Alevi Kurum Başkanları Tunç Soyer Ile Görüştü; Cemevleri Devredilecek

Alevi Kurum Başkanları Tunç Soyer Ile Görüştü; Cemevleri Devredilecek
12 Ağustos 2020 – 14:53 pirha.net
Alevi kurum başkanları Tunç Soyer ile görüştü; Cemevleri devredilecek

PİRHA – Alevi kurum başkanları İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile görüştü. Soyer’e İzmir’de bulunan 7 cemevinin Alevi kurumlarına devredilmesi ile ilgili talepler iletildi. ADFE Genel Başkanı Fırat, Tunç Soyer’in bu konuda samimi olduğunu vurgulayarak, Alevi kurumlarının kendi aralarında ortaklaşarak bir hafta içinde bu sorunu çözeceklerini söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, Alevi kurum yöneticileri ile bir araya geldi.

Görüşmeye Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, Alevi Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Celal Fırat, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı İsmet Kurt ve Alevi Vakıflar Federasyonu Genel Başkanı Remzi Akbulut katıldı.

Alevi toplumunun taleplerini dile getiren başkanlar, belediye bünyesinde bir İnanç Masası kurulması ve İzmir genelindeki 7 cemevinin Alevi toplumuna tahsis edilmesiyle ilgili taleplerini dile getirdi. Demokrasi ve bir arada yaşama kültürü üzerine vurgu yapan Tunç Soyer, şunları söyledi.

“Taleplerinizin her biriyle ilgili çözüme en az sizin kadar biz de talibiz ve yakınız” dedi. Ekonomik sıkıntı, ayrımcılık ve kutuplaşmanın sebebinin demokrasiden uzaklaşmakla ilgili olduğunu söyleyen Soyer, “Bir toplumu ileriye taşıyan şey demokrasidir. Farklılıklarımızı budadıkça refahtan, adaletten uzaklaşıyoruz. Demokrasi bir arada yaşamanın hukukudur. Biz bütün belediyecilik anlayışımızı daha demokratik bir yönetim anlayışını nasıl tesis edebileceğimiz üzerine kuruyoruz.”

“ALEVİ KURUMLARI ORTAKLAŞMALI”

Cemevlerinin tahsisiyle ilgili de konuşan Soyer, bunu en başından beri hedeflediklerini, ancak Alevi toplumunun bu konuda ortak bir mutabakat içinde olması gerektiğini söyledi. Soyer, İnanç Masası’yla ilgili ise İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Diyalog Merkezi kuracaklarını belirterek yanıt verdi. Soyer, “Bu Diyalog Merkezi bu toplum içinde haksızlığa uğramış, kendini ifade edememiş kim varsa onlarla belediyemizin doğrudan iletişime geçebileceği bir yapı olacak. O yapının içinde bir İnanç Masası da olur. Çünkü bunun eksikliğini hissediyoruz. O masanın yetkilileri sorun ne ise çözümü için üzerine düşen ne varsa yapmakla mükellef olacak” dedi. Cemevlerinin imar planına ibadethane olarak işlenmesiyle ilgili 2020 yılının ocak ayında meclis kararı aldıklarını da hatırlatan Soyer, “Bu, Türkiye’de bütün CHP’li belediyelere örnek olarak gösterebileceğiniz örnek bir çalışmadır” dedi.

“DİĞER BELEDİYELER TUNÇ SOYER’İ ÖRNEK ALMALI”

Görüşmeye ilişki PİRHA’ya konuşan Alevi Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Celal Fırat, uzun süredir CHP’li belediye bünyesinde bulunan cemevlerinin Alevi örgütlerine devredilmesi yönünde taleplerinin olduğunu söyledi. Fırat, bu konuda en duyarlı davrananlardan birinin Tunç Soyer olduğunu belirtti. Soyer’in “Kime verileceğini, hangi kuruma tahsis edileceğini kendi aranızda anlaşın ben gerekeni yapacağım’ dediğini aktaran Fırat, Tunç Soyer’in bu konuda samimi olduğunu vurguladı. Fırat, Alevi kurumlarının kendi aralarında ortaklaşarak bir hafta içinde bu sorunu çözeceklerini söyledi.

Tunç Soyer’in bu konuda diğer belediyelere örnek olacak bir davranış sergilediğini belirten Fırat, cemevlerinin Alevilerin ibadethanesi olduğunu, bu konuda diğer belediyelerin de, bünyelerinde bulunan cemevlerini Alevi örgütlerine teslim etmesi çağrısı yaptı.

Semra ACAR/ İZMİR

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?