Erzincan Zini Gediği’nde Katledilen Onlarca Alevi 8 Ağustos’ta Anılacak

Erzincan Zini Gediği’nde Katledilen Onlarca Alevi 8 Ağustos’ta Anılacak
06 Ağustos 2020 – 10:30 pirha.net

PİRHA- Zini Gediği İnisiyatifi, 82. Yılında Zini Gediği Katliamı’nı protesto ederek, katledilen canları anacak. Anma 8 Ağustos Cumartesi günü saat 15.00’te Erzincan’ın Kılıçkaya Köyü’nde yapılacak.

8 Ağustos 1938’de Erzincan’ın Munzur’a bakan dağlık bir köyünde, Surbahan ve çevre köylerden toplanan yaklaşık 100 köylü, saatlerce aç susuz yürütülerek “yasak bölge” ilan edilen Erzincan Zini Gediği’nde kurşuna dizildiler. Mezarları hiç olmadı; kurda kuşa yem olmak üzere o dağ başında toz ve toprak içerisinde öylece bırakıldılar.

Uzun yıllar boyunca Zini Gediği bölgesine gidilmesi yasaklandı, geride kalanlar yakınlarının kemiklerine sahip çıkamadı, yas hep devam etti.

Geride kalan aileler köyleri boşaltmak zorunda bırakıldı; Balıkesir ve Edirne başta olmak üzere hiç bilmedikleri, tanımadıkları illerine 10 yıl geri dönmemek şartı ile sürgüne gönderildiler.

Zini Gediği İnisiyatifi 8 Ağustos’ta Erzincan Zini Gediği’ne giderek, kurşuna dizilen canları anacak. Bir açıklama yapan inisiyatif, şunları kaydetti:

“8 Ağustos 1938’te köyünden, tarlasından, okulundan topladıkları, suçsuz/günahsız yaklaşık 100’e yakın insanı, saatlerce aç susuz yürüterek, “yasak bölge” ilan ettikleri Erzincan Zini Gediği’nde kurşuna dizdiler.
Cesetler kurda, kuşa, yılanlara yem oldu. Kendilerine bir mezar taşı ve kefen fazla görüldü. Hukuk dışı bir şekilde öldürülen atalarımızın kemikleri hala açıkta durmaktadır. Ortada duran kemikler vicdanımızı sızlatmakta ve her gördüğümüzde yaramızı yeniden kanatmaktadır. 82 yıldır Zini’de -kefensiz ve mezarsız- yatmakta olan masumları anmak, açıkta duran kemiklerin DNA testlerinin yapılarak bizlere teslim edilmesi ve onları inancımızın gerektirdiği gibi defin etme talebimizi dillendirmek için, 8 Ağustos 2020 Cumartesi günü saat 15.00’te Erzincan’ın Kılıçkaya Köyü’nde bir araya geliyoruz.”

PİRHA/ ERZİNCAN

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?