Güneydoğu’da yoğun bakımlar doldu

Güneydoğu’da yoğun bakımlar doldu

Güneydoğu’da yoğun bakımlar doldu

İsmail ARI

Haziran ayında başlayan normalleşme sürecinin ardından Güneydoğu’daki vaka sayıları ile yoğun bakım servislerindeki doluluk oranı arttı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da vaka sayılarının yüksek olduğunu açıkladığı Urfa ve Antep’in dışında Mardin, Batman ve Diyarbakır’daki kamu hastanelerindeki yoğun bakım servislerinin doluluk oranının yüzde 100’e ulaştığı öğrenildi.

Batman’daki hastanelerde yer kalmadığı için bir hastanın Malatya’ya gönderildiğini dile getiren Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Sinan Adıyaman, şu açıklamalarda bulundu:

“Güneydoğu’da, pandemi için açılan yoğun bakımlar ve klinikler dolmuş durumda. Sadece Antep’te her gün 350 yeni hasta hastanelere başvuruyor. Diyarbakır, Batman, Mardin’de hasta sayısı çok arttı ve yoğun bakımlarda yer kalmadı.”

Özel hastanelerin SGK tarafından koronavirüs ödemeleri kapsamından çıkarıldığını ve yurttaşların tek seçeneğinin kamu hastanelerine gitmek olduğunu da vurgulayan Adıyaman, “Artık özel hastaneler koronavirüs hastalarından ücret farkı alıyor. Yurttaşlar da artık sadece kamu hastanelerine gidebilir bir duruma geldi. Tüm bu yaşananlara rağmen hâlâ önlem alınmıyor, hâlâ doğru filyasyon yapılmıyor ve vatandaşlar kaderine terk ediliyor” dedi.

HER GÜN 200 EV KARANTİNAYA ALINIYOR

Hastanelerde başhekimlerin ve İl Sağlık Müdürü’nün virüse yakalandığı yerde halkın kendisini nasıl koruyacağını soran SES Urfa Şubesi Eş Başkanı Eylem Salar, Urfa’da her gün 150-200 evin karantina altına alındığını söyledi.

detay
DSÖ Sözcüsü Dr. Harris: En büyük tehdit ‘rahatlık’

Koronavirüs hastalarının hastanelerde yer olmadığı için evlerine gönderildiğini bildiren Salar, konuşmasını şöyle sonlandırdı:

“Normalleşme sürecinden önce Urfa’da iki koronavirüs hastanesi vardı ama normalleşme süreci ile bu sayı dörde çıktı. Daha önce ilçelerde teşhis konulduğunda hastalar merkeze yönlendiriliyordu artık böyle bir durum da yok. Normal yoğun bakım servisleri de pandemi yoğun bakım servislerine çevriliyor. Vaka artışlarının bu denli yüksek olmasında hem halkın düğün ve taziyelere yönelik yoğun katılımı, hem de devletin yeterli önlem almamasının etkisi var.”

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?