Akademisyen Akgün: Alevi Kurumları Hukuk Yollarını Yeterince Kullanmıyor

Akademisyen Akgün: Alevi Kurumları Hukuk Yollarını Yeterince Kullanmıyor
07 Temmuz 2020 – 13:55 pirha.net

PİRHA – Aleviler hakkında üç önemli davayı takip ettiğini söyleyen Akademisyen Kemal Akgün, bu davalarla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin verdiği kararları Türkiye’ye gönderdiğini ve bu davalarda taraf olmak isteyen sivil toplum kuruluşlarının kayıt yaptırarak davaları takip ettiğini belirtti. Akgün, ancak Alevi kurumlarının hukuki yolları yeterince kullanmadığına dikkat çekerek, bu davalarda kamuoyu oluşturmak gerektiğinin altını çizdi.

CAN TV’de yayımlanan Hüseyin Narlı’nın sunduğu ‘Sözün Özü’ programın konuk olan Akademisyen Kemal Akgün, Alevilerin adalet arayışını ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin AHİM’in Aleviler hakkında verdiği kararları değerlendirdi.

Hukuki yolların sonuna kadar zorlanması gerektiğini belirten Akgün, “Alevi kurumlarının buna dikkat etmesi gerekiyor. Bu konuda Alevi kurumlarının hukuki yolları yeterince kullanmadığını hatta hiç kullanmadığını biliyorum. Bugüne kadar karşılaştığım durumlar bunu gösteriyor” dedi.

Bugüne kadar izini sürdüğü üç davanın olduğunu belirten Akgün, din derslerinin mecburi olması konusu, cemevlerinin elektrik parasının ödenmesinden yola çıkarak cemevlerinin de cami gibi bir ibadethane olduğu kararı ve Alevilere ayrımcılık uygulanması, bütçeden yeterince pay verilmemesi ve Aleviliğin bir inanç olarak kabul edilmemesi davalarını takip ettiğini belirtti. Akgün, bu davalarla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin verdiği kararları Türkiye’ye gönderdiğini ve bu kararın uygulanmasını istediğini söyledi.

“DAVALARA TARAF OLANLARIN SAYISI ARTTIRILMALI”

Bu davalar için isteyen sivil toplum kuruluşlarının davanın tarafı olarak kendilerini kayıt ettirdiğini ve bu kararların uygulanıp uygulanmadığını kontrol ettiğini söyleyen Akgün, “Avrupa Konseyi, Bakanlar Komitesi’ni görevlendiriyor bu kararların uygulanıp uygulanmadığını kontrol ediyor ve 6 ayda bir, önce Türkiye’ye bu kararla ilgili ne yaptınız, diye soruyor ve rapor istiyor. Kendisini bu davada taraf olarak gösteren kuruluşlara da bu raporu gönderiyor, burada yazılanlara karşı ‘siz ne diyorsunuz’ diye” dedi.

“TÜRKİYE TOPU TACA ATAN DAVRANIŞLARDA BULUNUYOR”

Son iki dava ile ilgili olarak Alevi Düşünce Ocağı ‘nın taraf olarak başvuran tek kuruluş olduğunu söyleyen Akgün, “Bu davalar ile ilgili, Türkiye’nin kabaca söylediği şey ‘bu sene okullar açıldı artık din dersi ile ilgili yeni bir düzenleme yapma işini seneye hallederiz’ diye bir yıl kazanmak.
İkincisi ‘Türkiye şu anda savaş durumunda sıkıntılı bir dönemde o yüzden fazla bir şey yapamadık’ diye topu taca atan davranışlarda bulunuyor. Bu tür durumlarda yapılması gereken bu davalarda taraf olan sivil toplum kuruluşlarının sayısının artması lazım. Herkesin bu konu ile ilgili yapılanları ve yapılmayanları Bakanlar Komitesi ne sunması lazım” diye konuştu.

“ALEVİLER DAVALARA SAHİP ÇIKSINLAR”

Türkiye’nin verdiği raporlara karşı Alevilerin de bir kamuoyu, baskı oluşturması gerektiğini söyleyen Akademisyen Kemal Akgün, Alevilerin mahkemelerin verdiği kararlarda taraf olması çağrısında bulundu. Akgün, “Bu davaları hukuki olarak yapabilecekleri ne varsa hem Bakanlar Komitesi’ne baskı oluşturmak adına hem de kamuoyu oluşturmak adına bu davaları sahip çıksınlar” dedi.

PİRHA/İSTANBUL

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?