Büyük Savunma Mitingi öncesi Ankara’da eylem yasağı

Büyük Savunma Mitingi öncesi Ankara’da eylem yasağı
Ankara’da her türlü toplantı, gösteri yürüyüşü benzeri faaliyetler 15 gün süreyle kısıtlandı

Büyük Savunma Mitingi öncesi Ankara’da eylem yasağı
Ankara Valiliği kentte 15 gün süre ile eylem, gösteri ve yürüyüşlerin yasaklandığını duyurdu.

Çoklu baro teklifine karşı avukatların yarın Ankara’da gerçekleştireceği Büyük Savunma Mitingi öncesi kentte tüm eylem ve etkinlikler salgın bahane edilerek 15 gün süreyle yasaklandı.

Ankara İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan karar, Ankara Valiliğinin sitesinden duyruldu. Çok sayıda karar yer verilen açıklamada, eylemlerin yasaklanmasına ilişkin karar şu şekilde duyruldu:

“İlimizde 15 gün süreyle 2911 sayılı Kanun kapsamında insanların toplu olarak bir araya gelmelerine neden olabilecek her türlü toplantı, gösteri yürüyüşü vb. faaliyetlerin düzenlenmesinin kısıtlanmasına…”

Direnişe devam: 3 Temmuz’da Ankara’da Büyük Savunma Mitingi düzenlenecek
Baro Başkanları AKP’nin çoklu baro sistemi teklifine karşı direnen avukatlar “Siyasi iktidara bu bölme ve parçalama projesinden vazgeçmesi, Demokratik kamuoyuna halkın sesinin kısılmasına yol açacak bu projeye karşı çıkarak, barolarına sahip çıkmaları için bir kez daha çağrıda bulunuyoruz” diyerek mitinge tüm meslektaşlarını davet etmişti.

ANKARA BAROSU BAŞKANI AV. SAĞKAN: EYLEMİMİZİN ENGELLENMESİNE YÖNELİK BAHANE

Ankara Barosu Başkanı Av. Erinç Sağkan, yasak kararının yarın düzenlenecek Büyük Savunma Mitingi nedeniyle alındığını söyledi.

ANKA Haber Ajansı’nda yer alan habere göre Av. Sağkan, mitinge ilişkin Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu’ndan görüş aldıklarını belirterek, “Gerekçe olarak pandeminin ortaya konmasını, pek inandırıcılığını kabul etmekte zorlanıyorum. Açıkçası, yarın Ankara’da yapılacak olan son derece barışçıl, içerisinde gayrı yasal hiçbir unsur taşımayan, hak arama hürriyetimizden ibaret olan eylemimizin engellenmesine dönük bir bahane olduğunu düşünmekteyim” dedi.

Av. Sağkan ayrıca, sosyal medyanın kapatılma sürecinin başlatıldığının altına çizerek “Anayasal haklarımız çok ciddi tehdit altındadır. Ankara girişinde, baro başkanlarına yapılan zulmün bir değişiği aslında, bugün İl Hıfzıssıhha Kurulu aldı altında, yapılacak olan barışçıl anayasal bir hak olan gösterinin engellenmesiyle tekrar ortaya konulmuştur. Türkiye çok ciddi baskı rejiminin içerisine sokulmuş durumdadır. Maalesef pandemi buna bir gerekçe olarak sunulmaktadır. Pandemiye ilişkin bakanlığın ve bilim kurulunun ilan ettiği sosyal mesafe, maske gibi önlemlere uyulacağını taahhüt ettik. Buna rağmen bugün pandemi gerekçe gösterilerek bu tür bir toplantının mitingin 15 gün süreyle ertelenmesi adı altında tamamen anayasaya aykırıdır” diye konuştu.

İSTANBUL BAROSU BAŞKANI AV. DURAKOĞLU: VAZGEÇMEYECEĞİZ

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, Ankara Valiliği’nin engelleme girişimine ilişkin ilk açıklamayı sosyal medya hesabından yaptı. Durakoğlu, ”Anlattık dinlemediniz. Başkentimize geldik, yürütmediniz. Adalet Komisyonuna almadınız, görüşmediniz. Basın yayınladı, ekranlarını kararttınız. Sosyal medyada göründük, kapatmaya kalktınız. Miting çağrısı yaptık,yasak koydunuz. Haberiniz olsun: Vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

ANTALYA BAROSU BAŞKANI BALKAN: VAZGEÇMEYECEĞİZ

Ankara Valiliği’nin engelleme girişimine tepki gösteren Antalya Baro Başkanı Polat Balkan, BirGün’e yaptığı açıklamada, “Anlattık dinlemediniz.
Başkentimize geldik, yürütmediniz. Adalet Komisyonuna almadınız, görüşmediniz. Basın yayınladı, ekranlarını kararttınız. Sosyal medyada göründük, kapatmaya kalktınız. Miting çağrısı yaptık, yasak koydunuz. HABERİNİZ OLSUN: VAZGEÇMEYECEĞİZ!” dedi.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?