Cemal Şahin Baba: Alevilik bir din değildir, Hakk ve hakikat yoludur

Cemal Şahin Baba: Alevilik bir din değildir, Hakk ve hakikat yoludur

31 Temmuz 2020 – 12:41
PİRHA – Aleviler için bilimsel yolun vazgeçilmez bir rehber olduğunun altını çizen PSAKD Yenimahalle Şubesi Batı Kent Cemevi Yol hizmet yürütücüsü Cemal Şahin, “Alevilik bir din değil, Alevilik Hakk ve hakikat yoludur, Alevilik gerçeği aramaktır” dedi.

Hubyar Ocağından el alarak PSAKD Yenimahalle Şubesi Batı Kent Cemevinde Yol hizmeti yürüten Cemal Şahin Baba, “Din insan ile Tanrı arasında bağı olan, var olan Tanrı tarafından buyurulan kuralların, doğmaların, kültlerin, ayinlerin ve davranış biçimlerinin tümüdür” dedi.

Şahin, dinde düşünce özgürlüğünün olmadığını belirterek, “Kutsal kitap olarak kabul edilen metinlerde kurallar, kaideler, davranışlar ve ayinler gibi ilkeler belirtilmiştir. Bu ilkeler hiçbir zaman değiştirilemez ve tartışılamaz” ifadelerini kullandı.

“ALEVİLİK HAK VE HAKİKAT YOLUDUR”

“Bilim ise duyu organlarımızla algıladığımız, özgür aklımızla eleştirdiğimiz ve deneylerle kanıtladığımız bilgilerin ürünüdür” diyen Şahin Baba, “Bilim olayların yasalarını bulmak amacını güden deneyler yapar. Bilimin alanı var olandır, bilim var olmayanla uğraşmaz. Bilim araştırma ve deneylere dayanır. Bilim de duygusallığa yer yoktur, bilimin konusu görünenden, gerçekten var olana varmaktır” diye konuştu.

Aleviler için bilimsel yolun vazgeçilmez bir rehber olduğunun altını çizen Şahin, “Çünkü bilim insanları, daha iyi yaşam koşullarına kavuşulmasına, bilinmeyen olguların bulunmasına ve yeni şeyleri öğrenilmesine önayak olur. Bu konuda Alevilikte birçok söz vardır. Örneğin ‘Bilimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır, bilim gerçeğe giden yolları aydınlatan ışıktır, bilim bütün iyiliklerin anahtarıdır, bilim iyi zamanlarda servet, kötü zamanlarda bir sığınaktır, iyi bir yol göstericisidir. Bilim gerçeği ve kendini bilmektir’ diyen birçok sözler vardır” dedi.

Şahin, Aleviliğin bir din olmadığını, Aleviliğin hak ve hakikat yolu olduğunu yani gerçeği aramak olduğunu vurguladı.

Cebrail ARSLAN/ANKARA

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?