Cumartesi Anneleri, 801. haftada Süleyman Cihan için adalet istedi

Cumartesi Anneleri, 801. haftada Süleyman Cihan için adalet istedi
Cumartesi Anneleri, 801. haftada Süleyman Cihan için adalet istedikleri açıklamalarını koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında internetten yayımladı.

01 Ağustos 2020 14:19
Paylaş
Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yurttaşların akıbetini sormak amacıyla her cumartesi günü yaptıkları açıklamayı, 801. haftada koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbirleri kapsamında internetten yayımladı. 800. haftada polis saldırısına maruz kalan Cumartesi Anneleri, 801. haftada, 12 Eylül Askeri Darbesi’nin ardından hakkında arama kararı çıkartılan ve 29 Temmuz 1981 tarihinde gözaltına alınarak kaybedilen Süleyman Cihan’ın akıbetini sordu, “adalet istiyoruz” denildi.

“TÜM KAYIPLARIMIZ İÇİN ADALET TALEPİMİZDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ”
Bu haftaki açıklamayı gözaltında kaybedilen Hasan Ocak’ın kardeşi Aysel Ocak okudu. “Süleyman Cihan’ı kaybedenleri biliyoruz, adalet istiyoruz” diyen Ocak, “31 yaşındaki 2 çocuk babası Süleyman Cihan öğretmendi ve İstanbul’da yaşıyordu. 12 Eylül Askeri Darbesinin ardından hakkında arama kararı çıkartıldı. 29 Temmuz 1981 tarihinde Edirne’den İstanbul’a gelmek üzere bindiği yolcu otobüsü İstanbul’a yaklaştığı sırada sivil bir ekip tarafından durduruldu. Otobüsten indirilerek gözaltına alınan Süleyman Cihan, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü” dedi.

85 gün süren ısrarlı arayışının sonunda Süleyman Cihan’ın ağır işkence görmüş bedenine “meçhul kişi” olarak defnedildiği Zindanarkası Mezarlığı’nda ulaşıldığını aktaran Ocak, “Bu sefer de gözaltını aylarca inkar eden İstanbul Emniyeti Mehmet Ağar ve İbrahim Şahin’in de imzası bulunan gerçek dışı bir belge düzenledi. Belgede, Süleyman Cihan’ın 30 Temmuz 1981 tarihinde yer göstermeye götürüldüğü apartmanın 6. katından atlayarak intihar ettiği yazıldı. Gerçekte ise çok sayıda tanık beyanına göre Süleyman Cihan, gözaltında aylarca işkence gördü. Ayrıca cansız bedenini kapısı kırılarak girilen ve uzun zamandır kimsenin yaşamadığı bir evin penceresinden atılarak intihar görüntüsü yaratılmak istendi” ifadelerini kullandı.

Süleyman Cihan dosyasında etkin bir soruşturma ve kovuşturma taleplerini tekrarlayan Ocak,”Süleyman Cihan’ın kaybedilmesi insanlığa karşı işlenmiş suçtur ve zaman aşımıza tabi tutulamaz. Kaç yıl geçerse geçsin Süleyman Cihan için, tüm kayıplarımız için adalet istemekten vazgeçmeyeceğiz! 102 haftadır hukuksuz bir biçimde bize kapatılan kayıplarımızla buluşma mekânımız olan Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

“KAYIPLARIMIZI ARAMAKTAN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ”
Gözaltında kaybedilen Süleyman Cihan’ın kardeşi Ahmet Cihan ise şunları söyledi: “801 haftadır adalet arıyoruz. Ancak yetkililer sesimizi duymadıkları gibi sesimizi kısmak adına kayıplarımızı arama mekânımız olan Galatasaray Meydanı da bize kapattılar. Bilinmelidir ki kayıplarımızı aramaktan, hakikat ve adalet talebimizden ve Galatasaray Meydanından asla vazgeçmeyeceğiz.” (İstanbul/EVRENSEL)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?