Prof. Dr. Ceyhan: Maske zorunluluğu, artışı kontrol etmeye yeter mi emin değilim

Prof. Dr. Ceyhan: Maske zorunluluğu, artışı kontrol etmeye yeter mi emin değilim
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Maske zorunluluğu getirildi. Bu artışı kontrol etmeye ve vakaların binden de aşağıya gitmesine yetecek mi emin değilim” dedi.

ANASAYFA GÜNCEL
Paylaş

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Mehmet Ceyhan, tedbirler kaldırılmadan önce vakaların ne zaman azalacağına dair daha iyi tahminler yapabildiklerini belirtti, “Bu artışta 3 ilde maske zorunluluğu getirildi. Bu artışı kontrol etmeye ve vakaların binden de aşağıya gitmesine yetecek mi emin değilim. Yetmezse başka tedbirler alınacaktır. İnmemiz lazım. Bu çok da sistemi yoran bir şey. Ne insanlar, ne sağlık sistemi, ne de ekonomi rahatlayabiliyor. Bunun elden geldiğince belki biraz daha sert müdahalelerle aşağıya doğru indirilmesi lazım diye düşünüyorum” dedi.

“Bu müdahalelerin de ekonomiyi çok olumsuz yönde etkilememesi lazım” diyen Ceyhan, “Ekonomiyi etkilemeden dükkanları, fabrikaları, işyerlerini kapatmadan yapılacak şeyler var. Mesailerin vardiyalaşması, evden çalışmaların teşvik edilmesi, maske takılmasının zorunlu hale getirilmesi gibi tedbirleri alırsak ekonomiyi de çok fazla kötü etkilemeden bunu daha kolay kontrol ederiz” ifadelerini kullandı.

“BİRİNCİ DALGA BİTMEDEN İKİNCİ DALGA BAŞLAMAZ”
Prof. Dr. Ceyhan, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) sonbaharda ikinci dalganın başlayabileceği yönündeki açıklamasını değerlendirdi, “Birinci dalga bitecek ki ondan sonra bir ikinci dalgadan söz edebilesiniz. DSÖ tabiri yanlış kullanıyor. Dünya henüz daha birinci dalga ile boğuşuyor. Henüz daha birinci dalgayı bitirmiş bir ülke yok. Yeni Zelanda kutlama yaptı ‘bitti’ diye, vakalar çıkmaya başladı. Bunlar ikinci dalga değil, birinci dalganın dalgalanmaları” dedi.

“Bu salgınlarda düz çizgiler olmaz hep dalgalanarak seyreder. Biz de birinci dalganın bu azalmadan sonraki bir direnç ile karşılaştık, binler civarında bir rakam ile dağın eteğini yaşıyoruz. İnemedik daha aşağıya. İkinci dalga için önce salgının bitip bir süre sonra yeniden bir dalga ile çıkması gerekir. O da virüste bir mutasyon ile olur” ifadelerini kullandı.

Dünyadaki vakaların ciddi artış içinde olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ceyhan, “Ne zamanki bir ülke aylarca vaka görmedi ama tekrar bir dalga çıktı ortaya, ona artık ‘ikinci dalga’ diyeceğiz” şeklinde konuştu.

“KORTİZONLU İLAÇLAR RİSK GRUBUNDA”
Ceyhan, kontrolsüz hipertansiyonun koronavirüs için ciddi bir risk faktörü olduğunu belirtti. Ceyhan, “Kronik kalp, akciğer, şeker, karaciğer, böbrek hastalığı risk oluşturuyor. Kortizonlu ilaçlar kullanıyorlarsa onlar da risk grubunda” dedi. (Ankara/DHA)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?