KIDEM DE GİDERSE HİÇ YAŞAMAYALIM

KIDEM DE GİDERSE HİÇ YAŞAMAYALIM
lknur HAYLAZ
Sırma DOLAR
İstanbul

İstanbul Esenyalı’da servis duraklarında beklerken görüştüğümüz işçiler kıdem tazminatının fona devredilmek istenmesine tepkili. Kıdem tazminatının kendileri için tek güvence olduğunu belirten işçiler, “Zaten mezarda emeklilik bekliyoruz. Bir de üstüne kıdem giderse hiç yaşamayalım” diye tepki gösteriyor.

Mata fabrikasında 2 yıldır çalışan bir işçi kıdem tazminatının insanların güvencesi olduğunu söylüyor. Devletin, haklarını elinden almak istediğini belirten işçi, “Kıdemimize sahip çıkmamız ve örgütlenmemiz lazım” diyor. Mata işçisi sendikaların da işyerlerinde işçileri bilgilendirmesi gerektiğini söylüyor.

Mata’da 6 yıldır çalışan işçi ise “Kıdem tazminatı işçilerin hakkı. Bir işçi işten çıktığında tazminatına güvenerek çıkıyor. Pek çok kişi kirada yaşıyor ve kıdem, işten çıktığında borcunu ödemesinin dayanağı oluyor. Dolayısıyla işçilerin birlik olması gerekiyor. Ancak yeteri kadar tepki oluştuğunu düşünmüyorum. Ben Birleşik Metal-İş üyesiyim. Bu süreçte bir tek DİSK doğru düzgün karşı çıkıyor” dedi.

10 yıldır çalıştığı fabrikadan çıktığını söyleyen bir işçi ise “Tazminatımı aldım ancak en düşük hesaplamadan aldım. Eğer bu yasalaşırsa 60 yaşında tazminat alabilmek için 20 yıl beklemem gerekecek. 60-65 yaşımdan sonra aldığım tazminatın da bana faydalı olacağını düşünmüyorum” dedi. Konfederasyonların tutumuna vurgu yapan işçi, “Türk-İş kırmızı çizgimiz dedi ve unuttu. Bu bahsettikleri kırmızı çizgilere uymaları gerekiyor. İşçiler bu duruma karşı. Cumhurbaşkanı DİSK’i çağırmadı. Bakalım Cumhurbaşkanı ile görüşen sendika temsilcileri ne kadar dik durabilecek” diye konuştu.

Eşi işçi olan Nergis ise eve giren tek ücret ile geçindiklerini söyledi. İki çocuğu olduğunu, kıdem tazminatlarının tek güvenceleri olduğunu belirten Nergis, “Şu an kritik zamanlardan geçiyoruz. Kıdem tazminatını, hastalığın kapımıza dayandığı bu dönemlerde bir bakıma sağlık güvencemiz olarak da görüyoruz. Eşimin kazandığı para ile evimizi ancak geçindirebiliyoruz. EYT’liyiz. Benim eşim şimdiye emekliydi, bizi geri plana attılar. Resmen mezarda emeklilik bekliyoruz. Bir de üstüne kıdem giderse, hiç yaşamayalım, ölelim” dedi.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?