Direne direne kazandılar: Baro başkanları Anıtkabir’de

Direne direne kazandılar: Baro başkanları Anıtkabir’de
Barolar, yapılarının değiştirilmesinin planlandığı yasal düzenlemeye karşı başlattıkları Savunma Yürüyüşü’nün ikinci günündeyken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yapılan görüşmeler sonuç verdi. Baro başkanları barikatın kaldırılmasıyla yürüyüşe geçti, Anıtkabir’e ulaştı.

Direne direne kazandılar: Baro başkanları Anıtkabir’de

HABER MERKEZİ

Türkiye’nin dört bir yanından başlattıkları Savunma Yürüyüşü’nün ardından Ankara’da buluşan baro başkanlarına engelleme ikinci gününde son buldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yapılan görüşmeler sonuç verdi. Baro başkanları barikatın kaldırılmasıyla yürüyüşe geçti ve Anıtkabir’e ulaştı.

► Barikatın kaldırılmasıyla yürüyüşe geçen baro başkanları, Anıtkabir’e ulaştı. Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün mezarını ziyaret eden başkanlar, Anıtkabir önünde sosyal mesafeye dikkat ederek birlikte bir fotoğraf verdi.

barolar-kazandi-avukatlar-yuruyuse-basladi-747764-1.

►Ankara girişinde bekleyen avukatlar, baro başkanlarını temsilen alana yürüyen Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz’ı alkışlarla karşıladı

AVUKATLAR ANITKABİR’DE

Dün sabahtan bu yana Ankara’ya girişi engellenen baro başkanları Anıtkabir’e ulaştı. TBB Başkanı Metin Feyzioğlu yürüyüşe alınmadı.

AVUKATLAR YÜRÜYÜŞLERİNE DEVAM EDECEK

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yapılan müzakereler sonucunda baro başkanlarının yürüyüşlerine devam etmesi kararı alındı. Buna göre polis çekilecek, baro başkanları bulundukları noktadan 200 metre boyunca yürüyüş gerçekleştirecek. Daha sonra otobüslere binecek olan baro başkanları, Tandoğan’da inerek Anıtkabir’e yürüyecek. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Fezioğlu’nun ise yürüyüş kortejine alınmayacağı bildirildi.

CHP’Lİ ERKEK’TEN ZİYARET

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Hukukçu Milletvekilleri ve Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı ile birlikte baro başkanlarını ziyaret ettiler.

FEYZİOĞLU BAROLARI SUÇLADI: BİRLİĞİMİZİ BOZDUNUZ!

Baro Başkanları, 27 saat sonra kendileriyle görüşmeye gelen Metin Feyzioğlu’nun içeri girmesini istemedi. Polisten, Metin Feyzioğlu’nun içeri girişi için barikatı açmamasını isteyen başkanlar, Feyzioğlu’na yönelik de, “Çok teşekkür ederiz, sayenizde oldu bunlar dedi. Feyzioğlu ise, “Benim sayemde olmadı ama birliğimizi bozduğunuz için olabilir” karşılığını verirken baro başkanları ise, “Birliğimizi siz bozdunuz dedi. Baro başkanları, tartışmanın devamında Feyzioğlu’na “Gölge etmeyin sayın Başkan” dedi.

BARO BAŞKANLARI ALANDAN BİLDİRİYOR: SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ

Ankaraya girişi engellenen baro başkanları polis ablukası altında bekleyişlerini sürdürüyor. BirGün’e konuşan baro başkanları sonuna kadar barışçıl ve anayasal hakları olan eylemlerini sürdüreceklerini bildirdi. Baro başkanlarının BirGün’e yaptığı açıklamalar şöyle:

►Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan:

Ne yazık ki yaşananlar gösteriyor ki biz Türkiye Cumhuriyeti olarak, anayasası olan bir devlet olmuşuz artık, anayasal devlet olmaktan çıkmışız. En temel, anayasal hakkımızı kullanmak istiyoruz. Barışçıl, şiddet içermeyen bir toplantı, gösteri yürüyüşü hakkımızı kullanmak isteyen baro başkanları olarak simgesel bir yürüyüş yapmak istedik. Daha yürüyüşün ilk adımından itibaren polisin saldırgan ve acımasız tutumuyla karşılaştık. Birçok kez müdahale ettiler. Akşam oldu, gün boyu süren görüşmelerden bir sonuç elde edilmedi. Gece boyunca da bizi her türlü olumsuz koşullara mahkum ettiler. En temel gereksinimlerimizi bile karşılayamadık. Gün içinde yanmıştık, akşam üzeri ıslandık, gece de üşüdük. Battaniye almamıza bile izin vermediler. Bu kadar insanlıktan vicdandan uzaklaşmış durumdalar. Ama her ne olursa olsun biz yurttaşlarımız adına, halkın hak arama ve adil yargılanma temsilcileri olarak en temel, demokratik hakkımızı sonuna kadar kullanmakta kararlıyız.

►Adana Barosu Başkanı Veli Küçük:

Cuma günü başlayan yürüyüşümüz pazartesi sabahından itibaren şu an ikinci gününde anayasaya aykırı, hukuksuz bir şekilde engellenmekte. Şu an tecrit edilmiş ve fiilen gözaltına alınmış durumdayız. Demokrasimiz adına vahim, üzücü, karanlık bir tablo. Kararlılığımız devam ediyor. Eğer bu hukuksuzluk devam ederse Türkiye’nin her ilinden gelen meslektaşlarımızla, bu hukuka uygun, şiddete dönüşmeyen tepkimiz daha kitlesel hale gelerek, büyüyerek devam edecek. Bizim isteğimiz baro başkanlarının buradan yürüyerek Ankara’ya giriş yaparak süreci devam ettirmek. İnanıyorum ki duyarlı, hassasiyet sahibi herkes bizi destekliyordur.

►Bilecik Barosu Başkan Yardımcısı Hasan Şahin:

Başkanımızın rahatsızlığı nedeniyle baro başkanımızı ve avukatlarımız temsilen dün sabah buraya geldim. Dünden beri alandaydım. Bu sabah ilacımı içmek için arabamıza gittim. Tekrar alana girmek istediğimde kimlik sordular, baro başkanı olup olmadığımı sordular. Başkanvekili olduğumu ve avukatlık kanunları uyarınca başkanın tüm yetkilerine sahip olduğumu söyledim. İçeri almayacaklarını söylediler. Müdürleri de aynı tutumu sergiledi. Zor kullanmadan ya da gözaltına alınmadan içeri gireceğimi söyledim ve içeri doğru yöneldim. O sırada bana zor kullandılar, etrafımı sarıp kollarımdan tutarak dışarı çıkarmaya çalıştılar. Bu sırada yere de düştüm ama beni zorla dışarı çıkardılar. Olayı gören meslektaşlarımızın da müdahalesiyle durumu anlattık ondan sonra alana zorla dönebildim. Hukuku anlatmaya çalışıyoruz, zaten hukuksuzluk içindeyiz bunun düzelmesi için buradayız. Baro başkanları yalnızca baroları temsil eder, barolar da meslek örgütüdür. Biz mesleğimiz için buradayız. Bu hukuksuzluğu kabul etmiyoruz, sonuna kadar hukuki hakkımızı sürdüreceğiz.

MANSUR YAVAŞ, AVUKATLARIN YANINDA

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Anakra’ya girişi engellenen ve polis ablukasında bekleyişi süren başkanlarını ziyarete gitti. ABB Başkanı Yavaş’ın talimatı ile dün avukatlara çadır ve yemek gönderilmişti. Ancak polisler çadırların kurulmasına ve yemeklerin verilmesine engel olmuştu.

hukuka-barikat-ikinci-gununde-polis-avukatlara-gonderilen-yemege-el-koydu-747653-1.

AKŞENER, BARO BAŞKANLARINI ZİYARETE GİTTİ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Meclis’te yaptığı grup toplantısının ardından, Ankara’ya girişi engellenen baro başkanlarını ziyarete gitti. Alanda baro başkanlarıyla görüşen Akşener, desteklerini belirtti.

hukuka-barikat-ikinci-gununde-polis-avukatlara-gonderilen-yemege-el-koydu-747640-1.

ELYA GROUP PATRONU, AVUKATLARIN ÜSTÜNE YÜRÜDÜ: ‘BURASI BENİM ÖZEL MÜLKÜM’

Baro başkanlarının beklediği anlanda, avukatların yanına gelen ve isminin Ahmet Reyiz Yılmaz olduğunu söyleyen Elya Group şirketinin patronu, “Burası benim özel mülküm, derhal buradan dışarı çıkın” diyerek baro başkanlarına ve avukatlara yöneldi. Yılmaz’ın yanındakiler ise avukatlara saldırmaya çalıştı.

Baro başkanlarının gittiği pastaneye ceza kesmişler
ELYA GROUP, İŞÇİ HAKLARI KONUSUNDA SABIKALI

Elya Group patronuyla yaşanan gerilim sonrasında Evrensel’e konuşan Avukat Kemal Vuraldoğan, Elya Group patronunun çalıştırdığı işçilere haklarını ödemediğini belirtti, “Ankara Adliyesine giderseniz Elya hakkında açılmış bir sürü işçi davası görürsünüz. Çalıştırdığı işçilere olan borcunu ödemesi gerekir önce. Kentte bu kadar katlı bir yapıyı rant olmadan inşa etmeniz mümkün değil. Elya patronu da önceki belediye yönetimi tarafından korunup kollanmış, şimdi de onun diyetini ödemeye çalışıyor” ifadelerini kullandı.

İYİ-SEN: BİZ SİZLERİ TANIYORUZ!

İnşaat İşçileri sendikası İYİ-SEN’in Twitter hesabından yapılan paylaşımda da, yine Elya Group bünyesinde sorumlu olarak çalışan ve baro başkanlarını bulundukları alandan çıkarmak isteyen bir kişi hakkında “‘Sayın Şefim’ biz sizleri tanıyoruz. Şefi olduğunuz Elya Center şantiyedesinde 7 ay önce ödenmeyen ücretlerini isteyen işçiler karakola götürüldü. Bir gün gözaltında tutuldu. Sendikamız aynı noktada işçilerle eylem yaptı. Sizi tanıyoruz dün patronun bugün iktidarın kulusunuz!” ifadeleri kullanıldı

‘ZULÜM PAYİDAR OLMAZ’

Bekleme kararlı olan baro başkanlarının yemeklerine de el konulduğunu Aydın Barosu Başkanı Avukat Gökhan Bozkurt sosyal medyadan şöyle duyurdu:

“Ankara Barosu’nca buradaki Baro Başkanları ve meslektaşlar için getirtilen yemeklere el konuldu az önce. Ayıbın, hukuksuzluğun tarihi yazılıyor Başkent girişinde. Unutmayın şunu: Aç da bıraksanız, susuz da bıraksanız savunma makamı susmayacak. Direniyoruz.”

Baro başkanları BirGün’e konuştu: Bugün engellenen yurttaş temel haklarıdır
hukuka-barikat-ikinci-gununde-polis-avukatlara-gonderilen-yemege-el-koydu-747597-1.

Bozkurt ayrıca, “Bir bardak çayı almamıza bile engel oluyorsunuz ama bizim içimiz sımsıcak. Sizin kalplerinizse buz kesmiş. Biz dimdik ayaktayız ve gülüyoruz ya bu da size dert olsun. Zülüm payidar olmaz” diye mesaj attı.

Tekirdağ Baro Başkanı Sedat Tekneci de geçe yarısı sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Şu anda arada acil ihtiyaçlarımızı karşılamak için geldiğimiz çay ve kahve içtiğimiz kafeyi de çevik kuvvet kapatmaya zorluyor. Çadır kurdurmadırlar, sandalye vermiyorlar. Yemek verdirmiyorlar” dedi.

ÇORBA VE YAĞMURLUK DESTEĞİ

Başkent’te yoğun yağış altında polisin müdahalesine maruz kalan baro başkanlarına Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş yağmurluk gönderdi. Aydın Baro Başkanı Bozkurt, yaptığı paylaşımda Yavaş’a teşekkür etti.

hukuka-barikat-ikinci-gununde-polis-avukatlara-gonderilen-yemege-el-koydu-747598-1.

BİLECİK BARO BAŞKAN YARDIMCISI YERDE SÜRÜKLENDİ

Bilecik Baro Başkanı yokken kanunen Baro Başkanı sıfatıyla Ankara’daki buluşma noktasına gelen Bilecik Barosu Başkan Yardımcısı Av. Hasan Şahin, polis tarafından bekleyişin sürdüğü alana alınmazken, tepkilere rağmen yerde sürüklenerek dışarı çıkarılmak istendi. Bu anları Twitter hesabından paylaşan Aydın Barosu Başkanı Av. Gökhan Bozkurt, ”Bilecik Barosu Başkan Yardımcısı meslektaşımıza polislerin yaptığını herkes izlesin. Ankara’da kanun yok! Basın bile giremiyor buraya. Tüm meslektaşlarım, yurttaşlarımız yaysın bu utanç görüntülerini” dedi.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?