bildirmek isteriz.
GÖNÜL KALSIN YOL KALMASIN
ÇAB-P

Duyuru
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?