Eğitim Sen: MEB sınav sürecini yönetirken iş birliğine kapalıydı

Eğitim Sen: MEB sınav sürecini yönetirken iş birliğine kapalıydı
Eğitim Sen, MEB’in sınav sürecini yönetirken iş birliğine kapalı olduğunu söyledi, LGS sırasında yaşananlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu

Pandemi koşullarında gerçekleştirilen 2020 LGS kapsamında yapılan merkezi sınavla ilgili açıklama yapan Eğitim Sen, Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) bu süreci yönetirken iş birliğine kapalı olmasını ve eleştirileri dikkate almamasını eleştirilerek LGS sırasında yaşananlarla ilgili değerlendirme yaptı.

LGS’nin, geride pek çok tartışmayı ve hafızalardan silinmeyecek görüntüleri bırakarak tamamlandığı belirtilen açıklamada; “LGS bir gün içinde uygulanabiliyor ancak sonuçları öğrencilerin tüm yaşantılarını etkiliyor. O nedenle günlerdir MEB’i ve siyasi iktidarı pek çok konuda uyarıyor, ısrarla düşüncelerimizi, eleştirilerimizi ve önerilerimizi ifade etmeye çalışıyoruz” denildi.

Siyasi iktidarın ve kabinenin bu sınavdan sorumlu bakanlığı olarak MEB’in bu süreci yürütürken en önemli eksikliğinin iş birliğine kapalı olması ve ifade edilen düşünce, öneri ve eleştirileri dikkate almaması olduğunun altı çizilen açıklamada, “Yaşanan pek çok sorunun öngörülemediği anlaşılmaktadır. Her ne kadar Milli Eğitim Bakanı, LGS’nin huzur ve güven içinde tamamlandığına dair açıklamalar yapsa da, alanda yaşanan gerçekliğin farklı olduğunu ifade etmek durumundayız” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada sendikaya ulaşan bilgiler ışığında yapılan değerlendirmeler şöyle sıralandı:

Alınan önlemlerin sadece okul içi ile sınırlı olması ciddi sorunlara neden olmuştur. Ailelerin öğrencilerle beraber okula gelmesi okul önlerinde kalabalıkların oluşmasına ve fiziksel mesafenin kaybolmasına neden olmuştur. Umuyoruz ki yaşananlar nedeniyle bir sağlık sorunu oluşmaz. LGS’de yaşanan sorunların YKS için mutlaka göz önüne alınması ve önlemlerin yeniden değerlendirilmesi gerekmektedir.
Öğrencilerin kendi okullarında sınava girmesi kararı bazı açılardan olumlu olsa da, oturum aralarında fiziki mesafenin kaybolmasına neden olmuştur. Sendikamıza ulaşan bilgiler oturum aralarında kontrolün sağlanmasında güçlük yaşandığına dairdir.
Sınavlarda kullanılan bina ve salon sayısının artırılmasına rağmen, öğrencilerin kendi okullarında sınava girmesinden dolayı, şehir merkezlerinde sınav salonlarında 20 öğrencinin bulunduğu gözlenmiştir. 20 öğrencinin bulunduğu bir derslikte fiziki mesafe sağlamak mümkün değildir.
Hastanelerde tedavi gören öğrencilerin ambulanslarla okullara getirilerek sınava alınması kabul edilebilir bir uygulama değildir. Öğrencilerin eğitim ve sağlık hakkı açısından bu durumu eleştiriyoruz.
Sınav evrakı için kullanılan zarfların güvenilir ve sağlam olmadığı bildirilmiştir. Açıklamada yapılan değerlendirmelerle birlikte Eğitim Sen Genel Merkezine ulaşan kimi hususlar da MEB’in acilen yanıtlaması isteğiyle şöyle sıralandı.
İzmir Torbalı Mustafa Çoban Ortaokulu 8 numaralı salonda 2. oturum kitapçıklarının 1. oturumda dağıtıldığı, öğrencilerin soruları yanıtladığı ve daha sonra araya çıktıkları ve aradan sonra da 1. oturum testlerini yaptıkları iddia edilmektedir. Bu iddia sınav güvenliği ve geçerliği açısından oldukça ciddidir. Bu iddianın hızla MEB tarafından araştırılması ve bir açıklama yapılması gerekmektedir.
Manisa’da, sınavdan 3 gün önce covid-19 tanısı konulan bir öğrencinin diğer öğrencilerle aynı salonda sınava alındığı ve durumun fark edilmesinden sonra sınav salonunun değiştirildiği iddia edilmektedir. Eğitim Sen Manisa Şubemiz konuyla ilgili kamuoyunu bilgilendirmiştir.
Hatay’ın Altınözü ilçesinde geçici koruma altında bulunan mülteci ve göçmen öğrencilere, sorumlu olmadıkları ve ders olarak almadıkları, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük sınavı uygulandığı iddia edilmektedir. İddianın doğruluğu durumunda göçmen ve mülteci çocukların eğitim hakkı ile ilgili ciddi bir ihlal oluşmuş olacaktır.
(HABER MERKEZİ)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?