33 Düş Yolcusuna Suruç’ta Anma: Unutmadık, Affetmedik

33 Düş Yolcusuna Suruç’ta Anma: Unutmadık, Affetmedik
20 Temmuz 2020 – 13:21 pirha.net

Suruç Katliamı’nın 5. yıldönümünde saldırıda yaşamını yitiren 33 düş yolcusu anılıyor. Polis, Anma sırasında Suruç şehitlerinin fotoğraflarına el koymak istedi. Suruç yaralıları ve aileler, “patlamayı engellemediniz, fotoğraflarımızı engelliyorsunuz” diye tepki gösterdi.

Suruç’taki Amara Kültür Merkezi’nde IŞİD’ın bombalı saldırısıyla yaşamını yitiren 33 düş yolcusu, katliamın yaşandığı noktada anıldı. Suruç şehitlerinin fotoğraflarının taşınmasını gerekçe gösteren polis, saldırı girişiminde bulundu.

AMARA BAHÇESİ’NDE ANMA

Katliamın 5. yıldönümü için Suruç Amara Kültür Merkezi’nde anma yapıldı. Anmaya, Suruç aileleri, Suruç yaralıları, HDP Milletvekilleri Feleknas Uca, Hasan Özgüneş ve Ömer Öcalan, ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü ile ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran, SGDF Eş Başkanı Alev Özkiraz, Ankara Gar katliamında kızı Başak Sidar Çevik’i yitiren ve kayyımla görevden alınan Suruç Belediye Eşbaşkanı Hatice Çevik, PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan, Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkan Yardımcısı Müslüm Metin, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez katıldı.

Anma, Suruç’ta yaşamını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşuyla başladı, “Şehit namırın” sloganı atıldı.

“VAZGEÇMEDİK, UNUTMADIK, AFFETMEDİK”

Saldırıdan yaralı olarak kurtulan Dr. Çağla Seven, “Kanlarımızın, acılarımızın birbirine karıştığı yerdeyiz. Onların anısına saygıyla, dayanışmamızla mücadelemizi her zaman yürüttük. Suruç’u unutturmaya anısına saygımızı yitirmedik. Mücadelemizi her zaman yürüttük. 5 yıldır unutturmaya çalışanlar, adalet mücadelesini yok saymaya çalışanlara karşı hep birlikte mücadele veriyoruz” dedi.

Anma için Amara’ya gelirken aramalardan geçtiklerini söyleyen Seven, saldırıyı engellemeyenlerin adalet mücadelesini engellemeye çalıştığına vurgu yaparak, şunları kaydetti:

“5 yıl önce katliamı yapanlar elini kolunu sallayarak aramıza karıştı. Emniyet müdürlüğünün önünden geçmesine rağmen durdurulmadı. Ama bizi o gün de arandık bugün de arandık. İlk yıl anma yapmamız engellendi. Bu bahçeye girmemize izin verilmedi. Bu bahçeye anıt dikmemize bile izin verilmedi. Suruç, büyük bir insanlık suçudur. O gün bu saldırı engellenseydi, sonraki katliamlar olmayacaktı. Bizler 5 yıldır adalet mücadelesi yürütüyoruz. Suruç’u unutmuyoruz, unutmayacağız. Nefesimiz yettiğince adalet mücadelesine devam edeceğiz. Vazgeçmedik, unutmadık, affetmedik yine buradayız.”

POLİS FOTOĞRAFLARA SALDIRDI

Anmada konuşmalar yapıldığı sırada, polis Suruç şehitlerinin fotoğraflarının taşınmasını engellemek istedi. Fotoğrafları taşıyanlar fotoğrafların ellerinden alınmasına izin vermezken, saldırı girişimi protesto edildi. “Suruç’un hesabı sorulacak” sloganları atıldı.

Aileler ve Suruç yaralıları tepki gösterirken, “patlamayı engellemediniz, fotoğraflarımızı engelliyorsunuz” diye tepki gösterdi. Feleknas Uca elinde parçalanmış fotoğraflarla bir konuşma yaparak, saldırıyı protesto etti.

Ardından karanfiller ve fotoğraflar Amara Kültür Merkezi bahçesindeki ağacın altına bırakıldı.

“SİZE ASLA TESLİM OLMADIK”

Kısa bir konuşma yapan ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, “Başta 33’ler olmak üzere, Ankara’da, Roboski’de ve diğer katliamlarda yaşamını yitirenleri anmaya devam edeceğiz. Onların düşlerini tamamlayacağız. Onların özgür dünya düşünü sağlayacağız” dedi.

Polislere seslenen Tümüklü, “Size asla teslim olmadık, asla diz çökmedik, asla boyun eğmeyeceğiz” dedi.

(ETHA)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?