Havran’da Altın Madenleri Istemiyoruz”

Havran’da Altın Madenleri Istemiyoruz”
BildirilerBileşen EtkinlikleriHukuk by Ekoloji Birliği – 26 Haziran 20200

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Büyükşapçı ve Halılar Köylerinde yapılmak istenen altın madeni projelerinin iptali için açtıkları davaların Balıkesir İdari Mahkemesi tarafından gerçekleştirilecek keşfi için çağrı yaptı.
Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Büyükşapçı ve Halılar köylerinde yapılmak istenen altın madeni projelerinin iptali için açtıkları davaların Balıkesir İdari Mahkemesi tarafından gerçekleştirilecek keşfi için çağrı yaptı.

Açıklamada bugünkü keşif için “Söz konusu projeler Havran İlçemizde ciddi anlamda ekolojik yıkıma yol açacaktır. Yöresine sahip çıkan değerli vatandaşlarımızı ve yörede yaşayan köylülerimizi bu projelere karşı çıkmak üzere mahkeme keşfine davet ediyoruz” denildi. Bölgenin birinci derece deprem alanı olduğu ve olası siyanürlü atık barajları kazalarının da Havran bölgesi ve Edremit Körfezi için ne kadar riskli olduğuna dikkat çekildi. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği‘nin konuyla ilgili açıklaması şöyle:

Kamu yararı yok
“Altın madeni yapılırsa ormanlar ve tarım alanları yok olacak, yeraltı ve yerüstü suları siyanür ve asitlerle zehirlenecek, hava, su ve toprak kirlenecektir. İnsanlar ve hayvanlar kanser vb. hastalıklara yakalanacak ve yaşamlarını yitirecektir.

“Bölgedeki bu projeler bölgenin tarımı için çok önemli olan derelere, Gelin Deresine ve Havran Barajı’na çok yakındır ve gerçekleşmeleri halinde dereler ve baraj suyunu zehirleyecektir. Köylülerin en büyük gelir kaynaklarından olan ve proje alanlarına çok yakın olan zeytinlikler kuruyacaktır. Hayvancılık etkilenecektir.

Zaten kıt olan su kaynakları çok su kullanan maden şirketlerine tahsis edilerek susuzluk yaşanacaktır. Altın madeni projelerinin hiçbir kamu yararı yoktur.

“Sağlıklı bir çevre istiyoruz”
“Altın madeni şirketleri, önce toprağın üstünde ne varsa, ağaç, çalı, çırpı, hepsini kesecek araziyi tıraşlayacak, atık barajları yapacak, toprağı kazıp cehennem çukurlarını açacak, çıkardığı toprağı siyanürlü sularla yıkayıp altını ayrıştıracaktır. Ormanlar ve tarım alanları yok olacak, yeraltı ve yerüstü suları siyanür ve asitlerle zehirlenecek, hava, su ve toprak kirlenecektir. İnsanlar ve hayvanlar kanser vb. hastalıklara yakalanacak ve yaşamlarını yitirecektir. Bölgedeki bu projeler bölgenin tarımı için çok önemli olan derelere, Gelin Deresine ve Havran Barajı’na çok yakındır ve gerçekleşmeleri halinde dereler ve baraj suyunu zehirleyecektir. Köylülerin en büyük gelir kaynaklarından olan ve proje alanlarına çok yakın olan zeytinlikler kuruyacaktır. Hayvancılık etkilenecektir. Zaten kıt olan su kaynakları çok su kullanan maden şirketlerine tahsis edilerek susuzluk yaşanacaktır. Altın madeni projelerinin hiçbir kamu yararı yoktur. Devlet ancak ocak başı fiyatının en fazla yüzde ikisi ila dördü arasında devlet payı almaktadır. Çıkartılan altınlar olduğu gibi yabancı-yerli şirketlerin malı olmaktadır. Mevcut Maden Yasası ile madencilikte tüm kar ve kazanç özel şirketlere, zararı ve riski de halka olmaktadır. Birinci derece deprem bölgesi olan bölgemizde olası siyanürlü atık barajları kazaları da Havran bölgemizi cehenneme çevirecek ve kirlilik Edremit Körfezine kadar gelecektir.

Büyükşapçı Köyü’ndeki Demirtepe Altın Madeni Projesi Derneğimizin bilimsel itirazları ve Köylülerimizin ve Havranlıların imzaları ile durdurulmuştur. Büyükşapçı’daki diğer proje ve Halılar Köyü’ndeki proje Derneğimiz ve Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği tarafından dava edilmiş ve davalar kazanılmıştır.

Ancak Danıştay kararı bozmuş ve keşif yapılmasına karar verilmiştir. Bu iki proje ile ilgili olarak 26 Haziran’da saat 11.00 civarında proje alanlarında keşif yapılacaktır.

Halılar, Kocaseyit, Sarnıç, Dereören, Eğmir, Büyükşapçı, Küçükşapçı Köylüleri, Havranlılar, Edremitliler altın madeni istemiyor. Sağlıklı bir çevrede yaşamak ve çocuklarına temiz bir doğa bırakmak istiyor.”

TEPEOBA MOLİBDEN MADENİNİN YARATTIĞI EKOLOJİK YIKIM GÖZ ÜNÜNDEDİR! BÖLGEDEKİ TÜM ALTIN MADENİ PROJELERİ BİR AN ÖNCE İPTAL EDİLMELİDİR!

KAZDAĞI DOĞAL VE KÜLTÜREL VARLIKLARI KORUMA DERNEĞİ

Ekoloji
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?