Adli Tıp Kurumundan ölüm orucundaki avukatlar için rapor: Hapishanede kalamazlar

Adli Tıp Kurumundan ölüm orucundaki avukatlar için rapor: Hapishanede kalamazlar
İstanbul Adli Tıp Kurumu, ölüm orucundaki tutuklu avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal ile ilgili “Hapishanede kalmaları uygun değildir” yönünde rapor sundu. Mahkemenin kararı bekleniyor.
Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal için mahkeme kararını bekleyenler.

ANASAYFA GÜNCEL
Paylaş

İstanbul Adli Tıp Kurumu, ölüm orucundaki tutuklu avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal ile ilgili raporunu açıkladı. Kurum, her iki avukat için de “Hapishanede kalmaları uygun değildir” değerlendirmesinde bulundu. Aytaç Ünsal ile Ebru Timtik, dün sabah muayene için Adli Tıp Kurumu’na götürülmüştü.

Savunmaya Özgürlük Koordinasyonu dün ve bugün çok sayıda tahliye dilekçesini mahkemeye sunmuştu. Adli Tıp Kurumunun “Hapishanede kalmaları uygun değildir” değerlendirmesinin ardından gözler avukatlarla ilgili kararı verecek olan İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesine çevrildi.

İSTANBUL ADLİYESİ ÖNÜNDE MAHKEMİNİN KARARI BEKLENİYOR
Avukatlar, Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın aileleri ve dostları, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde, mahkemenin vereceği kararı bekliyor. Evrensel’e konuşan Savunmaya Özgürlük Koordinasyonundan Avukat Sinan Zincir ve Avukat Ayşegül Çağatay, mahkemenin Timtik ve Ünsal’ın tahliyesi yönünde bir karar vermesi gerektiğini belirtti. Bunun önemli bir gelişme olduğunu belirten avukatlar, bu kararın, Ebru ve Aytaç’ın direnişi ve meslektaşlarının, baro başkanlarının ve halkın desteği ile ortaya çıktığını belirtti.

Tahliyenin olumlu ancak yetersiz olacağını belirten avukatlar, Yargıtaydaki dosyanın bozulması ve adil yargılanma hakkının tanınması gerektiğini belirtti.

Mart 2019’da görülen ÇHD davasında hapis cezalarına çarptırılan Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal, adil yargılanma hakkı için ölüm orucuna başlamışlardı. (İstanbul/EVRENSEL)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?