Sivas’ta Ziyaretgahta Da Madencilik Faliyeti Isyan Ettirdi: Hayatımızı Çaldılar

Sivas’ta Ziyaretgahta Da Madencilik Faliyeti Isyan Ettirdi: Hayatımızı Çaldılar

22 Haziran 2020 – 10:53 pirha.net
bakırdoğaEğricekElkonduKoç HaldingköylülerMaden ocağıPınargözüSivas

PİRHA – Pandemi sürecinde iktidarın ve maden şirketlerinin doğanın ve kutsalların talanına bir yenisi daha eklendi. Sivas’ın Kangal İlçesine bağlı Pınargözü, Eğricek ve Elkondu köylerinin yanı sıra Bakırtepe Ziyaretgahı’nda da madencilik faaliyetlerinin yapıldığı öğrenildi. Köylüler ise tepkili: Doğamızı, hayatımızı çaldılar.

Sivas’ın Kangal İlçesine bağlı Pınargözü, Eğricek ve Elkondu köylerinin yanı sıra yöre insanlarınca kutsal kabul edilen Bakırtepe Ziyaretgahı da maden şirketinin göz diktiği sahanın içerisinde kalıyor.

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı ve KOÇ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç’a ait olduğu iddia edilen Demir Export yörede madencilik faaliyetlerine başlayabilmek için ÇED toplantıları düzenleyecek.

“İYİLEŞECEĞİZ DEMİŞLERDİ BÖYLE Mİ İYİLEŞECEĞİZ?”

Pandemi sürecinde sosyal medya da oldukça yayılan ve #iyileşeceğiz etkiketi ile adını duyuran Demir Export, gözünü Alevi yurttaşların yaşadığı bölgede maden sahalarına dikti.

Bölgede yaşayan insanlar, madencilik adına bölgede bir kazmanın dahi vurulmasının kendilerini yaralayacağını belirterek “İyileşeceğiz diyorlardı böyle mi iyileştirecekler bizleri? Tarihimizi topraklarımızı parçalayarak mı? Geçmişimizi geleceğimizi yok etmeye çalışarak mı?” diyor.

“BAĞIMIZ BAHÇEMİZ SİYANÜRDEN MAHFOLDU HEP”

Ankara’da yaşayan ancak yılın bir dönemini köyünde geçiren Ali Karabulut isimli yurttaş, “6 ay Ankara’da 6 ay burada yaşıyorum. Siyanürle altın aradıkları için bölgede artık ne su içebiliyor, ne de nefes alabiliyoruz. Yaylalarımıza, bostanlarımıza kadar zararı görüyoruz. Bu zararın daha çok büyümesi demek bizlerin yok olması demek. Ekinlerimizi yok ettiler, toprağımızın bereketini katlettiler. Derdimizi anlatamıyoruz. Kimse bizleri dinlemiyor. Koca bir köy göç edip gitti buralardan, kalanlarda  da huzur kalmadı. İnsanlarda astım oluyor, çeşitli rahatsızlıklar görülüyor. Derdimizi sesimizi duyuramıyoruz. Yeniden sondaj arama tarama faaliyetleri yapılıyor. Şimdi maden bölgesi genişletiliyor. Bu korkutuyor. O bölge genişletilirse bizim buralarda yaşama imkanımız kalmaz “dedi.

“BİZE ZARARI ÇOK, NEFES ALAMIYORUZ”

Eğricek Köyü’nden bir kadın, “Dinamitlerle patlattıkları için köylerimize bombalar atılıyor sanıyoruz. Gümbür gümbür oluyor. Tavuklarımız ölüyor, hayvanlarımız çeşitli hastalıklara kapılıp ölüyorlar. Tozdan topraktan astım, nefes darlığı hastalıkları başladı. Siyanür ve çeşitli kimyasallar kullandıkları için hastalık yayılıyor. Kızım astım hastası ve buraya gelemiyor. Geldiğinde hastalanıyor. Bizleri öldürmek istiyorlar, hastalıkla, süründürerek, biz bu köyün sakinleri olarak karşıyız. Madenden rahatsısız, istemiyoruz” diye konuştu.

“DOĞAMIZI ZEHİRLİYORLAR SESSİZ KALAMAYIZ”

Bakırtepe Ziyaretgahı’nın da maden bölgesine dahil edilmesi için toplantılar yapmak istediklerini belirten Demir Export yetkililerine köylülerden tepkiler çığ gibi büyüyor.

Yöre insanı tarafından kutsal kabul edilen, dilek ve arzuların adandığı kurbanların kesildiği, ibadet edilen bölgenin maden sahası içerisine dahil edilmesine karşın köylülerden bir kadın, “Doğamızı, toprağımızı zehirlediler, şimdi sıra ziyaretimizde. Bakırtepe’nin madene açılmasının karşısındayız. Elimizden geldiğince direneceğiz. Doğamızı zehirliyorlar, toprağımızı öldürüyorlar buna daha fazla sessiz kalamayız. Sesimizi oldukça gür çıkarmalıyız” ifadelerini kullandı.

“DOĞA TALANININ KARŞISINDA OLMAK ZORUNDAYIZ”

Ali Mermer isimli yurttaş “Köyümüzün yanı başında Demir Export tarafından işletilen siyanürle altın arama madenine karşıyız. Yöremizde olmayan, görülmeyen hastalıklar baş göstermeye başladı. Çevremize doğamıza ve bizlere verdiği zararlardan dolayı burada madencilik faaliyeti istemiyoruz. Meralarımız maden ocağı tarafından istimlak edildiği için hayvanlarımızı otlatamıyoruz. Dolaştıramıyoruz. Doğamız kepçelerin paletlerinin altında yağmalanmaya can çekişmeye devam ediyor” dedi.

“BUNLAR HAYATIMIZI ÇALDILAR”

Köy sakinlerinden bir yaşlı kadın, “Bunlarda ne din var ne iman var, köylerimizi çaldılar bizden. Topraklarımızı öldürdüler. Topraklarımızın yanında bizim de hayatımızı çaldılar. Ziyaretgahımızı ziyaret ettim geçtiğimiz günlerde, orada ibadet ediyorduk. 3 köy 5 köy bazen 10 köy ziyaretimizde buluşuyorduk. Toplu halde ibadet ediyorduk. Deyişler söyler dualar eder Allah’a yalvarırdık. Kurbanlar keserdik. Şimdi mahvettiler. Altından girip üstünden çıkmışlar. Zarar vermişler. Çevreyi düşünmüyorlar hiç, geleceği düşünmüyorlar. 3 kez karar aldık, mahkeme kararı çıkardık onlar onu çiğneyip yine de ziyaretimizi mahvettiler dilerim Allah da onları çiğnesin. Doğayı zehirleyen, ağaçları öldüren, hayvanları aç bırakan yuvasız bırakanlarda din iman yoktur. Bizim dört tarafımızı sarmışlar düşman gibi, nereye gidelim ne yapalım, şehirlere gidiyoruz kayboluruz. Köylerimize dönüyoruz burada da madenciler bizleri öldürüyor. Köylüyüm konuşamam ama içim dolmuş, yüreğim yanıyor kendi çocuklarımı, ailemi köye getiremiyorum. Allah’dan korkun insan geleceğini geçmişini böyle talan eder mi?”

Koç Grup’a ait olan Demir Export Madencilik Şirketi, bölgede halihazırda bulunan maden ocağının faaliyet alanını büyüterek köylüleri daha da sıkıştıracak. Yine köylüler için çok önemli ziyaretgahlardan olan Bakırtepe Ziyareti de madencilik faaliyetlerinin alanı içerisinde kalacak. Köylüler her şeye, herkese rağmen direneceklerini, kutsallarını, yurtlarını, topraklarını teslim etmeyeceklerini ve bu kapsamda doğayı seven hakkını bilen tüm insanları kendilerine destek olmaya, omuz vermeye davet ettiler.

PİRHA/SİVAS

Haber
İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Open chat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?