AABK’dan Sivas Katliamı Belgeseli

AABK’dan Sivas Katliamı Belgeseli
6 Ağustos 2020 Alevi Haber Ağı

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) yazılı bir açıklama yaparak Sivas Katliamı’nın 30. yılına yetişecek şekilde, Sivas Katliamı’nın Belgeseli’nin çekilmesi ve katliamın kitapçığın çıkarılması için, 14 Temmuz 2020 tarihinde yapılan AABK Yönetim Kurulu toplantısında çalışmaların başlatılması için karar alındığını kamoyuna duyurdu.
Açıklamanın tam metni şöyle:

”Avrupa Alevi hareketi olarak, Sivas Katliamı’nın 30. yılına yetişecek şekilde hem belgeselin çekilmesi, hem de kitapçığın çıkarılması için, 14 Temmuz 2020 tarihinde AABK/AABF Yönetim Kurulu’muzun onayı doğrultusunda çalışmalara başlama kararını aldık.

Bildiğiniz gibi; Sivas Katliamı özellikle Avrupa Alevi hareketi açısından son derece önemli bir yer tutar. Bugün Avrupa ́da Aleviler özgürlüklerini, haklarını elde edebilmişse, Sivas katliamının çok önemli bir etkisi olmuştur. Hep deriz, “Sivas’ın küllerinden büyüyen bir hareket” Dünya tarihinin kara lekesi olan bu katliamın unutturulmaması ve hesabının sorulması konusunda bir mücadele içerisindeyiz.

Tarihimizde yaşadığımız katliamları göz önünde bulundurduğumuzda, Sivas Katliamı ́nı öne çıkaran en belirgin özelliği, şeriatın Alevilere bakış açısının en can alıcıbelgesi niteliğinde olmasıdır.Bir daha bu gibi barbarca yaşanan katliamların olmaması amacıyla, “unutmadık, unutmayacağız ve unutturmayacağız” sloganını 27 yıldır ısrarla atıyorsak ve Sivas Madımak Oteli bir utanç müzesi olacak diyorsak ve hedefliyorsak, o zaman bu slogana ve hedefe uygun hareket etmek ve de bu doğrultuda çalışmalar yürütmek zorundayız.

Sivas Katliamı’nın henüz çekilmiş bir belgeseli yok
Sevgili Canlar, Sivas Katliamı ́nı unutturmayacağız sözünü verdiysek, bu sözümüzü yerine getirmek zorundayız. Bildiğiniz gibi Maraş ve Çorum katliamlarının çekilmiş belgeseli var ama Sivas Katliamı ́nın çekilmiş bir belgeseli yok. Bu bizim açımızdan büyük bir eksikliktir ve bu eksiklik mutlaka giderilmelidir. 3 yıl sonra katliamının 30. Yılı, 30. yılında tarihe karşı sorumluluğumuz gereği, katliama dair en önemli hesaplaşmalarımızdan biri ise;bu belgeseli hazırlamak ile olacaktır.

Böylelikle önemli bir arşive kavuşmuş olmakla birlikte, hafızalarda her zaman canlılığını koruyacak, hem de gelecek kuşaklara tüm detayları ile aktarılabileceğimiz önemli bir belgeselimiz olacaktır.Malum katliamda yaşamını kaybedenlerin aileleri oldukça yaşlandılar. Bazıları aramızdan ayrıldı, Hakka yürüdü. Şahitler her yıl daha da azalıyor.

Bu nedenle zaman kaybetmeden profesyonel bir çalışmayı, hızlı hareket ederek süreci başlatmak zorundayız. Bu amaçla katliamın hem belgeselinin çekilmesi, hem de kitapçığının çıkarılması amacıyla, Eylül 2020 tarihinden itibaren çalışmalarımıza başlıyoruz. Sivas Katliamı ́nın 30. yılında yapabileceğimiz en değerliçalışmalardan biri bu olacak.Tarihe önemli bir not düşeceğiz. Tarih bu sefer bizden dinleyecek gerçekleri.Aşk ile”

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?