Hakim karşısına çıkan Gazeteci Aziz oruç için tutukluluğun devamına karar verildi

Hakim karşısına çıkan Gazeteci Aziz oruç için tutukluluğun devamına karar verildi
Doğubayazıt’ta gözaltına alındıktan sonra tutuklanan gazeteci Aziz Oruç, hakkında açılan davanın ilk duruşması görüldü. Mahkeme heyeti Oruç’un tutukluluğunun devamına karar verdi.
Aziz Oruç

ANASAYFA MEDYA
Paylaş

Türkiye’de hakkında açılan davalar nedeniyle Ermenistan’a gitmek isterken yakalandığı İran’da, işkence yapıldıktan sonra Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesi sınırına terk edilmesiyle 11 Aralık 2019 tarihinde gözaltına alınıp, tutuklanan gazeteci Aziz Oruç bugün ilk defa hakim karşısına çıktı. 2’si tutuklu toplam 5 kişinin yargılandığı dava Ağrı 2’nci Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Duruşmaya, gazeteci Aziz Oruç ile Muhammet İkram Müftüoğlu ve HDP Doğubayazıt İlçe Eşbaşkanı Abdullah Ekelek tutuklu bulundukları Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilgi İletişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Pandemi gerekçesiyle, tutuksuz yargılanan 3 kişi ve avukatlar dışında kimse duruşmaya alınmadı.

Duruşma, kimlik tespitinin ardından sanık savunmalarıyla başladı.

ORUÇ: GAZETECİYİM
Gazeteci Oruç, gazeteci olduğunu belirterek, İran, Ermenistan ve Türkiye sınırında yaşadıklarını anlattı. Oruç, Türkiye sınırına bırakıldığı sırada yaşadığı korku nedeniyle birçok kişiyi aradığını ve ardından ulaştığı bir kişinin evine gittiğini söyledi. Oruç, kendisine sorulan “Neden kontrol noktasında durmadın” sorusunu “Psiklojik olarak zor zamanlar geçirdim. Üzerimde kimlik yoktu. Yine üzerimde elbise yoktu. Bu nedenle kontrol noktasında inmek istedim” diye yanıtladı. Avrupa’ya gitmek için Ermenistan’a geçtiğini söyleyen Oruç, “Örgütsel hiçbir faaliyetim yok. Ben gazeteciyim. Tahliyemi talep ediyorum’’ dedi.

TANIKLAR: İFADELERİMİZ POLİS YORUMU
Oruç hakkında savcılık aşamasında açık tanıklık yapan 2 kişi ise, Oruç’un örgütsel bir faaliyetine tanıklık etmediklerini, iddianamede geçen ifadelerin de “polisin yorumu” olduğunu söyledi.

Oruç ile birlikte yargılanan diğer sanıklar ise, amaçlarının sadece insani yardım olduğunu kaydetti.

2 TAHLİYE
Avukat savunmalarının ardından iddia makamı, Oruç’un tutukluluk halinin devamıma, tutuklu bulunan İkram Müftüoğlu ve Abdullah Ekelek’in ise adli kontrol şartıyla tahliye edilmesini istedi.

Mahkeme, gazeteci Oruç’un tutukluluk halinin devamına, diğer 2 tutuklunun ise tahliyesine karar verdi.

Duruşma 21 Eylül’e ertelendi. (Ağrı/MA)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?