İşsizlik maaşına başvuranların sayısı geçen yıla göre iki katına çıktı

İşsizlik maaşına başvuranların sayısı geçen yıla göre iki katına çıktı
Nisan ayında işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı iki katına çıkarak 308 bin 968 kişi oldu.

ANASAYFA EKONOMİ

Türkiye’de 2019 Nisan ayında işsizlik maaşına 142 bin 90 kişi başvurdu, 2020 Nisan’ında başvuru sayısı 308 bin 968’e çıktı.

Sputnik’te yer alan bilgiye göre, CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, nisan ayında, işsizlik maaşı başvurularının geçen yıla göre iki katına çıktığını söyledi. İŞKUR rakamlarına göre, Antalya’da geçen sene nisan ayında 4 bin 351 kişi işsizlik maaşına başvurdu. Bu yıl aynı dönemde ise başvuru sayısı dört kat artarak 17 bin 431 kişiye yükseldi.

Ülke genelinde 2019 Nisan ayında işsizlik maaşına 142 bin 90 kişi başvurdu. “İşten çıkarmanın yasaklandığı” 2020 Nisan ayında başvuru sayısı 308 bin 968’e çıktı. Budak, “İktidarın pandemi döneminde aldığı diğer önlemler gibi işten çıkarma yasağı da kağıt üstünde kaldı” dedi.

Budak, konuya ilişkin TBMM Başkanlığına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi de verdi.

Budak, soru önergesinde,

“İşten çıkarma yasaklanmasına rağmen hem Antalya hem de Türkiye genelinde işsizlik maaşı başvurularında yaşanan artışın sebepleri nelerdir?
Yasa maddesine aykırı davranan kaç işverene, kaç işçi için, ne kadar idari para cezası kesilmiştir?” sorularını da yöneltti.
(EKONOMİ SERVİSİ)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?