PAY EDİLMİYOR PARÇALANIYOR

PAY EDİLMİYOR PARÇALANIYOR

Arıların vız vız kanat çırptığı, binbir renk çiçeğin açıp, rekabetsiz güzelliklerini yarıştırdığı göz temaşasından daha fazlasıdır meralar. Gözleriyle süzenlere, kulak kabartanlara doğanın ziyadesidir.

Meralar, yeryüzünün en önemli bileşeni, dünya varlığının bütünleyicisi, fonksiyonel ana parçasıdır. Yokluğu, eksilmesi telafisi mümkün olmayandır. Meraların tahribi oranında dünya eksilir.

Meralar biyoçeşitliliktir

Meralar, zengin flora ve faunaya sahiptir. Biyoçeşitliliğin menbaıdır. Yani türlü böcekler, sürüngenler, kemirgenler, kanatlı kuşlar ve memelilere barınak görevi görür. Küçük ve büyükbaş hayvanlar için zengin ve sağlıklı yem kaynağıdır. Bedelsiz yem yatağıdır. Envai çeşit bitkiye ev sahipliği yapar. Karbon yutağı görevi görerek küresel iklim krizine olumlu katkı sağlar. Elbette meraların yararları anlattıklarımla sınırlı değil, daha pekçok yararı var. Gel görki meralar, hükümet destekli politikalarla bir avuç şirketin pençeleri arasında; canlı canlı, parçalanıyor.

Dünya, Türkiye, Aydın ili

Dünya orman ekosisteminden sonra ikinci en büyük habitat alanıdır meralar. Dünya toplam mera alanı yaklaşık 3,4 milyar hektar. TUİK verilerine göre Türkiye mera alanı ise 2001 yılında 14 milyon 616 bin 687 hektardı. Bu rakam, 2019 yılında 11 milyon 696 bin 494 hektara geriledi. Tarım ve Orman Bakanlığı Aydın İl Müdürlüğü verilerine göre; mera arazisi 2014 yılında 47 bin 78 hektar iken 2018 yılına geldiğimizde yaklaşık yarı yarıya azalmış; 23 bin 872 hektara düşmüş. Aydın ilimiz en verimli tarım topraklarına sahip olmasına karşın, en çok jeo termal santralinin yapıldığı, tarımı tahrip edilen bölgelerin başında gelmektedir. Yani hoyratlık diz boyu.

Paylaşım değil parçalama

Meralar, tüm canlılara aittir. Aynı zamanda köylülere de. Fakat köylülerin mülkleri değildi; kullanma hakkına sahip oldukları ortak varlıkları idi. Artık o da değil. Şimdi meralar, enerji ve maden şirketleri ve turizmciler arasında pay ediliyor. Bunca canlıya ev sahipliği yapan, dünyaya olumlu katkı koyan meraları şirketler arasında pay etmek, dünyandan koparmaktır. Yeryüzünü parçalamaktır. Gezegenin önemli ana parçasından birini şirketlere vermekle dünyanın “dirlik düzenini” bozmaktır.

Abdullah Aysu

İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?