ÖNCE İNSAN 

ÖNCE İNSAN

Doğanın evrimsel gelişiminin devrimsel bir sonucu olan insan, doğanın bir parçası olduğu türümüz özünü ve gerçeğini doğru tanımalıdır.

Doğanın diğer varlıklarını ve kendini kavrayış, anlama ve tanıma düzeyinde bilinç ve gelişimini öncelik olarak esas almıştır.

Varlığının birlikteliği, insanın kollektif bilinci ve yaşamı kendini korumanın neslini sürdürmenin tek yolu olarak görmüştür.

Gelişim ve bilinç düzeyine oranla, sınırlarını çizip belirleyen, yer, yurt edinen, dil ve din yaratımı nı geliştiren insan, kendi iç yoğunluğu yaratımlarının kulu ve kölesi olan yine insan gerçeği olmuştur.

Doğal toplum = neolitik dönem olarak da adlandırılan, dilin ve tarım kültürünün ki insanlığın en büyük buluş ve devrimlerinin gelişip gerçekleştiği dönemidir.

Kadının etrafın da ve denetiminde gelişip gerçekleştiği bilinmektedir.

İnsanlığın ilk yazılı resmi tarihi olarak, bütün dünyada’da kabul gören sümerler dir.
Sümerleri açığa çıkaran, geliştiren neolitigin birikimleri ve sonucu olmuştur.

Sümerler ilk devlet, ilk kolektif emek, sümer rahiplerinin ilk mitolojik kuramcıları ve ilk tarı imalatçıları olduğu sümer tabletleriyle açığa cıkmış kanıtlanmış gerçeklerdir.

Bütün ilâhi inanç ve dinlerin temeli sümer kökenlidir. Zeburla Zerdüşt, tevratla İbrâhim, incille İsa, kuranla Muhammet pegamberler geleneği.

Tek tanrılı din ideolojileri, baştan sona siyaset ideolojileridir. Bunlar günümüzün en gelişkin siyasi düşüncelerinden daha derinlikli siyasi anlamlar içerirler.

Dini söylem, Allah, peygamber ve melekler gibi kavramlar döneminin siyasi literatürüdür.

Sözü ettiğimiz dönemlerde siyaset bu terminolojiyle yapıldığı için bu kavramlar kullanılmaktadır.

Dahada önemlisi insanlığın zihniyet durumu bu kalıplarla, yani dini düşünmeye alıştırıldığı için, bu söylem kullanılmaktadır.

Yapılan, amansız siyasi mücadelelerdir.
Günümüzün bilimsel dili yoktur diye bunları küçümsememek veya siyasi gerçekliğimizden çok uzaklarmış gibi değerlendirmek, büyük bir hata ve kedimizi aldatmaktır.

Kemal Cenik.

İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?