Mersin’de Anma: Sivas Katliamını Unutmadık, Unutturmayacağız-

Mersin’de Anma: Sivas Katliamını Unutmadık, Unutturmayacağız-
02 Temmuz 2020 – 14:35 pirha.net

PİRHA- Sivas Katliamı’nın 27. yılına dair açıklama yapan Mersin Emek ve Demokrasi Platformu dönem sözcüsü Mustafa Özbay, Sivas-Madımak Katliamı’nın ne ilk ne de son katliam olduğuna dikkat çekerek, “Katliamların hesabını barışın, kardeşliğin, emeğin ülkesini kurarak soracağız” dedi.

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, Sivas Katliamı’na dair basın açıklaması yaptı. Özgür Çocuk Parkı’nda gerçekleştirilen açıklamayı Tüm-Bel Sen Mersin Şube Başkanı Mustafa Özbay okudu.

“SİVAS-MADIMAK KATLİAMI NE İLK NE DE SON KATLİAMDIR”

Özbay, Sivas Katliamı’nın 27. yılında unutmamak ve unutturmamak için alanlarda olduklarını belirterek, “27 yıl önce Madımak oteline düşen ateş, yüreğimizi dağlamaya devam ediyor” dedi.

“Ülkemizin aydınlık yüzü 33 canımızın bilime, aydınlığa, cumhuriyet fikrine, seküler yaşama düşman ortaçağ zihniyetinin temsilcileri tarafından canice yakılarak aramızdan koparıldığı Sivas-Madımak Katliamı ne ilk ne de son katliamdır” diyenÖzbay, “Sivas Katliamı’ndan sonra 19 Aralık, Gazi, Roboski, Reyhanlı, Suruç başta olmak üzere pek çok katliam yaşanmıştır. Milyonların eseri Gezi Direnişi’nde gençlerimiz sokak ortasında katledilmiştir. Cumhuriyet tarihinin en büyük katliamı 10 Ekim Ankara Gar Katliamı ile yüreğimize 103 bıçak daha saplanmıştır” dedi.

“AYDINLIKTAN, SEKÜLER YAŞAMDAN VAZGEÇMEMİZİ İSTİYORLAR”

Yaşanan onca katliam gibi Sivas Katliamı’nın da gerçek sorumlularının açığa çıkarılıp hesap sorulmasının engellendiğini vurgulayan Özbay, şunları ifade etti:

“Katliamda maşa görevini yerine getiren katiller bile siyasi iktidar tarafından kollanmıştır. İnsanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımı olamayacağı evrensel hukuk ilkesi ve bu ilkeye uygun olarak Türk Ceza Kanunu’nda yer alan düzenleme yok sayılmıştır. Katliamın firari sanıkları zaman aşımından yararlandırılmıştır. Hayatımızın her hücresinin ülkeyi karanlığa boğmak isteyen gerici yobaz zihniyetle kuşatılmasına seyirci kalmamızı istiyorlar. Aydınlıktan, bilimden, laiklikten, seküler yaşamadan vazgeçmemizi, iktidarlarına biat eden kullara dönüşmemizi istiyorlar. Her geçen gün daha çekilmez hale gelen baskı, zor ve sömürü düzenine teslim olmamızı, insanlığa karşı işlenen katliamları unutmamızı bekliyorlar.”

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu olarak, Sivas Katliamı nezdinde tüm katliamları bir kez daha lanetlediklerini ve katliamlarda yaşamını yitirenleri andıklarını belirten Özbay, “Yaşadığımız katliamların hesabını barışın, kardeşliğin, emeğin ülkesini kurarak soracağız” dedi.

Diren KESER/MERSİN

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?