Diktatörün Yolu, Işık ehlinin Yol’u

Diktatörün Yolu, Işık ehlinin Yol’u

Endişelerimizi boş laf ile gideremeyiz. Söz söylemek elzemdir! Nerede bulunuyoruz? Bulunduğumuz yerde ne yapıyoruz ? Olmamız gereken yerde miyiz? Bir yerde mi olmamız gerekiyor ? ‘Ben burada ne yapıyorum ?’ sorularını sormak zorundayız.
Esas olan harekettir. Hareketin içinde olmak durumundayız.
Temel seyahat. Yaşamın sayahatı. Olduğumuz yerden gitmek. Gitmek gidilene göre gelmektir. Yer değiştirmek. Her yerde olabilme olasılığı. Sürek esastır. Varlığın birliği buna tekabül eder.
Tarihsel örneklerden bakarak yerinden edilmek, yerinden etmek olumsuz bir çağrışımdır. İnsanlık hafızasında yerinden olmak sürgündür. Soykırımdır.Sürgün ; sürülme, sürgü, kapatılma, iradensinin dışında idare edilmek, soyutlanmak.Işık ehli bunları kadimden beri yaşamıştır.Bu ışık ehline dayatılmıştır. Işık ehli için esas sürek’tir. Sürgün değil.

Köprü; kesintiyi engellemek için. Skandalın zıttı olarak köprü. Skandal kesintiye uğramaktır. Kurulu düzenin devamı için skandalın ortadan kaldırılması gerekiyor. Kurulu düzenin yani sistemin devamı ilerleme anlamına gelmez. Statükonun devamı anlamına gelir. Egemenlerin iktidarının pekişmesi için gereklidir. Bilimsel, sosyolojik felsefi vs. her yenilik bir skandaldır. Rutini sarsmadan ilerleme gelişme sağlanamaz.
Nesnel yol; göçmenliğin devam etmesi, toplumsal güzergahı kontrol etmek. Bu ışık ehlinin Yol’u değildir. Diktatörün yaptırdığı yol anlam dünyasında hiç bir şey ifade etmez.
Diktatörler yol yapar. Roma yolları hala günümüzde kullanılıyor. ‘diktatör’ kelimesi ilk kez Sezar’ın unvanı olarak kullanılmıştır. Dikte eden,(latince dictator, dictare= söyleyen, dikte eden, söylediğini yaptıran) dediğini yaptıran. Diktatör öncü değildir. Öyle bir amacı da yoktur. Işık ehlinin mürşidi vardır. Reber’i vardır. Yolu evrenseldir. Anlam dünyasında ve mana dünyasında güzergahı vardır. Güzergahın kendisidir.

Göç ; gitmek, terk etmek. Dini manada göç hicret ; gidip arama, bulma. Hicran. İslamda Hac a tekabül eder. Işık ehlinde yola tekabül eder.

Nakliyat ; götürme-getirme, ötekine iletme, mürşid talip ilişkisi.Transport ; taşıma, içinden geçirme. Seyahat ; hepsi !

Özgürlük, ölçü, süre, an, beyin, yürek ; zihinsel, duygusal, gövdesel ve bulutsal akıl.
Özgürlük kalite ile ilgilidir. Nicelik ile değil. Söz ile ilgilidir. Söz nicel değil niteldir. Zaman ile ilgilidir ; zaman vakit değildir. Zaman daimidir. Zaman başlayıp bitmez. Zamanın başı sonu yoktur. Vakit tüketim ve tükenmeye işaret eder. Kısıtlayıcı ve özgürlük kıyımcısıdır. Evrende başlangıç noktası yoktur. Zaman evrendir. Orijineldir. Orijinal değildir. Süre-vakit bitiş yönüne odaklıdır. Zaman tüm yönlere. Zaman ordinaldir.

Aşk vakitsel değil, zamansaldır. Ölçülmez. Aşk kalitedir. Serbestlik özgürlük değildir. Suçsuzluk özgürlüğe yakındır. Özgür olan cezalandırılır ancak. Ceza, verilen ceza değil, sizin beklediğinizdir. Her ceza bir suç gerektirmez. Ancak suçsuzlar cezalandırılabilinir. Ceza masumiyet ile ilgilidir. Masum iseniz cezalandırılacaksınız!
« Devlet özgürlüğü kesirler olarak hesaba katar, pazara iter. Özgürlüğü verdiğini sanır.Şiddet kurumu olarak özgürleştirdiğini düşünür. Devletler düşünmezler. Sanırlar. «Özgürleştirici» şiddet olarak devlet! İşkal eder ama buna kurtarmak der.
Devlet kendi eyleminin etkilerini hesaba katmaz. Eylemin yapılma amacına kitlenir. Devlet daima kitlidir. Devlet önlem almaz. Öngörü ve önlem yan araçların işidir. Sivil toplum kurum ve örgütleri bu ara yerde önem kazanır. Demokratik talepler bu ara yerde öne çıkmak zorunda.
Devletin ve diktatörün bu ara yerde sarıldığı silah Kanun Hükmünde Kararnamelerdir. Fermanlardır. ‘decret’lerdir.
Kanun Hükmünde Kararname’ler kanunsuzluğa işaret eder. Kanunsuzluğu resmileştirme araçlarıdır.
Kralın fermanlarıdır. Kral veziri, nazırı, paşayı vs’yi ferman ile aşar.
Cumhurbaşkanı KHK ile parlamentoyu, yasaları, hukuku, hükümeti, STK ları aşar.

Cumhurbaşkanlığı veya Devlet Başkanlığı Kraliyetin, Sultanlığın, padişahlığın kalıntısıdır. Fosilidir.

Devletin-diktatörün duruma göre taziye mesajı, başsağlığı mesajı, intikam mesajı,tehdit mesajı, ulusa seslenmesi, üzüntü mesajı, koruma kollama mesajı vs, vs ler yayınlayarak bu alanları kendi tekelinde alma operasyları insanı her yerden ve yönden işkal altına almak içindir.

Devlet-diktatör insanı işkal eder.

Vakıf Çağın

İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?