PSAKD Ve BAF, Alevi Çocuklar Için Ortak Çalışma Başlatıyor

PSAKD Ve BAF, Alevi Çocuklar Için Ortak Çalışma Başlatıyor

08 Temmuz 2020 – 13:42
PİRHA – Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Britanya Alevi Federasyonu çocuklara Alevi inancının öğretilmesi için dijital platformda online eğitim başlatıyor. Alevi inancının öğretilmesi için geliştirilen projenin önemli olduğunu söyleyen PSAKD Genel Örgütlenme Sekreteri Özgür Kaplan, “Kendi eğitim dilimizi oluştururken kültürümüzle birlikte paralel yürütmek istiyoruz” dedi.

“Mola bitti, dersler başlıyor” diyen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği(PSAKD) Genel Merkezi ve Britanya Alevi Federasyonu eğitim çalışmasını ortaklaştırıp, dijital platformda online eğitim başlatıyor.

Ortak çalışmayla Alevilik ve resim dersleri verilecek. Akıllı telefon uygulaması ve Web sitesi üzerinden gerçekleştirilecek olan eğitim çalışmaları Alevilik ve resim dersleriyle başlayacak.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği(PSAKD) ve Britanya Alevi Federasyonu’nun ortaklaşa hazırladığı eğitim projesini PSAKD Genel Örgütlenme Sekreteri Özgür Kaplan, PİRHA’ya anlattı.

Britanya Alevi Federasyonu ile PSAKD’nin mevcut çalışmalarını ortaklaştırdıkları bir proje olduğunu söyleyen Kaplan, bu çalışmanın önemli olduğunu belirterek, “Britanya Alevi Federasyonu çok güzel, çok değerli çalışmalar yürütüyor. Diğer kurumlarımız gibi. Burada biz kendi şubelerimizde Alevilik felsefesi ile ilgili bir dizi çalışmalar yaptık. Pandemi sürecinden kaynaklı olarak çalışmalara ara verdik. Fakat eğitim çalışmaları devam ediyor. Bizim çalışmalarımızla Britanya Alevi Federasyonu’nun çalışmalarını ortaklaştırıyoruz” dedi.

Kaplan, bu çalışmada belirli bir yaş aralığını hedeflediklerini belirterek, “Özellikle Pandemi döneminde çocukların hijyene nasıl dikkat etmesi gerektiğinden tutalım da, bizim Alevi felsefemizin Alevi kültürünün öğretilmesi ve devam ettirilmesi konusunda bir dizi çalışmalarımızı ortaklaştırdık. Bunu animasyonla da destekleyeceğiz. Farklı çalışmalarımız da var zaten. Direk yüz yüze bire bir olarakta gençlerle, çocuklarla eğitimimizi devam ettireceğiz” ifadelerini kullandı.

“KENDİ EĞİTİM DİLİMİZİ OLUŞTURURKEN KÜLTÜRÜMÜZLE BİRLİKTE PARALEL DEVAM ETTİRMEK İSTİYORUZ”

Eğitim çalışmalarına ilişkin dedelerden ve inanç kurullarından yardım alarak bu çalışmayı sürdüreceklerini söyleyen Kaplan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Burada eğitim devam ederken dedelerden, inanç kurullarından yardım alacağız. Dedelerle ön görüşmelerimizi yaptık tamamladık. Aleviler çocuk eğitimini nasıl yapar? Alevilikte çocuk eğitimi nedir? Nasıl olur? Buradan başlayarak onların öğütleriyle, tecrübeleriyle kendi eğitim dilimizi oluştururken, kültürümüzle birlikte paralel devam ettirmek istiyoruz. Tabii ki güncelleyerek. Güncellemekten kastımız birini tasfiye edip yeni bir şey üretmek değil, kültüre bağlı olarak yapmak. Çünkü biliyoruz bir taraftan da 20 yıldan beri Siyasal İslam partisi iktidarda, eğitimin bütün alanlarını ENSAR’laştırmış vaziyette. Okulları imam hatipe dönüştürüp, tamamen dindar ve kindar bir gençlik hedefini de açıkça ilan etmişti zaten. Böyle de hedefine devam ediyor. Adalet ve Kalkınma Partisi adlı siyasal oluşum, siyasal islam oluşumu.

“ÇOCUKLARA LAİKLİK, DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK KAVRAMLARINI ÖĞRETMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Bir taraftan da çağdaş, demokratik, laik bir eğitim sistemini de bir işaret fişeği olarak düşünüyoruz. Bunu savunan, hala bunun mücadelesini veren başta KESK, Eğitim Sen kez olmak üzere oradaki arkadaşlarımızla da görüşeceğiz, destek alacağız. Çağdaş ve laik eğitim sistemine Alevlerin nasıl baktığını? Laiklik nedir? Demokrasi nedir? Özgürlük nedir? gibi değerler ve kavramları da çocuklara öğretmeyi hedefliyoruz.”

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?