ALEVİ KADINLAR DÜSSELDORF’TAN SESLENDİ: İSTANBUL SÖZLEŞMESİ UYGULANSIN, KADINLAR YAŞASIN!

ALEVİ KADINLAR DÜSSELDORF’TAN SESLENDİ: İSTANBUL SÖZLEŞMESİ UYGULANSIN, KADINLAR YAŞASIN!
30 Temmuz 2020 Alevi Haber Ağı

Mahmut Gül / Düsseldorf

Almanya’nın Düsseldorf kentindeki Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Parlementosu önünde bir araya gelen kadınlar, “Kadın kimsenin malı, mülkü, namusu, emredeceği, hükmedeceği, şiddet uygulayacağı bir varlık değildir. Tehditle, şiddetle, toplumsal baskılar ile bizleri susturamayacaksınız!” diyerek kadın cinayetleri, kadına yönelik şiddet, baskı ve her türlü tahakküme karşı çıktılar.

“Sorunlarımız ortak, mücadelemiz de ortak olacak” vurgusu yapılan protesto, alkışlar ve sloganlarla devam etti. Türkçe ve Almanca okunan basın açıklamalarında İstanbul sözleşmesinin hukuksal olarak da toplumsal olarak da bir ihtiyaç ve zorunluluk olduğunu ,aynı zamanda siyasi iktidarların toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için politikalar yürütmesi gerektiğini belirten kadınlar, dini, dili,ırkı fark etmeksizin kadınların yaşadığı sorunların ortak olduğu ve çözümü için de kadınların hep birlikte bir mücadele yürütmesi gerektiğini vurguladılar.

Avrupa’da kadın meclislerini kuruyoruz!
Örgütlü mücadelenin önemine dikkat çeken kadınlar, Avrupa’nın dört bir tarafında kadın meclislerini kurduklarını belirterek tüm kadınları dayanışmaya ve örgütlenmeye davet ettiler.

Protesto katılımcıların konuşmalarının ardından hep bir ağızla söylenen ÇAV BELLA şarkısıyla son buldu!

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?