Dersim İnşa Kongresi’nden Munzur Gözeleri Için ‘Nöbet Eylemi’ Çağrısı

Dersim İnşa Kongresi’nden Munzur Gözeleri Için ‘Nöbet Eylemi’ Çağrısı
11 Ağustos 2020 – 13:01 pirha.net

Dersim İnşa Kongresi, Munzur Gözeleri’nde yapılmak istenen projeye karşı nöbet eylemi başlatmaya çağırdı.

Dersim İnşa Kongresi, Dersim’in Ovacık ilçe sınırları içinde bulunan ve Alevi toplumunun kutsal saydığı, Munzur Gözeleri’nde yapılmak istenen projeye ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, 40 gözeden suyun çıktığı, kurda kuşa, bitkiye, insana ve doğaya hayat veren kutsal mekan Munzur Baba’nın sistematik bir politikayla yok edildiği vurgulandı.

“YOK EDİLEN İNANÇTIR”

Dersim inancında, kültüründe kutsal kabul edilen, her yıl on binlerce insanın ziyaret ettiği mekan “çevre düzenlemesi” adı altında dünyanın gözü önünde yok edildiğine değinen açıklamada,”Yok edilen inançtır, tarihtir, kültürdür, dildir, Kızılbaş Aleviliğidir, Kürtlüktür ve Dersim’dir. Toplum belleksiz ve kimliksiz hale getirilmek isteniyor. Seyit Rıza ve Dersim önderlerinin üzerine yemin ettikleri Munzur Baba’nın yok edilmek istenmesi sıradan bir olay değil bilinçli, planlı bir konseptin parçasıdır” denildi.

“MUNZUR BABA KUTSALDIR; HERKESİ SAYGIYA DAVET EDİYORUZ”

Munzur Baba gözelerinin çevre düzenlemesine ihtiyacı olmadığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi.

“Doğal yapısının korunmasına, saygı gösterilmesine ihtiyacı vardır. Devlet yetkililerinin ne yapmak istediği ortadadır. Önce Munzur Baba’nın suyunu ticarileştirerek ilk darbeyi vurdular. Ardından piknik alanı haline getirerek, kutsal mekânda içki masaları kurularak ‘turistlik’ tesis ve işletme haline getirmek istediler. Şimdi de ‘çevre düzenlemesi’ adı atında tabuta son çiviyi çakmak istiyorlar. Munzur Baba kutsaldır. Ne piknik alanı ne de içki içilecek yer değildir. ‘Çevre düzenlemesi’ adı altında turizme açılacak yerde değildir. Herkesi ciddiyete ve saygıya davet ediyoruz.”

“FERMANI DURDURALIM”

Açıklamada kamuoyuna çağrı yapılarak, “Şimdi toplantı, açıklama, sosyal medya da paylaşım yapma zamanı değildir. Bu tür adımlar değerli olmakla birlikte kutsal Munzur Baba mekanını kurtarmaya yetmez. Dersim İnşa Kongresi olarak tüm Dersimlileri, Alevileri, HDP’yi, HDP milletvekillerini, sivil toplum örgütlerini, sanatçıları, çevre örgütlerini, Pirleri, Rayberleri, Mürşitleri Munzur Baba’da ‘Nöbet Eylemi’ başlatmaya davet ediyoruz. Munzur Baba Alevi toplumunun kutsal mekanıdır. Hiç kimse hiçbir şart altında dokunamaz ve dokunulmasına izin verilemez. Munzur Baba ne üzerinde siyaset yapılacak ne de rant alanı haline getirilecek mekandır. Munzur Baba için çıkarılan fermanı durduralım” ifadeleri kullanıldı. (HABER MERKEZİ)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?