Madımak katliamı-2 Temmuz 1993

Madımak katliamı-2 Temmuz 1993

Daha önce 1 ile 4 Temmuz tarihleri arasında Banaz’da yapılanPir Sultan Abdal etkinliğinin4.sünü 1993 yılında Sivas’ta düzenlemek amacı ile ülke çapında demokratik kitle örgütlerine, aydın, sanatçı, yazar, çizer ve ozanlara çağrı yapılır.

1 temmuz 1993 Hasret Gültekin konserinde ‘’Düşmüşem kaldır, ağlarım güldür derman sendedir ’’ diyerek sanki bir gün sonra olacaklara gönderme yapmıştı. 2 Temmuz olduğunda Aleviler için artık kara gün olan Cuma günü Maraş, Sivas, Malatya, Çorum da tekrarlanan katliamlar gibi Cuma namazından çıkan kalabalık 2 gün önceden kanlı Yavuz fermanlarının devamı gibi dağıtılan bildirilerle tahriklere hazır hale getirilmiş il dışından getirtilen canilerle topluluk Pir Sultan Abdal heykelini yıkıpMadımak Oteline doğru yönlendirilmiş müdahale etmek isteyen Emniyetin müdahale etmesi engellenmiştir.Çok yakında bulunan askeri birlikler harekete geçirilmemiştir.

‘’Sivas laiklere mezar olacak’’ sloganlarıyla yakılan otelde, bu ülkenin aydınlık yüzlerinin hedeflendiği açıktır. Etkinliğe gelenlerden 12 yaşındaki Koray Kaya’dan 66 yaşındaki Asım Bezirci’ye, Hollanda’dan gelen akademisyen CarinaCuannaThuija ve birçok aydın, yazar ve sanatçıdan oluşan 33 canımız, otelde çalışan 2 kişiyle birlikte 35 can katledilmiştir. Madımak yanarken sorumlular seyretmiştir.

  1. y.y dan beri katliamlarla yüz yüze olan, Cumhuriyet kurulduğunda ise sevinen Alevilerin sevinci çok kısa sürdü. Taliplerin karakazan hakkı olan 1800 altınını Mustafa Kemal’e veren HünkarDergahı birkaç yıl sonra 1925 yılında Tekke ve Zaviye Kanunuyla kapatılmış, Dedeler, Babalar, Çelebiler üfürükçü ve falcılarla bir tutulmuş, Dergahın değerli eşya ve evrakları yok edilmiştir.

Tek dil, tek din anlayışı Türk-İslam sentezi üzerine yapılandırılan devlette önce 5-6 Eylül olaylarıyla azınlıkları (Rumlar, Ermeniler) daha sonra Alevi ve Kürtleri hedef almış adım adım baskı, asimilasyon ve kıyım politikaları ile devam etmiştir.Aleviler, 1938 Dersim katliamı yetmemiş sürgünlerle köklerinden koparılmaya çalışılmıştır.

Madımak katliamına Müslümanlardan bir tepki gelmemiş, o günkü yetkililerden Cumhurbaşkanı Demirel;‘Halk ile güvenlik güçlerini karşı karşıya getirmeyin’    Başbakan Tansu Çiller;‘Çok şükür otel dışındaki halkımız zarar görmemiştir’ İçişleri Bakanı ise ‘Pir Sultan Abdal heykeli sebebiyle halkımız galeyana gelmiştir.’ Diyerek katliamı yok saymışlardır.

Dava, bazı sanıklar üzerinden zaman aşımına uğratılmış, arama kararları çıkarılmamış,Madımak katliamı sanıklarına avukatlık yapanlar ise,biri Bakan, üçü Milletvekili olmak üzere Belediye Başkanı ve yüksek bürokrat yapılarak adeta ödüllendirilmişlerdir.

Tüm katliam, baskı ve asimilasyonlara rağmen 600 yıldır Pir Sultan Abdal, halkının gönlünde yer etmiş, zalime karşı duruşunu gelecek kuşaklara ‘’Kaçıncı ölmem bu hain, Pir Sultan ölür dirilir’’ şiarını devretmiştir. İsmine bile tahammül edemeyen egemen güçlerin bu katliamlarla Pir Sultanları yok edemeyeceğini bilmesi gerekir. Bu ülkenin ezilenleri, kadınları, gençleri, azınlıkları geri bırakılmışları kısaca yok sayılanlarıyla yan yana demokratik, laik, eşit yurttaşlık mücadelesinde buluşmalıyız.,

Savaşa karşı barış, ölüme karşı yaşam mücadelesi için yan yana omuz omuza verip birbirimize can eli olmalıyız. Unutursak tekrarlanır. Karanlıktan şikayet etmek yerine bir ışık ta sen ol bir çerağ uyandır.

Aşk ile

Koray Kaya- 12, Menekşe Kaya- 15, Asuman Sivri- 16, Özlem Şahin- 17, Nurcan Şahin- 18, Belkıs Çakır  18, Serpil Canik – 19, Yasemin Sivri – 19, Serkan Doğan – 19,Yeşim Özkan – 20,Handan Metin -20, Ahmet Özyurt – 21 , İnci Türk – 22, Huriye Özkan – 22 , Murat Gündüz – 22, Gülsüm Karababa- 22 Hasret Gültekin– 22,  şair, sanatçı, Sait Metin- 23,CarinaCuannaThuijs 23 Hollandalıakademisyen,Mehmet Atay – 25, gazeteci, fotoğraf sanatçısı, Gülender Akça – 25, Muammer Çiçek – 26, aktör, Sehergül Ateş – 30, Erdal Ayrancı – 35, Asaf Koçak – 35, karikatürist, Uğur Kaynar – 37 , şair, Edibe Sulari – 40, sanatçı, Behçet Sefa Aysan – 44, şair, Muhlis Akarsu – 45 , sanatçı, Muhibe Akarsu – 45, Muhlis Akarsu’nun eşi, Metin Altıok – 53, şair, yazar, felsefeci, Nesimi Çimen – 62, şair, sanatçı, Asım Bezirci – 66 , araştırmacı, yazar

Otel çalışanları

Ahmet Öztürk – 21 , Kenan Yılmaz – 21

saldırganlardan2kişi ölmüştür.

Duyuru, Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?