Mersin Serbest Bölge’de COVID-19 Nedeniyle Bir Işçi Hayatını Kaybetti

Mersin Serbest Bölge’de COVID-19 Nedeniyle Bir Işçi Hayatını Kaybetti
13 Temmuz 2020 – 23:41 pirha.net
Mersin Serbest Bölge’de COVID-19 nedeniyle bir işçi hayatını kaybetti
dev tekstilişçikorornaMersinölümpirha
13 Temmuz 2020 – 23:41
PİRHA- Mersin Serbest Bölge’de COVID-19 nedeniyle bir işçi yaşamını yitirdi. Yaşamını yitiren işçinin Ahmet Güven isminde olduğu ve Öz Hayat Tekstil’de çalıştığı öğrenildi. 50 yaşındaki Güven astım hastası ve COVID-19 tanısı ile karantina altında bulunmaktaydı.

Mersin Serbest Bölge’de COVID-19 nedeniyle bir işçi yaşamını yitirdi. Yaşamını yitiren işçinin Ahmet Güven isminde olduğu ve Öz Hayat Tekstil’de çalıştığı öğrenildi. 50 yaşındaki Güven astım hastası ve COVID-19 tanısı ile karantina altında bulunuyordu.

Daha önce Serbest Bölge’de artan koronavirüs vakalarına dikkat çeken Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası (Dev Tekstil) yazılı basın açıklaması yayımladı. Dev Tekstil bir işçinin de durumun ağır olduğunu belirtti.

“FİZİKSEL ŞARTLAR UYGUN DEĞİL”

Dev Tekstil Çukurova Temsilciliği tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Mersin Serbest Bölge’de işe girişte, çıkışta, molalarda, yemekhanede işçilerin sosyal mesafeyi sağlamasını mümkün kılacak fiziksel şartlar uygun değildir. Bunun için işçilerin çalıştığı yerlerin fiziksel şartları yeniden düzenlenmeli, gerekiyorsa bu amaçla tadilat yapılmalıdır. İşçilerin bağışıklık sistemini güçlendirecek besin değeri yüksek yemekler verilmelidir. Tuvaletler sürekli olarak temiz tutulmalı, sadece bu işle ilgilenenler olmalı, yetersiz ise sayıları artırılmalıdır. İşçi servisleri sosyal mesafe kurallarına tabi tutulmalıdır. Yetersiz servis sayısı arttırılmalıdır. Mesaiye kalan işçilerin bir iki servise sıkıştırılmasına son verilmelidir. İşçilere test yapılmasını sağlayacak imkânlar yaratılmalıdır.Yaş ve sağlık nedeniyle risk grubunda olan işçiler, iş güvenceleri korunarak ücretli izne ayrılmalıdır.

“MERSİN SERBEST BÖLGEDE BULAŞ RİSKİ ÇOK FAZLA”

Daha önce yaptığımız açıklamalarda da duyurduğumuz gibi Mersin Serbest Bölge’nin yapısı itibariyle salgının bulaş riski çok fazladır. Her ne kadar ayrı firmalarda çalışsa da işçiler bölgede iç içedir. Kafeteryalar, bankalar, PTT, öğlen molalarında, çalışılmayan saatlerde ortak kullanım alanları bulunmaktadır. Yaklaşık 10.000 işçinin çalıştığı serbest bölgede, uluslararası limanın olması da bir başka faktördür. Kimi firmaların anlaştıkları servis şirketleri farklı yerlere de çalıştığından riskin yayılma potansiyeli artmaktadır.”

PİRHA/ MERSİN

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?