8 milyar liralık otoyol ihalesinin adresi yine şaşırtmadı

8 milyar liralık otoyol ihalesinin adresi yine şaşırtmadı
Kuzey Marmara Otoyolu’nun Nakkaş-Başakşehir kesimi ihalesini, iktidara yakın şirket Rönesans Grubu aldı.

HABER MERKEZİ

Karayolları Genel Müdürlüğü, 30 Haziran Salı günü Kuzey Marmara Otoyolu’nun Nakkaştepe-Başakşehir kesimi (bağlantı yolları dahil) için ihale gerçekleştirdi.

Yap işlet devret yöntemiyle yapılacak yolun ihalesini iktidara yakın bir şirket olan Rönesans Grubu kazandı. Rönesans Grubu’nun verdiği teklifin 8 milyar TL civarında olduğu belirtilirken, ihalede ikinci sırada Cengiz Grubu yer aldı.

Yap işlet devret modeliyle yapılan otoyolun yapımı tamamlandığında üstlenici firma olan Rönesans Grubu otoyolun işletecek. Yolu kullanmak isteyen sürücüler, ilan edilecek olan “geçiş ücretini” ödeyecek.

KAMU İHALELERİNİN SAYILI KAZANANLARINDAN RÖNESANS HOLDİNG

İktidara yakınlığıyla bilinen Rönesans Holding, kamu ihalelerinde kendini göstermeyi başaran sayılı şirketlerden biri.

Erman Ilıcak tarafından 1993 yılında Rusya St Petersburg’da kurulan şirket, dev inşaat ihalelerinin vazgeçilmez şirketlerinden.

Ankara’daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın inşaatını üstlenen şirket bununla birlikte geçtiğimiz aylarda açılışı yapılan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nin de müteahhitliğini yaptı.

Rönesans Holding ayrıca doğal afetleri de fırsata dönüştüren inşaat şirketlerinden. Elazığ’da 24 Ocak’ta yaşanan, 41 kişinin yaşamını yitirmesine ve 607 kişinin de yaralanmasına neden olan depremin hemen ardından yapılan konut ihalesinde de 258 milyon TL’lik payını kapmış durumda.

Rönesans Holding sadece depremden değil, pandemiden de karlı çıkan bir şirket. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın salgınla mücadele kapsamında yapımına başlandığını duyurduğu ve 45 günde tamamlanacak dediği Sancaktepe’deki ve Atatürk Havalimanı içerisindeki pistin üzerine yapılan iki pandemi hastanesinin yapım işi de Rönesans Holding’e verildi.

Rönesans Holding’in yapımını üstlendiği diğer kamu işlerinin bazıları şöyle:

Adana Şehir Hastanesi

Elazığ Şehir Hastanesi

Bursa Şehir Hastanesi

Yozgat Şehir Hastanesi

Fizik Tedavi Rehabilitasyon, Psikiyatri ve Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastaneleri

Okluk Yazlık Sarayı

MİT Yerleşkesi

Göztepe Gürsel Aksel Stadyumu

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?