Timtik ve Ünsal için Mersin Adliyesi önündeki oturma eylemi 5. gününde-

Timtik ve Ünsal için Mersin Adliyesi önündeki oturma eylemi 5. gününde-

10 Ağustos 2020 – 14:38
PİRHA- Ölüm orucuna devam eden avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal için Mersin Adliyesi önündeki oturma eyleminin 5. gününde eyleme destek veren Mersin Emek ve Demokrasi Platformu bileşeni kurum temsilcileri ölümler yaşanmadan Timtik ve Ünsal’ın “adil yargılanma” talebinin karşılanmasını isterken, destek açlık grevi yapan avukatlar Sebahat Gençtarih ile Mehdi Zana Akkaya da “herkese bir gün adalet lazım olacak” dedi.

“Adil yargılanma” talebi ile ölüm orucu eylemi yapan Halkın Hukuk Bürosu (HHB) ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar Ebru Timtik’in 221, avukat Aytaç Ünsal’ın ise 190. gününde eylemleri devam ediyor.

Timtik ve Ünsal’ın eylemine dikkat çekmek ve “adil yargılanma” taleplerinin kabul edilmesini isteyen Özgürlükçü Hukukçular Dermeği (ÖHD) ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar Mersin Adliyesi önünde bir araya gelmeye devam ediyor.

Timtik ve Ünsal için Mersin’de adalet nöbetinin 5. gününde Mersin Emek ve Demokrasi Platformu bileşeni kurumlar destek verirken, Timtik ve Ünsal’a, ÖHD üyesi avukatlar Mehdi Zana Akkaya ve Sabahat Gençtarih de bir günlük açlık greviyle destek oldu.

“EBRU VE AYTAÇ İÇİN ADİL YARGILANMA TALEBİ DERHAL KARŞILANMALIDIR”

Oturma eyleminde konuşan Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü ve Tüm Bel-Sen Şube Başkanı Mustafa Özbay, Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın adil yargılanma talebi ile ilgili başlatmış oldukları ölüm orucunda kritik safhaya gelindiğini belirterek, şunları ifade etti:

“Bu insanlar tek bir istedikleri var o da adil yargılanma hakkı. Demokratik ülkelerde olduğu gibi adil yargılanma hakkı her yurttaşın her vatandaşın hakkıdır. Bu vatandaşlarımızın da tek istedikleri bir şey var oda adil yargılanma. Türkiye’de hukuk devleti anlayışının son yıllarda giderek yok oldu. Anayasamızda Türkiye Cumhuriyeti bağımsız sosyal bir hukuk devletidir diyor. Son zamanlarda hukuk devletinin sadece kırıntılarının kaldığı bir dönemde son kalan hukuk kırıntıları da yok edilmeye çalışılıyor. Bizler biliyoruz ki hukuk olmazsa adalet, adalet olmazsa demokrasi, insan hakları, eşitlik, özgürlük, can-mal güvenliği, iş-aş kısacası hayat olmaz. Bir an önce hukuk devleti örülerek herkes için adalet sağlanmalıdır. Ebru ve Aytaç için adil yargılanma talebi derhal karşılanmalıdır. Bizler Mersin Emek ve Demokrasi Platformu olarak her türlü haksızlığa karşı meşru mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğimizi buradan bir kez daha ilan ediyoruz.”

Bir günlük açılık grevinde bulunan ÖHD üyesi Avukat Mehdi Zana Akkaya da Timtik ve Ünsal’ın taleplerinin sonuna kadar arkasında olduklarını belirtirken, Avukat Sabahat Gençtarih de iki avukatında ölümün eşiğine geldiğini ifade ederek, “Ebru ile en son 192. Günde cezaevinde görüştüğümde bu sorunun sadece kendisinin ve Aytaç’ın sorunu olmadığını bu ülkede yaşayan herkesin sorunu olduğunu söyledi. Bugün bizim dosyamızda sahte bir tanıkla karar çıkartıp, bize hapis cezaları verdirip hızla istinaftan çıkaran üst akıl yarın bir gün herkesin kapısını çalar. Bu sadece bizim başımıza gelmiyor bu sebeple dayanışmanızı talep ediyoruz demişti. Tam da bu noktadan dayanışıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

PİRHA/MERSİN

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?