‘Gerçek Adalet Sağlanana Kadar Buradayız

‘Gerçek Adalet Sağlanana Kadar Buradayız
10 ekimö katliamı davasıAnkarapirha

16 Temmuz 2020 – 17:26
PİRHA- Ankara Tren Garı önünde 10 Ekim 2015 tarihinde IŞİD’liler tarafından gerçekleştirilen katliamda 103 kişinin yaşamını yitirdiği davanın bugün duruşması görüldü. Firari sanıklarının yargılandığı davada ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, kamplarda bulunan sanıklar hakkında Adalet Bakanlığı’na yeniden müzekkere yazılmasına karar verdi.

10 Ekim Ankara Gar Katliamına ilişkin 16 firari sanık ve “insanlığa karşı suçtan” yargılanan tutuklu sanık Erman Ekici yönünden devam eden davanın 5. duruşması Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Verilen aranın ardından mahkeme heyeti ara kararını açıkladı. Mahkeme, 16 sanık hakkında İnterpol vasıtasıyla kırmızı bülten ile aralanmalarının sağlanması hususunda Adalet Bakanlığı’na müzekkere yazılmasına, Suriye’deki kamplarda bulunan sanıklardan Mustafa Delibaşlar, Fadile Delibaşlar, Cebrail Kaya ve İlhami Balı hakkında Adalet Bakanlığı’na yeniden müzekkere yazılmasına karar verdi. Mahkeme heyeti ayrıca Ankara katliamı planlayıcılarından İlhami Balı’nın bir dönem çalıştığı bilinen Hayır ve Ensar Derneği’yle ilişkisinin bulunup bulunmadığına ilişkin İstanbul Dernekler Müdürlüğü’ne yazı yazılmasına ve sanık Ekici’nin tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 21 Eylül tarihine erteledi.

Duruşmanın ardından adliye önünde basın açıklaması düzenledi. Düzenlenen açıklamaya katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri ve avukatlar katıldı. Burada 10 Ekim Avukatları Komisyonu’ndan avukat Eylem Sarıoğlu konuştu.

Yargılama aşamasında dosyaya gelen belgelerden uzun zamandır sınırda olan sanıkların kamplarda olduklarını öğrendiklerini hatırlatan Sarıoğlu, “Bu celse özellikle İlhami Balı’nın hangi kampta olduğunu ve Türkiye’ye iadesi ve burada yargılanmasının sağlanması açısından mahkemeden adım atmasını ve burada onları yargılama iradesini ortaya koymasını istedik. Fakat bu aşamada buna ilişkin taleplerimiz maalesef istediğimiz karşılığı bulamadı” dedi.

“GERÇEK ADALET SAĞLANANA KADAR BURADAYIZ”

Dosyanın ve yargılamanın göstermelik olmadığını, her gelen belgenin sorumluları daha çok açığa çıkardığını dile getiren Sarıoğlu, “Bundan sonrada gerçek sorumluların yargılanması, firari olanların burada yargılanıp hesap vermesini sağlayana kadar mücadelemizi devam edip bunu dayanışma içerisinde sürdüreceğimiz beyan ediyoruz. 21 Eylül’de yine burada olacağız ve gerçek adalet sağlanana kadar sözümüzü söylemeye devam edeceğiz” diye belirti.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?