Avukatlar Ankara ve Eskişehir’de “çoklu baro”yu protesto etti

Avukatlar Ankara ve Eskişehir’de “çoklu baro”yu protesto etti
Ankara ve Eskişehir’de avukatlar adliye önlerinde düzenledikleri eylemlerle hükümetin çoklu baro teklifini protesto etti.

Çoklu baro teklifine dönük protestolar illerde adliye önlerinde düzenlenen eylemlerle sürüyor. Ankara Barosuna kayıtlı avukatlar, çoklu baro sistemini içeren Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni protesto etti.

Avukatlar, saat 12.00’de Ankara Adliyesinin 5’inci katındaki baro kaleminin önünde toplandı. Sloganlarla koridorda yürüyüş yapan avukatlar daha sonra adliye önüne çıktı.

Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, burada yaptığı basın açıklamasında, haftalardır baroların bölünmesinin ülkeye ne kadar büyük zarar vereceğini anlatmaya çalıştıklarını söyledi. Sağkan, düzenlemeyle yurttaşların en temel hak ve özgürlüklerinin kısıtlanmak istendiğini ifade etti.

Türkiye’deki 80 baronun düzenlemeye karşı olduğunu, düzenlemenin altını doldurabilen kimsenin bulunmadığını kaydeden Sağkan, avukat cübbelerinin cebinin bulunmamasının avukatlığın kamu hizmeti olduğunu, düğmelerinin bulunmamasının ise mesleğin tarafsızlığını simgelediğini ifade etti.

“Cübbemize düğme dikmek istiyorlar. Bu düğmeleri cübbemize dikmeyeceğiz” diyerek, bir avuç düğmeyi yere bırakan Sağkan, düzenlemeye karşı demokratik tepkilerini sonuna kadar göstereceklerini bildirdi.

ESKİŞEHİR’DE DE ADLİYE ÖNÜNDE AÇIKLAMA YAPILDI

Eskişehir Barosuna bağlı avukat ve stajyerler de çoklu baro teklifini protesto etti. Adliye içinde buluşan avukatlar, alkışlar ve “Savunma Susmadı Susmayacak” sloganlarıyla adliye önüne yürüdü.

Eylem sırasında bazı hakimler ve avukatların duruşmaya ara verdiği görüldü. Adliye önünde basın açıklanasını okuyan Eskişehir Barosu Başkanı Av. Mustafa Elagöz, “Bugün bizi burada bir araya getiren şey; bir baskı rejiminin her fırsatta masasının altından çıkarıp gösterdiği sopaya hiçbir zaman boyun eğmeyeceğimizi tarih önünde çocuklarımıza anlatma borcudur” dedi. İktidarın teslim alamadığı baroları parçalayarak cübbelere ilik açmaya ve düğme dikmeye çalıştığını ifade eden Elagöz, siyasal iktidarın yargının son ayağını da kendi iktidarına bağlamaya çalıştığını vurguladı. İktidarın bağımsız baro diye bir derdinin olmadığının altını çizen Elagöz, meclisteki hukukçu milletvekillerini meslek yemine ve avukatlık cübbesinin onuruna sahip çıkmaya çağırdı.

“Bilin ki işgal ettiğiniz milletvekilliği göreviniz ölümünüze kadar devam etmeyecek. Bu makamlardaki göreviniz bittiğinde meslektaşlarınızın ve çocuklarınızın bakabilecek yüzünüz olsun” diye Elagöz, açıklamasına şu sözlerle devam etti: “Yasanın geçmesine olumlu oy kullanacak hukukçu milletvekilleri; irademizi kimseye bağlamayan Cumhuriyetin avukatları olarak bizler, cübbelerimize düğme dikilmesine izin vermeyeceğiz. Siz düğme dikmek istiyorsanız buyurun dikin. Cübbelerinize dikeceğiniz düğmelerinizle tarihin kara sayfalarında anılacağınız da asla unutmayın. Biz iktidarız, biz devletiz diyorsunuz. Anayasa tanımam, halk hukuk tanımam her türlü düzenlemeyi yapabilirim diyorsunuz. Yapabilirsiniz. Buyurun yapın. Ancak Baroların bu haklı ve onurlu mücadelesi tarih sayfalarında altın harflerle yer bulacak. Kaybedeceksek de sonuna kadar mücadele ederek kaybedeceğiz.”

200 kişiyi aşkın avukat ve stajyer ‘Çoklu Baroya Hayır’ pankartı ardında basına fotoğraf çektirerek mücadele karanlığını ifade ettiler. (HABER MERKEZİ)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?