Sanatçı Cavit Murtezaoğlu, Okmeydanı Cemevinden Hakk’a Uğurlandı-

Sanatçı Cavit Murtezaoğlu, Okmeydanı Cemevinden Hakk’a Uğurlandı-
08 Ağustos 2020 – 14:11 pirha.net
Sanatçı Cavit Murtezaoğlu, Okmeydanı Cemevinden Hakk’a Uğurlandı-

PİRHA- İstanbul’da koronavirüs tedavisi gördüğü Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Hakk’a yürüyen Sanatçı Cavit Murtezaoğlu Okmeydanı Cemevinde Hakka uğurlama erkanı gerçekleştirildikten sonra Merdivenköy Mezarlığı’nda sıralandı.

İran’da siyasi yasaklı olmasından dolayı İstanbul’da ailesiyle birlikte sürgünde yaşayan Can TV programcısı Sanatçı-Yazar Cavit Cavit Murtezaoğlu koronavirüs nedeniyle tedavi gördüğü Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde önceki akşam Hakk’a yürüdü.

Murtezaoğlu, Okmeydanı Cemevinden ailesi, sevenleri, dostları ve Aleviler tarafından uğurlandı.

ADFE İnanç Kurulu Başkanı ve Baba Mansur Ocağı pirlerinden Eren Yıldırım’ın yürüttüğü Hakka uğurlama ekranına, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş ilgezdi, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ferhat Tunç ve Can TV çelenk göndererek baş sağlığı dileğinde bulundu.

Hakk’a uğurlama erkanına Can Tv ve PİRHA yönetecileri ve programcıları çok sayıda Alevi kurum yöneticisi, Alevi aydın, yazar ve sanatçının yanı sıra Murtezaoğlu’nun öğrencileri, dostları ve HDP İstanbul il başkanı katıldı.

Erkanda ailesi adına kısa bir konuşma yapıldı. Alevi deyişleriyle hakka uğurlanan Murtezaoğlu ile özdeşleşen Seyid Nesimi’nin Sığmazam deyişi hep birlikte söylendi.

Hakk’a uğurlama erkanının ardından Murtezaoğlu, Kadıköy’de Şahkulu Dergahı’nın yanında bulunan Merdivenköy Mezarlığı’nda toprağa sırlandı.

Asıl adı Javid Fakhim Ghanbarzadeh olan sanatçı 1962’de Tebriz’de doğdu. Azerbaycan Bakü Konservatuarı’ndan mezun olan Cavit Murtezaoğlu, caz formatıyla buluşan ve makamsal yapıya dayanan müziğini “Caz-makam’ olarak tanımlıyordu. 100’ün üzerinde bestenin yanında “O 3 (Leyla-Mecnun)” ve “Pir Sultan” adlı iki operete imza atan Murtezaoğlu, müzik yazımı, çalışmaları içinde, birçok yeni makam çeşnileri, ses dizimleri ve armoniler yarattı.

7 yıldır İstanbul’da siyasi mülteci olarak yaşayan Murtezaoğlu, Alevilerin sesi Can Tv‘de ‘Cavidan Name’ programını yapıyordu.

PİRHA/ İSTANBUL

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?