Evleri su altında kalan mağdurlar: Zararımız karşılansın

Evleri su altında kalan mağdurlar: Zararımız karşılansın
Esenyurt’un Pınar Mahallesinde selden zarar gören vatandaşlar, zararlarının karşılanmasını istedi.
Esenyurt’ta selden zarar gören vatandaşlar

ANASAYFA GÜNCEL
Paylaş

İstanbul’da dört gün önce etkili olan şiddetli yağmur nedeniyle kentin birçok noktasında su baskınları yaşanırken en fazla etkilenen yerlerden biri Esenyurt’a bağlı Pınar Mahallesi oldu.

Evlerini dolduran yağmur sularından canlarını kurtaran bazı yurttaşların eşyaları sular altında kaldı. Beyaz eşya ve elektronik eşyaları kullanılamaz halene gelen yurttaşlar, sokağa taşıdıkları kullanabilecek durumdaki bazı eşyalarını temizleme uğraşında.

Belediye ekiplerinin çalışmalarını sürdürdüğü mahallede bazı daireleri dolduran sular hala boşaltılmış değil. Evlerden vidanjörler ile çekilen sular, kanalizasyon sisteminden yeniden dereye boşaltılıyor. Evi sular altında kalan yurttaşlardan Zeynel Abidin Temel, 30 yıldır bu mahallede yaşadığını ve her etkili yağmur sonrası aynı durumun yaşandığını dile getirdi.

ZARARIMIZ BÜYÜK
Derenin ıslah edilmesi konusunda bugüne dek yaptıkları başvuruların sonuçsuz kaldığını söyleyen Temel, “Yağmurun yağdığı gün derenin taşacağının biliyorduk. Çünkü yıllardır aynı sorunu yaşıyoruz. Deredeki kıvrımlı yapı nedeniyle su taşıyor. Düz olsa su akıp gider. Ama derede dirsekler olduğu için yukarıdan gelen su taşıp mahalleye atıyor. Ayrıca dere dolduğu için kanalizasyon borularından da su mahalleye geliyor. Tuvalet borularından evinin içine su doluyor” diye belirtti.

Zararlarının büyük olduğunu ifade eden belirten Temel, bugüne kadar bu yönlü bir adım atılmadığını belirterek, zararlarının karşılanmasını istedi.

‘HER ŞEYİMİZ GİTTİ’
Yine derenin taşması sonucu evlerinin geçtiğimiz yıl da sular altında kaldığını anlatan Kıymet Gülcay, bütün eşyalarının su altında kaldığını ve kullanılamaz durumda olduğunu ifade etti.

“İki gelinin malzemeleri kadar zararımız var” diyen Gülcay, şunları söyledi: “Geçen yıl eşyaların gitmesiyle borçla aldığımız eşyalar bu sene de gitti. Daha borcunu ödememiştik. Zaten iş, güç yok nasıl tekrardan alacağız. Yetkililer su sonrası gelip ‘zararınızı karşılayacağız’ deyip, bir daha uğramıyorlar. Her şeyimiz gitti geriye iki yorgan kaldı.”

‘ZARARIMIZI KARŞILASINALAR’
Evi bodrum katında olup, eşyalarının tümü sular altında kalan bir diğer mağdur Nihat Tok. Kredi çekerek aldığını belirttiği evi ve eşyalarının artık kullanılmaz hale geldiğinden yakınan Tok, “Evde kullanılacak tek bir çöp dahi kalmamış. En az 50 bin lira zararımız var” dedi.

Yetkililerin gelip hasar tespit çalışması yürütmediklerini dile getiren Tok, “Yetkililerden bu durumu görmelerini istiyoruz. Tek talebimiz bu. Ayrıca işimiz gücümüz yok, kıt kanat geçiniyoruz. Bugün bizim yanımızda olmayanın yarın biz de onun yanında olmayız” diye konuştu. (İstanbul/MA)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?