Dünyada Her 10 Kişiden Biri Yeterince Beslenemiyor

Dünyada Her 10 Kişiden Biri Yeterince Beslenemiyor

14 Temmuz 2020 – 10:13
BM’nin raporuna göre dünya çapında açlıkla mücadele edenlerin sayısı 2014 yılından bu yana 60 milyon kişi arttı. Şu anda dünya nüfusunun yüzde 9’a yakını yeterli ölçüde beslenemiyor.
Birleşmiş Milletler (BM), kendisine bağlı Dünya Gıda Programı (WFP), Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) tarafından birlikte hazırlanan Dünya Gıda Güvenliği ve Beslenme Raporu’nu yayımladı.

Rapora göre, dünya çapında açlıkla mücadele eden insan sayısı 2014 yılından bu yana yaklaşık 60 milyon kişi arttı.

Verilere göre 690 milyon insan, ya da bir başka deyişle dünya nüfusunun yüzde 9’a yakını yeterli ölçüde beslenemiyor.

DW Türkçe’de yer alan habere göre açlık sorununun en fazla olduğu kıta Afrika. Burada her beş kişiden biri, hayatını açlık sınırının altında sürdürmeye çalışıyor.

Raporda Corona virüsü salgını nedeniyle dünya çağında beslenme sorununun arttığına işaret edildi. Bu sürecin devam etmesi durumunda yeterli beslenemeyen insan sayısı 2030 yılında 840 milyon kişiye çıkabilir.

Salgın sebebiyle uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları ve nakliye yollarının kısmen kapatılması gibi önlemlerin, çok sayıda insana gıdaya ulaşma sorunu yaşattığı da raporda yer alırken, bu sebepten dolayı yaklaşık 130 milyon insanın daha açlık çekmeye başladığının tahmin edildiği ifade edildi.

Yine BM’nin raporuna göre dünya nüfusunun yaklaşık 3 milyarlık kesimi sağlıklı besin maddelerine ulaşamıyor. Bu kişilerin yaklaşık 1,9 milyarlık kesimi Asya’da, 965 milyonluk bölümü ise Afrika’da yaşıyor.

BM’ye göre dengesiz beslenmenin yarattığı sağlık sorunları, 2030 yılına kadar tahminen 1,3 trilyon dolar büyüklüğünde sağlık harcamasını beraberinde getirecek.

Öte yandan hem zengin hem de yoksul ülkelerde aşırı kilolu insan sayısı da giderek artıyor.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?