TUTARSIN UCUNDAN

TUTARSIN UCUNDAN
08/07/2020
Düşler ülkesidir insan, yaşamak istediği şeyleri bir başkasından duyarsa şey yalan dahi olsa inanır, bunu Mevlâna ve Şems-i Tebriz’de de görüyoruz.

Mevlana’nın irşasında önemli katkısı olmuş Şems-i Öldüren halk, bazen düşmanlığından; bazen de sevgisinden dahi olsa toplumun önderlerine, bilgelerine zarar vere biliyor. Bizler bunu Nesimi’de de Halac’ı Mansur’da da Pir Sultan Abdal’da da yakın tarihimizde Sivas’ta görüyoruz.

Bu olgu Avrupa veya Asya`da pek farklılık göstermez, en kötüsü bebek filin hikayesi gibi, bebek filler sirklerde gösteri için hazırlanırken, ayaklarına birer kelepçe takılır, bir ip ile sıkı bir şekilde bağlanır, fil bu durumdan kurtulmak için çaba gösterir, kuvveti yetmediğinden zincirini bir türlü kıramaz. Zaman içerisinde güçlenip kuvvetlense daha artık umutları kırılmış vaziyette bir daha zincirini kırmayı hiç denemez. Artık hazıra” köleliğe” alışmış ve bunu kabullenmiştir.

Abdullah ağa her kış gelip kar yağdığında köylüyü evlerinin penceresine çağırır, büyüklüğünü göstermek için, çişiyle ismini karların üzerine yazar, o iz yeni bir kar yağana kadar orada kalır. Köylü bunu alkışlar, ağada bunu marifet bilir, her sene bunu tekrar edermiş, yanındaki kahyasına sorarmış, çişimle ben ismimi yazarken millet bakıyor mu? Kahya ağam hem bakıyorlar hem de deliler gibi alkışlıyorlar dermiş.

Epey bir zaman sonra ağa “Prostat “olmuş yine böyle kar yağan bir günde milletti cama toplamış çişiyle ismini yazarken çişi birden kesilmiş. Yavaşça kahyası Süleyman çavuşa seslenmiş, benim çişim bitti imza yarıda kaldı, gel gerisini sen devam et deyince Süleyman çavuş ağam ben okuma yazma bilmem, ben yanına geleyim, sen ucundan tut kendin yazmaya devam et demiş.

İşte, milletler cahil, basiretsiz bırakılırsa en sonunda isminizi yazabilmeniz için bu millet size şeyini tutturur.

Ali Sönmez

İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?