Devletin madeninde bile önlem yok

Devletin madeninde bile önlem yok
TTK Armutçuk Müessesesi maden ocağında önceki gün meydana gelen iş cinayeti, gözleri ocakta işçi sağlığı ve iş güvenliği alanında yaşanan ihmallere çevirdi. Bu ocakta alınmayan önlemler nedeniyle beş yılda bin 343 “kaza” meydana geldi

Devletin madeninde bile önlem yok

BİRGÜN/ANKARA

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Armutçuk Müessesesi maden ocağında önceki gün meydana gelen, 25 yaşındaki maden işçisi Yunus Oku’nun hayatını kaybettiği iş cinayeti, ocakta işçi sağlığı ve iş güvenliği alanında yaşanan ihmal ve eksiklikleri gündeme getirdi. TTK Armutçuk Müessesesi’nin denetlendiği 2018 Yılı Sayıştay Raporu’nda bu ihmaller bir bir sıralanmış, kurum uyarılmıştı. Söz konusu raporda, panoların eski çalışmalardan dolayı parçalandığı, yangınla mücadelede zaman zaman patlama riski ile karşılaşıldığı, personel sayısındaki eksikliğin iş güvenliği için büyük risk oluşturduğu vurgulanmıştı.

5 YILDA BİN 343 ‘İŞ KAZASI’

Sayıştay’ın raporuna göre TTK Yönetim Kurulu, Armutçuk ocağında 2014’te yer üstünde 219, yer altında ise bin 124 kişi çalıştırılması gerektiği yönünde karar aldı. Ancak 2018 yılı itibariyle ocakta yerüstünde 60, yeraltında tam 501 kişi eksik çalıştırıldı.

2016-2018 yılları arasında bu ocakta 361 göçük meydana geldi. Hem bu göçükler hem de diğer “kazalar” ölümlere ve ağır yaralanmalara neden oldu. Rapora göre,

►2014 yılında 243,

►2015’te 203,

►2016’da 145’i göçük olmak üzere 357,

►2017’de 125’i göçük olmak üzere 305,

►2018’de ise 91’i göçük olmak üzere 235 “iş kazası” yaşandı.

Armutçuk’ta 2014 yılında 1, 2015’te 2 maden işçisi iş cinayeti sonucu hayatını kaybetti. 2015’te 77, 2016’da 145, 2017’de 125, 2018 yılında ise ikisi ağır olmak üzere 91 maden işçisi yaralandı.

İŞ YÜKÜ FAZLA, İŞÇİ SAYISI YETERSİZ

Rapora göre düşme, kayma ve çarpmalara ilişkin yeterli önlemlerin alınmadığı ocakta işçiler fazla iş yükünün altında kaldı. Yeraltında kömür üretimine hazır hale gelmiş ayaklarda çalışan yeterli ayak işçisi de tertip edilmedi.

Raporda, “yeterli sayıda işçi tertip edilememesinin, tavan basıncının kazılamayan bölümler üzerinde yoğunlaşmasına, uzun süre yük altına kalan ayak tahkimatında kırılma, tavan basması, arın akması, göçük ve hava ile kömürün tepkimeye girerek ocak yangınlarına yol açabileceği” tespiti yapıldı.

Raporda ayrıca; “pek çok galeride zamanında ve yeterince bakım onarım ile tamir tarama yapılamadığından kesit daralması ve taban kabarması olduğu, tavanda boşluklar oluştuğu, yolların bozulduğu, ocak içi nakliyatın aksadığı, etkin bir havalandırmanın yapılamadığı, bütün bunların öncelikle iş güvenliği olmak üzere üretim ve işgücü verimliliğini etkilediği” belirtildi.

Bu nedenle Sayıştay, optimum sayı ve nitelikte işçi temin edilerek bu eksikliklerin giderilmesi konusunda girişimlerde bulunulması, nakliyat sistemlerinde işçilik ihtiyacını azaltmaya yönelik çözümler üretilmesi uyarısında bulundu.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?