Salgınına rağmen YKS ısrarı: Öğrenciler okul önlerinde fiziki mesafeyi koruyamadı

Salgınına rağmen YKS ısrarı: Öğrenciler okul önlerinde fiziki mesafeyi koruyamadı
Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) bugün yapılıyor. Sınav öncesi okul önlerinde bir araya gelen öğrencilerin bazıları fiziki mesafeyi koruyamadı.

ANASAYFA GÜNCEL

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca düzenlenen 2 milyon 437 bin 119 adayın başvuru yaptığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) başladı.

Yükseköğretim Kurulunca alınan karar gereği, TYT adaylarına, bu yıl geçen yıla göre 30 dakika daha süre verildi. Bu kapsamda, 10.15’te başlayan TYT’de adaylar, soruları yanıtlamak için 165 dakika süre kullanacak.

Adaylar, saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmadı. T.C. kimlik kartını kaybeden, nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında T.C. kimlik numarası ve fotoğraf bulunmayan adaylar için il/ilçe nüfus müdürlükleri sınav günleri açık bulunduruldu.

TYT’de Türkçe testinde 40, sosyal bilimler testinde tarihten 5, coğrafyadan 5, felsefeden 5, din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından 5’er olmak üzere toplam 20, temel matematik testinde 40, fizikten 7, kimyadan 7 ve biyolojiden 6 sorunun yer aldığı fen bilimleri testinde de 20 soru yöneltilecek.

KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ
Sınav binalarının/okulların sınavdan önce detaylı temizliği yapıldı ve dezenfekte edildi.

YKS’nin her oturumunda, koronavirüs önlemleri kapsamında adaylara sınav binası girişlerinde görevliler tarafından maske ve dezenfektan dağıtıldı. İsteyen adaylar, dezenfektanlarını yanlarında getirdi. Sınav görevlilerine de maske ve dezenfektanla birlikte lateks eldiven dağıtıldı. İsteyen adaylar ve görevliler, maske ve siperlikleri ile geldi.

Üniversite adayları tek tek kontrol edilerek sınavın yapılacağı dersliklere alınırken, yakınları da parmaklıklar arkasında onları izledi.

Sınava girmek için Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesine gelen öğrencilerden Can Berk Özdemir, “Koronavirüs olmasa daha iyi olurdu. İnşallah sınav da iyi geçer” ded. Burak Yıldız ise “Biraz heyecan var. Sınava ikinci girişim. İnternetten yardım alarak, kitaplarla soru çözerek sınava hazırlandım” dedi.

Bilim Kurulu’nun önerisi doğrultusunda isteyen adaylar, sınav salonuna geçip sırasına oturduktan sonra sınav süresince maskelerini çıkarabildi.

Okul bahçelerindeki yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için adaylar ve sınav görevlileri dışında hiç kimse okul bahçelerine alınmadı. Adaylar, sınav binalarına girişte ve sınav bitiminde binadan çıkışta, sosyal mesafenin korunması için sınav görevlileri tarafından yönlendirildi.

KOVİD-19 TESPİT EDİLEN ADAYLAR AYRI BİNALARDA SINAVA ALINIYOR
Kovid-19 durumu olan adaylar, tüm sınav merkezlerinde hazırlanan yedek binalarda ayrı salonlarda sınava alınıyor. YKS nedeniyle bugün 09.30-15.00 arasında 81 ilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyor.

FİZİKİ MESAFE YİNE UYGULANAMADI
Öte yandan yurdun pek çok yerinde fiziki mesafe kurallarının uygulanamadığı görüldü. Bazı yerlerde sınav öncesi trafik yoğunluğu oluşurken okul önlerinde oluşan kalabalık nedeniyle vatandaşlar aralarındaki mesafeyi koruyamadı.

Bazı yerlerde ise sınava giren öğrenciler arasında da fiziki mesafe kuralına uyulamadı. Okul girişlerindeki uzun kuyruklar nedeniyle öğrenciler zor anlar yaşadı.

SINAVA YETİŞEMEYENLER DE OLDU
YKS’nin klasiklerinden bir diğeri ise sınava yetişemeyen; eksik ya da yanlış belge getiren öğrencilerdi. Pek çok ilde kimi öğrenciler 10.00’u geçirdiği için sınav salonuna alınmadı; gimi öğrenciler ise eksik ya da yanlış belge nedeniyle salona giremedi.

YKS’nin ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ise yarın saat 10.15’te başlayacak ve 180 dakika sürecek. YKS sonuçları 28 Temmuz 2020’de açıklanacak. (HABER MERKEZİ)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?