TTB: Artan yoğun bakım hasta sayısı izah edilmeli

TTB: Artan yoğun bakım hasta sayısı izah edilmeli
TTB, salgında soru işaretlerinin giderek çoğaldığının altını çizerek bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Türkiye salgında beklenenden fazla dalgalı bir seyir izlemeye devam ediyor” denildi. Ayrıca açıklamada, artan yoğun bakım hasta sayısının izah edilmesi gerektiği de vurgulandı.
TTB: Artan yoğun bakım hasta sayısı izah edilmeli
BirGün\Ankara

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi , salgında soru işaretlerinin giderek çoğaldığı vurgulayarak “Salgında beklenenden fazla dalgalı bir seyir izlemeye devam ettiği” belirtti. TTB’den yapılan açıklamada, “Birinci dalgayı tam olarak bastıramayan ve Haziran ayından itibaren resmi verilere göre toplumsal düzeyde bulaşıcılığı kontrol altına alamayan ülkemizdeki salgının seyrinden endişe duymaya devam ediyoruz” denildi.

Açıklamada, haftalık olgu ve ölüm sayılarının “12’inci haftanın sonundan itibaren (1 Haziran) gerçekleştirilen kontrolsüz/plansız/epidemiyolojik verilerin yol göstericiliğinde yapılmayan yeniden açılmanın olumsuz sonuçlarını gösterir niteliktedir” denilerek “1 Haziran’dan itibaren açıklanan sayılardaki ciddi artışlar birçok açıdan sorgulanmaktadır” ifadelerine yer verildi.

ARTAN YOĞUN BAKIM HASTA SAYISI İZAH EDİLMELİDİR

“Haftalık raporların yayımlanmaya başlaması olumlu olmakla birlikte farklı açıklamalardaki farklı sayılar ve veri sistematikleri kafa karıştırıcı olmakta ve çeşitli kuşkuları beraberinde getirmektedir. Hastane yatış oranı ve yoğun bakım hasta sayısı artışı izah edilmelidir” denilen açıklamada, yayımlanan son verilere ilişkin şu tespitlere yer verildi:

– Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1 Haziran’da 651 iken 29 Haziran’dan itibaren binin üstüne çıkmış ve 12 Temmuz’dan itibaren bin 200’ü geçmiştir. Toplam vaka sayısından iyileşenlerin ve kayıpların çıkarılmasıyla bulunan aktif vaka sayısında azalma olumlu olmakla birlikte yoğun bakım/aktif vaka oranı 1 Haziran’da yüzde 2,1 iken 16 Temmuz’da yüzde 9.6’ya çıkmıştır.

YÜZDE 54 İKEN YÜZDE 79’A ÇIKTI

– Haftalık veriler hastaneye yatış oranlarında dikkat çekici artışlara işaret etmektedir. Bakanlık tarafından yayımlanan ve 12 Temmuz’a kadar toplam sayılar ile 6-12 Temmuz arasındaki verileri içeren dokümanında genel toplamda hastane yatış oranı yüzde 54 iken 6-12 Temmuz arasında bu oran yüzde 79’a çıkmıştır. Raporlarda 29 Haziran-5 Temmuz haftasında bu oranın yüzde 57, 22-28 Haziran arasında da yüzde 59 olduğu görülmektedir.

– Sadece belirtileri olanlara test yapan ülke olarak sınıflandırılan Türkiye’de yeniden açılma ile birlikte özellikle hastanelerde testlerle ilgili çeşitli düzenlemeler getirilmiş ve bu durum kısa süreli de olsa bir kargaşa oluşturmuştur. Risk gruplarına ve asemptomatik seyredebilecek gruplara ne ölçüde test yapıldığı bilinmemektedir. Öte yandan verilerdeki değişim, semptomu olan herkese de test yapılmıyor olabileceğini düşündürmektedir.

-Test sayılarının Haziran ayının son haftasında elli binin üstüne çıkmasına karşılık dalgalı bir seyir izlediği ve son birkaç gündür azaldığı dikkat çekmektedir. Gerek test sayılarının azalması gerekse de daha seçici kriterlerle test yapılma olasılığı, doğrulanmış vaka sayısı binin altına düşse de salgının toplumsal olarak kontrol altına alma konusunda yetersiz kalmış olabileceğimizi göstermekte ve önümüzdeki aylar için yeni tehditler oluşturmaktadır.

 

FUTBOLCULAR TEST TARAMA KAPSAMINDA, SAĞLIKÇILAR DIŞINDA

– Futbolcuların taramadan geçirildiği ancak sağlık çalışanlarına yönelik sistematik ve kapsamlı çalışmaların yapılmadığı salgında, test stratejisinin yeniden gözden geçirilmesi önümüzdeki süreç için önemlidir. Dünya Sağlık Örgütü yeniden açılma sürecinde belirlediği kriterlerden biri, ülkelerin sağlık sistemlerinin her vakayı tespit edebilmesi, test edebilmesi, izole edebilmesi ve her temaslıyı belirleyebilmesidir. Türkiye’de bu konuda soru işaretleri giderek çoğalm

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?