Çevirmen: Hasta Mapuslar Tedavi Edilmiyor

Çevirmen: Hasta Mapuslar Tedavi Edilmiyor
15 Ağustos 2020 – 16:09 pirha.net

15 Ağustos 2020 – 16:09
PİRHA-Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, hasta tutukluların tedavilerinin yapılmadığı ifade ederek, sorunlar kalıcı bir şekilde çözülünceye kadar dile getirmeye devam edeceklerini belirtti.

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, 310’uncu haftasında Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde kalan tutuklu Gülşan Adet’in durumuna dikkati çekti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube binasında gerçekleşen açıklamayı İHD Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Nuray Çevirmen okudu.

Çevirmen, binlerce hasta mahpus hapishanelerde adeta yaşam savaşı vermekte; sağlıksız koşullarda yaşamaya çalışmakta ve ne yazık ki pek çok mahpus hastalıklarının tedavi edilmemesi nedeniyle yaşamlarını kaybetmeye devam etmekte olduğunu belirterek, Sincan Kadın Kapalı Hapishanesinde kalan Gülşan Adet’in sağlık durumuna ilişkin bilgi paylaştı.

“GÜLŞAN ADET’İN GEREKLİ OLAN TEŞHİS VE TEDAVİLERİ EKSİKSİZ OLARAK YAPILMALI”

Çevirmen, açıklamanın devamında şunları dile getirdi:

“Mayıs ayı sonlarında nedeninin hala anlaşılamadığı bir hastalığın kendisinde ve arkadaşlarında baş gösterdiğini, durumunun acil olmasından kaynaklı olarak karantina sürecini de göze alarak hastaneye gitmek zorunda kaldığını, önce acil servise oradan da dahiliyeye sevk edildiğini, doktorlara yaşadıklarını anlattığını ve yazılan ilaçların hiçbir faydasının olmadığını, durumunun da giderek ağırlaştığını aktarmıştır. Yaşadığı sağlık sorununun hala tanısı konulmamıştır. Oda değişimi talebi korona gerekçe gösterilerek kabul edilememiş ancak cezevinden sevklerin yapıldığı tarafımıza bildirilmiştir. Geçen sürede hastalığı düzelmemiş aksine artmış ve sebebinin ne olduğunu anlaşılamadığından Gülşan Adet’in gerekli olan teşhis ve tedavileri eksiksiz olarak yapılmalı ve bir an önce tetkikleri konularak buna uygun tedavisine başlatılmalıdır.”

“Kendi doğalında yaşama zorluğuna sebep olan hapishanelerde bir de güneş almayan ve nemli olan koğuşlar birçok hastalığın oluşmasına ve ağırlaşmasına da zemin hazırlamaktadır” diyen Çevirmen, “bu nedenle bir an önce oda değişimleri yapılmalıdır. Hapishanelerde yaşaması güç olan ve ağır olan mahpusların tahliyeleri de gerçekleştirilmelidir. Bizler; Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi olarak 310. Haftada, Hasta Mahpusların durumlarını dile getirdik. Tüm bu sorunlar kalıcı bir şekilde çözülünceye kadar dile getirmeye, taleplerimizi kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

PİRHA/ANKARA

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?