Sağlıkçıları muhatap almayan DEÜ Başhekimi AKP ve MHP ile açıklama yaptı

Sağlıkçıları muhatap almayan DEÜ Başhekimi AKP ve MHP ile açıklama yaptı
DEÜ Hastanesi sağlık emekçilerinin haklı taleplerine kulak tıkayan Başhekim AKP ve MHP ile birlikte açıklama yaptı. Başhekim ayrıca sağlık emekçilerine desteğe gelenleri de hedefe koydu.
DEÜ Hastanesi sağlık çalışanları hastane bahçesinde hakları için basın açıklaması yaparken.

Dilek OMAKLILAR
İzmir

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi sağlık emekçilerinin haklı talepleri Meclis gündemine taşırken Başhekim emekçilerin taleplerine kulak tıkadı. AKP ve MHP ilçe örgütleriyle birlikte açıklama yapan DEÜ Başhekimi sağlık emekçilerine desteğe gelenleri de hedefe koydu.

CHP Milletvekillerinin, Balçova Belediye Başkanının ve İzmir Emek ve Demokrasi Güçlerinin katılarak yapılan kitlesel eylemin ardından Başhekim yönetimi de AKP ve MHP ilçe yöneticileriyle birlikte Balçova Belediyesi önünde açıklama yaptı. “Hastanenin iç işlerine siyaset bulaştırmayın” diyen Başhekim Prof. Dr. Semih Küçükgüçlü’nün açıklamalarına tepki geldi.

BAŞHEKİM BALÇOVA BELEDİYESİ ÖNÜNDE KONUŞTU
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Başhekimlik, AKP ve MHP İlçe yönetimiyle Balçova Belediyesi önünde eylem yaptı. Hastane Başhekim vekili Prof. Dr. Semih Küçükgüçlü, ek ödemelerde yaşanan kesintinin hastane yönetiminin keyfi bir uygulaması olmadığını söyleyerek, bazı polikliniklerin hizmet vermediğini bu nedenle de hasta sayısının azaldığını ve döner sermayeye konu olan tahakkuk tutarının da düştüğünü belirtti. Yapılan kitlesel eyleme ilişkin de konuşan Küçükgüçlü, “Öncelikle söylemek isteriz ki döner sermaye gelirleri bizim kendi iç işleyişimizle ilgili bir konudur. Sağlık yerleşkemizin bulunduğu Balçova Belediyesi’nin hizmetleri ile yaşanan sıkıntılar vatandaşlarımız tarafından sıklıkla bize iletiliyor. Balçova belediye başkanın kendi sorumluluğu ve yetkisinde bulunmayan hakkı ve hukuku olmayan bir konuda üniversitemiz içinde açıklama yapması ise tam bir hadsizlik ve saygısızlıktır. Hastanemizi protesto etmek yerine asli görevini yapmalıdır” dedi.

BALÇOVA BELEDİYE BAŞKANI ÇALKAYA: TÜRKİYE İLK KEZ TANIKLIK EDİYOR
Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya ise yazılı açıklama yaparak, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcıları, Hastane Başhekimi, bazı hastane çalışanları ile AK Parti ve MHP İlçe Başkanları’nın belediye önünde katıldığı protesto eylemini şaşkınlıkla izlediğini ifade etti. Başhekimi Küçükgüçlü’nün okuduğu açıklamanın siyasi bir baskıyla yazdırılmış olma ihtimalinin olduğunu söyleyen Çalkaya, “Çünkü baştan sona çelişkiler ile dolu. Öncelikle ‘hastanenin iç işlerine siyaset bulaştırmayın’ diyen Sayın Başhekim basın açıklamasına Ak Parti ve MHP Balçova İlçe Başkanları ve üyeleri ile birlikte gelmiş. İki partinin Gençlik Kollarından ve Kadın Kollarından vatandaşlarımız Sayın Başhekimin arkasında sağında ve solunda duruyorlardı. Atanmış bir kişinin siyasi parti temsilcileri ile seçilmiş birisini gerçek olmayan bilgilerle eleştirmesine Türkiye ilk kez tanıklık ediyor” diye belirtti. Çalkaya sağlık emekçilerine verdiği destekten gurur duyduğunu söyleyerek, “Ben oraya sadece haksızlığa uğradığını düşünen sağlık çalışanlarına destek olmaya gittim. Alkış eylemine hangi duygular ile destek verdiysem bugün de aynı duygularla destek olmaya gittim. Çünkü ben bir kentin yöneticisiyim. Bizler için canını hiçe sayarak görev yapan sağlık emekçilerinin yasal hak arama eylemine destek vermekten de gurur duyuyorum” dedi.

Fatma Çalkaya | Balçova Beleidyesi

“BAŞHEKİM ELEŞTİRDİĞİ ŞEYİ YAPIYOR”
Gazetemize konuşan İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Fatih Sürenkök ise başhekimin yaptığı ek ödemelerle ilgili konuşmasıyla ilgili “Pandemi döneminde poliklinik sayısının azalması, gelirlerde düşüş yaptı. Bunu biz de söyledik. Bizim söylediğimiz şuydu, o Ekonomik İstikrar Kalkanının öncelikle kamu hastanelerinin de sıkıntılarını gidermesi gerektiğiydi. Ek ödemelerin tavandan yapılacağını söyledi Sağlık Bakanı, bu tavandan yapılan ek ödemeler genel bütçeden ya da Sağlık bakanlığın bütçesinden gelmedi. Hastanelerin bütçesinden yapıldı, bu doğru bir yöntem değildi. Bunları biliyoruz, bunlar da problem yok. Arkadaşlarımız ek ödemelerdeki eşitsizliğin giderilmesini talep ettiler” dedi. Başhekimin ısrarla görüşme taleplerini kabul etmediklerini hatırlatan Sürenkök, “Siyasi partilerle alakası olamayan meslek odalarıyla görüşmüyorsun, taleplerine kulaklarını kapatıyorsun, sonra çıkıp siyasi partilerle eleştiriyorsun. Bunu da çıkıp alanda yapıyorsun, senin görev alanın hastane. Eleştirdiği konuları kendisi yapıyor” dedi.

SES İŞYERİ TEMSİLCİSİ: BU SADECE DEÜ ÇALIŞANLARININ SORUNU DEĞİL
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi SES İş yeri temsilcisi Günseli Uğur ise, “iki haftadır süren eylemliliklerimize, cevap vermeyen hastane yönetiminin mesai saatinden sonra AKP ve MHP ilçe örgütlerinin desteği ile açıklama yaparak Belediye Başkanı üzerinden yanıt vermesi bizim için şaşırtıcı” dedi. 10 kurum ve sendika temsilcileri ile bir araya gelerek yapılan eylemlerin önemine değinen Uğur, “Balçova Belediyesi’nin, Emek ve demokrasi güçlerinin, CHP milletvekillerinin eylemimize destek vermesi bu sorunun sadece Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi çalışanların olmadığını gösteriyor. Bunun bir hak alma, bir demokrasi mücadelesi olduğunu göstermiştir. Birleşe birleşe kazanacağız sloganının hayattaki karşılığıdır” diyerek sağlık çalışanlarına bu süreçte destek veren tüm kurumlara ve milletvekillerine teşekkür etti.

DEÜ HASTANESİ SAĞLIK EMEKÇİLERİNİN TALEPLERİ MECLİS’E TAŞINACAK
Dokuz Eylül Hastanesinin sağlık emekçilerinin haklı taleplerini İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri İle CHP İzmir Milletvekilleri duyurmaya devam edecek.

Dün İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır ve Kamil Okyay Sındır’ın katılımıyla gerçekleşen kitlesel eylemde sağlık emekçilerinin haklı taleplerinin takipçisi olacaklarını duyururken konuyu TBMM’e gündemine taşıyacaklarını belirttiler. DEÜ Hastanesi sağlık emekçileri de imza toplayarak taleplerini yine TBMM’ye gönderecek. Hastanede ise bu süre içinde 12.30 eylemleri her gün olmayacak.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?