Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, kimlik göstermediği bahanesiyle gözaltına alındı

Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, kimlik göstermediği bahanesiyle gözaltına alındı
Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, akşam saatlerinde bir restoranda ailesiyle birlikte yemek yerken kimlik göstermediği bahanesiyle polisler tarafından gözaltına alındı.
Ekrem Dönmez gözaltına alınırken

ANASAYFA GÜNCEL
Paylaş

Hatay’da polisler, kimlik göstermediği bahanesiyle Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez’i gözaltına aldı.

Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, akşam saatlerinde bir restoranda ailesiyle birlikte yemek yerken yanına gelen polisler kimliğini göstermesini istedi. Yazılı bir dayanak olmadan kimlik göstermeyeceğini belirten Ekrem Dönmez, “Biz devletiz, kanunsuz iş yapmayız” diyen polisler tarafından gözaltına alındı.

Yaşananlara ilişkin “@sosyalhukuk” Twitter hesabından paylaşılan videoda, polislere neden kimlik istediklerini “Şüpheli miyim, dayanağını istiyorum” diye soran Dönmez’e polislerin “Burada bir dayanak yok. Polis olarak bizim yetkimiz var. Şüpheli olup olmadığın bizim inisiyatifimizde olan bir şey” dediği duyuluyor.

Sosyal Hukuk videoyu “Hatay Baro Başkanı Avukat Ekrem Dönmez, ailesiyle birlikte yemek yerken hiçbir sebep yokken kimlik soruluyor. Baro Başkanı işlemin dayanağını sorunca ‘Biz devletiz’ cevabı veriliyor ve gözaltına alınıyor. Savunmayı susturma çabası videoda!” mesajıyla paylaştı.

TBB: HATAY BAROSU BAŞKANI AV. EKREM DÖNMEZ’İN GÖZALTINA ALINMASINI KINIYORUZ
Türkiye Barolar Birliği Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez’in ailesiyle yemek yediği sırada polisler tarafından kimlik göstermediği için gözaltına alınmasını kınadı.

Türkiye Barolar Birliği tarafından yapılan açıklamada “Olay sonrasında TBB Avukat Hakları Merkezimizin üyesi Av. Şenol Yücesoy, Mersin’den Birliğimiz adına destek olmak üzere Hatay’a intikal etmiştir. Polisin kimlik sorma yetkisi vardır. Ancak PVSK md. 4A’nın özü, polisin tanıdığı halde bir kişiye kimlik sormasına izin vermez. Kanunen il Cumhuriyet Başsavcısı ile eşit kurumsal pozisyonda bulunan baro başkanının o ilde görev yapan polis memurları ve özellikle amirleri tarafından tanınmaması hayatın olağan akışına aykırıdır” denildi.

Hatay Barosu Başkanına yapılan uygulamanın ve sonrasındaki fiziki müdahalenin keyfi ve kanuna aykırı olduğu belirtilen açıklamada; “Sorumlular hakkında adli ve idari yaptırım uygulanması gereklidir. TBB konunun takipçisi olacaktır” denildi.

YEŞİLBOĞAZ: POLİS DEVLETİ DEĞİL, HUKUK DEVLETİ İLELEBET YAŞAYACAKTIR
Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz da Ekrem Dönmez’i makamında ziyaret ederek destek verdi. Hukuki sürecin takipçisi olacağını söyleyen Yeşilboğaz, “Polis devleti değil, hukuk devleti ilelebet yaşayacaktır” dedi. Yeşilboğaz, “Her koşulda, her zorlukta adalet ve bağımsızlık çizgisinde mücadelemizi sürdüreceğiz. Savunma susturulamaz, savunma teslim alınamaz. Meslektaşımızın hukuksuzca gözaltına alınmasını kınıyorum ve kendisine geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez ise, Mersin Barosunun desteğinden mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Hukuk devletinde yaşıyorsak, sorumlular hak ettiği cezayı alacaktır. Hukukun üstünlüğü herkese lazım” dedi.

DEMOKRASİ İÇİN HUKUKÇULAR: POLİSLER DERHAL GÖREVİNDEN ALINMALI
Yaşananlara ilişkin Twitter’dan açıklama yapan Demokrasi İçin Hukukçular, polislerin derhal görevden alınmasını istedi.

Açıklamada “Ailesi ile yemek yediği sırada hukuksuz kimlik sorma işlemine itiraz eden Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez’e fiziki saldırıya dönüşen polis şiddetini kınıyoruz. Sorumlu polisler derhal görevden alınmalı ve soruşturma başlatılmalıdır. Ekrem Dönmez yalnız değildir. Hatay Barosu Başkanı’na yapılan bu saldırı iktidarın avukatlık mesleğine karşı yaptıklarının, avukatlığı kurumsal olarak itibarsızlaştırma çalışmasının bir sonucudur, münferit değildir” denildi.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?