KESK: OHAL Komisyonu Lağvedilsin, Aldığı Ret Kararları Derhal Iptal Edilmelidir-

KESK: OHAL Komisyonu Lağvedilsin, Aldığı Ret Kararları Derhal Iptal Edilmelidir-
20 Temmuz 2020 – 13:59 pirha.net
KESK: OHAL Komisyonu lağvedilsin, aldığı ret kararları derhal iptal edilmelidir-

PİRHA -KESK Yürütme Kurulu, Olağanüstü Hal’in (OHAL) yıl dönümüne nedeniyle OHAL ve KHK mağduriyetlerine ilişkin basın toplantısı yaptı. OHAL İnceleme Komisyonu’nun iktidarın etkisinde olduğu belirtilen açıklamada, komisyonun lağvedilmesi ve aldığı red kararlarının da iptal etmesi istendi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Yürütme Kurulu, Olağanüstü Hal’in (OHAL) yıl dönümüne nedeniyle OHAL ve KHK mağduriyetlerine ilişkin basın toplantısı düzenledi. KESK Genel Merkezinde yapılan toplantıda ‘OHAL işlemleri inceleme komisyonu lağvedilmeli, aldığı ret kararları derhal iptal edilmelidir’ pankartı açıldı. Açıklamada konuşan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı’nın 15 Temmuzu’u diriliş olarak tanımladığını hatırlatarak, iktidarın 15 Temmuz darbe girişimini ve 20 Temmuz sivil darbeyi fırsata çevirdiklerini söyledi.

Darbe girişiminin her tür anti demokratik uygulamanın bahanesi haline getirildiğini kaydeden Bozgeyik, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nden bu güne kadar hayata geçirilen birçok düzenlemenin Türkiye’nin siyasal-toplumsal yapısını değiştirmeye dönük olup önümüzdeki on yılları etkileyecek nitelikte tekçi, eril, muhafazakâr, dini referanslı düzenlemeler olduğunu belirtti. Bozgeyik, OHAL KHK’leri ile yaşamın her alanına müdahale edildiğinin altını çizdi.

OHAL KHK’leri ile resmi açıklamalara göre 126.000 bini aşkın kişinin işinden edildiğini belirten Bozgeyik, OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonu’nun 23 Ocak 2017 günü 685 sayılı OHAL KHK’si ile iki yıl süre içinde kamudan ihraç edilmiş yüz binlerce kamu emekçisinin ihraç başvurularını değerlendirmek ve karar altına almakla yetkilendirildiğini ancak komisyonun kurulmasının üzerinden yaklaşık 4 yıl geçmiş olmasına rağmen, komisyonun önünde hala 18.100 dosyanın karara bağlanmayı beklediğini kaydetti.

“OHAL KOMİSYONU İKTİDARIN ETKİSİ ALTINDADIR”

“OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu, üyelerinin atanmasından tutalım çalışma esas ve usullerine kadar iktidarın etkisi altında çalışma yürütmektedir” diyen Mehmet Bozgeyik, şöyle devam etti:

“Etkin olmayan ve denetlenemeyen, kendisini anayasa ve yasalar üstü gören idari bir mekanizmadır. Bağımsız olmadığı tartışma götürmez bir gerçekliktir. Cumhurbaşkanlığının komisyon üyelerini görevden alma yetkisi ve komisyon üyelerinin atanma usulleri, tüm kurumlar üzerindeki iktidarın açık baskısı gibi nedenlerden dolayı komisyonun tarafsız ve bağımsız çalışma olanağı yoktur.

Komisyon oluşum şekli, yetkisi ve aldığı kararlar itibariyle mevcut anayasamızın başta 6., 10., 70., 90. ve daha birçok maddesine aykırılık içermektedir. AİHM’in “nasıl olursa olsun bir an önce bir mekanizma kur, bizi de kendini de bu yükten kurtar” mesajı sonrası, iç ve dış baskıların sonucu ve bir oyalama aracı olarak kurgulanmış ve kurulmuştur.

“KESK’Lİ İHRAÇLARIN DOSYA İNCELEMELERİ GECİKİYOR”

Komisyonun son açıklaması 3 Temmuz 2020 tarihlidir. Komisyon bu tarih itibariyle; OHAL kapsamında yayımlanan KHK’ler ile 125.678’i kamu görevinden çıkarma olmak üzere toplam 131.922 tedbir işlemi gerçekleştirildiğini, Komisyona yapılan başvuru sayısının 126.300 olduğunu açıklamıştır. Açıklamanın devamında 12.200’ü kabul, 96.000’i ret olmak üzere yaklaşık 4 yıldır alınan karar sayısının 108.200 ve halen incelemesi devam eden başvuru sayısının ise 18.100 olduğu belirtilmiştir.”

Son olarak 3 Temmuz’da yayımlanan açıklamasına göre KESK’li ihraçların dosya incelemelerinin geciktirildiğini kaydeden Bozgeyik, şunları söyledi:

“OHAL komisyonuna yapılan KESK’li ihraç başvurularının yüzde 40’ı hakkında karar verilmiş yüzde 60’ı hakkında “Dosya İncelemesi” 4 yıldır devam etmektedir. İncelemesi tamamlanan yüzde 40’ın yüzde 13’u Kabul, yüzde 27’si Ret şeklindedir. Bu kapsamda alınan her yüz kararın yüzde 68’i ret şeklindedir.

OHAL Komisyonunun yerel yönetimler işkolunda örgütlü olan KESK’li İhraçlar hakkında neredeyse “kategorik ret” kararı aldığı, bunun dışındaki iş kollarında KESK’li ihraç dosyalarını da “kategorik” olarak beklettiği görülmektedir. Özellikle barış akademisyenleri gibi mahkemeler tarafından beraat almış, hakkında soruşturma/kovuşturma açılmamış binlerce KESK’linin dosyaları hakkındaki kararların bekletildiği görülmektedir. Oysa Komisyonun kararlarında da sabit olduğu üzere KESK’lilerin ihraçlarının ana nedeni anayasa ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan sendikal eylem ve etkinliklere katılmalarıdır. Demokrasinin işlediği bir yerde temel hak ve özgürlüklerin kullanımı bırakın ihraç edilme gerekçesi olmayı, soruşturma konusu bile yapılamaz.

Yerel yönetimlerde çalışıp ihraç edilen KESK’lilerin ağırlıklı olarak kayyum atanan yerlerde olması, kayyum politikasının devam etmesi ve komisyonun da bu politika paralelinde kararlar vermesi tesadüf değildir. Aynı şekilde otoriterliğin faşizme evrildiği, üniversitelerin iktidarın arka bahçesine dönüştürüldüğü, özgür ve demokratik üniversite anlayışına adeta savaş açıldığı bu ortamda barış akademisyenlerinin başvurularının ele alınmamasını birbirini tamamlayan politikalar olarak değerlendirmek gerekmektedir.”

“İHRAÇ EDİLEN TÜM KAMU GÖREVLİLERİ GÖREVİNE İADE EDİLMELİ”

Yaşanan zulme son verilmesi çağrısı yapan Bozgeyik, “Komisyon derhal lağvedilmeli, aldığı ret kararları iptal edilmelidir. Haklarında herhangi bir yargı kararı bulunmayan, hukuken suç olmayan gerekçelerle ihraç edilen tüm kamu görevlileri bütün haklarıyla birlikte derhal görevlerine iade edilmedir. Görevden uzaklaştırma süreçleri bağımsız yargı organlarınca yürütülmelidir” dedi.

PİRHA/ANKARA

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?