Kavala tutukluluğunun bininci gününde konuştu: Hukuksuzluk daha da yaygınlaştı

Kavala tutukluluğunun bininci gününde konuştu: Hukuksuzluk daha da yaygınlaştı
Gezi Direnişi’ni organize etmekle suçlandığı davadan beraat eden iş insanı Osman Kavala’nın tutukluluk süresi bin güne ulaştı. Cezaevinde kendisini ziyaret eden CHP Milletvekili Utku Çakırözer ile görüşen Kavala, “Türkiye’deki hukuksuzluk, içeri girdiğimden bugüne daha da yaygınlaştı” dedi

Kavala tutukluluğunun bininci gününde konuştu: Hukuksuzluk daha da yaygınlaştı

BirGün/Ankara

CHP Milletvekili Utku Çakırözer, iş insanı Osman Kavala’yı cezaevinde ziyaret etti. Hakkında açılan soruşturmaların hiçbirinin kendisinin hukuken cezaevinde tutmaya yetmediğini ifade eden Kavala, “Bugün Türkiye’de adaletsizlik, hukuksuzluk girdiğim günden çok daha yaygınlaşmış durumda. Hiçbir iyileşme gözükmüyor. Siyasetin yargıya müdahalesinde FETÖ’cüler bir ‘stabilize yol’ açmıştı. Şimdi bu yargıya müdahale ‘otoyola’ dönüşmüş durumda.

Yargı reformuna rağmen hukuksuzlukların sürmesi, yaygınlaşması Türkiye’nin geleceği açısından ümit kırıcı” diye konuştu.

Osman Kavala, Silivri Cezaevi’ndeki tutukluluğunun bininci gününde CHP’li Çakırözer aracılığıyla şu mesajları verdi:

“Tam bin gündür buradayım. Zincirleme dosyalarla tutukluluğum sürdürülmeye çalışılıyor. En üzücü yanı ise, cezaevine girdiğimden bu yana adaletsizlik konusunda, hukuksuzluklar konusunda hiçbir iyileşme gözükmemesi. Gazeteciler, siyasiler, aydınlar içeride. Hukuksuzluk yaygınlaştı. Yargıdaki siyasetin etkisi ile davranma alışkanlığı iyice arttı. 12 Eylül döneminde bile yargıya bu kadar müdahale yoktu. Belgesiz dayanaksız dosyalarla beni, gazetecileri siyasetçileri zorla içeride tutuyorlar. Sadece kendi yargı sürecime baktığımda ülkede hukukun niteliğinin ne kadar kötüleştiğini görmek çok üzücü. İlk iki dosyadan beraat ve tahliye çıkınca AİHM’in ihlal kararlarını dolanmak, gereğini yapmamak için üçüncü dosyayı yarattılar. Orada da ortada iddianame yok. Casuslukla suçlanıyorum. Ama bunun için bir bilgi edinme ve bu bilgiyi aktarmam gerekiyor. Ama ortada ne bilgi ne de belge var. Ne de aktarım var. Tamamen beni içeride tutmak için yaratılan bir dosya.”

Tutuklu avukat 35 kiloya düştü

Çakırözer, ‘adil yargılanma’ talebiyle başlattıkları ölüm orucunu 206 gündür sürdüren tutuklu avukatlardan Ebru Timtik ile de görüştü. Timtik’in sağlık durumunun çok kaygı verici olduğunu gözlemlediğini belirten Çakırözer, “Cezaevine girmeden 90 kilo olan avukat Ebru Timtik, 35 kiloya düşmüş durumda. Böyle devam ederse hayati tehlikesi büyüyecek. Durumu çok kaygı verici. Kendisine ‘ölüm orucunu bırakmasını, yaşayarak mücadele etmesi gerektiğini’ söyledim. O da yargılandıkları ÇHD davasında adil yargılama görmediklerini ve bu yüzden ve tek taleplerinin ‘adil yargılanmak’ olduğunu ifade etti. Adalet Bakanlığı hayati tehlikesi giderek büyüyen Timtik ile bir an önce diyalog kurmalı” ifadelerini kullandı.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?