Ölüm orucundaki tutuklu avukatlar zorla hastaneye kaldırıldı

Ölüm orucundaki tutuklu avukatlar zorla hastaneye kaldırıldı
31 Temmuz 2020 Alevi Haber Ağı

Ölüm orucu eylemlerini sürdüren Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal, ATK’nin “hapishanede kalamaz” raporuna rağmen tahliye edilmedi. Timtik ve Ünsal, bu kararın ardından kendi istekleri dışında hastaneye kaldırıldı.
Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) “hapishanede kalmaları uygun değil” raporuna rağmen tahliye edilmeyen ölüm orucundaki avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal, zorla hastaneye kaldırıldı.

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi kararı sonrası yaşanan bu gelişmeyi hukuk büroları sosyal medya hesapları aracılığıyla duyurdu.

210 gündür ölüm orucunda olan Timtik’in Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne, 179 gündür ölüm orucu eylemini sürdüren Ünsal’ın ise Halkalı Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’ne getirildiği belirtildi.

Ne oluyor?
Tutuklu avukatlardan Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal “adil yargılanma” talebiyle ölüm orucunda.

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi, ölüm orucundaki tutuklu avukatların başvurusunu kabul ederek sağlık durumlarının cezaevinde kalmaya uygun olup olmadığının tespiti için Adli Tıp Kurumu’nda muayene olmalarına karar vermişti.

ATK, Timtik ve Ünsal ile ilgili ilk raporunu açıkladı ve her ikisi için de “Hapishanede kalmaları uygun değildir” değerlendirmesinde bulundu.

Timtik ve Ünsal’ın avukatları, bugün İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’ne raporla birlikte tahliye dilekçelerini sundu.

Ancak mahkeme, tahliye talebini reddederek iki avukatın da tutukluluğun devamını hükmetti.

Mahkeme ayrıca, “Hastane koşullarında tıbbi takip ve tedavilerinin ivedi olarak sağlanması hususunda gereğinin ifası için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına müzekkere yazılmasına” karar verdi.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu (HHB), verilen bu kararın ‘zorla müdahaleye zemin hazırlamaya’ yönelik olduğunu vurguladı.

Dava süreci
2017 yılında aralarında Selçuk Kozağaçlı’nın da bulunduğu ÇHD ve HHB üyesi avukatlar bürolarına yapılan polis baskını sonucu gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

Yargılama sonucunda mahkeme, 18 avukata “örgüt üyeliği” ve “örgüt yöneticiliği” iddialarıyla toplam 159 yıl 1 ay 30 gün hapis cezası vermişti.

Avukatlardan Ebru Timtik’e “örgüt üyeliği” suçlamasıyla 13 yıl 6 ay, avukat Aytaç Ünsal’a ise 10 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti.

İstinaf Mahkemesi’nce onanan dosya şu an Yargıtay’da.

Ölüm orucundaki her iki avukatın talebi de Yargıtay’ın kararı bozması ve ‘adil bir şekilde yargılanmak.’

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?