İletişim-İş: Kıdem tazminatına dokunmayı aklınızdan bile geçirmeyin

İletişim-İş: Kıdem tazminatına dokunmayı aklınızdan bile geçirmeyin
İletişim-İş, kıdem tazminatına dönük müdahale sinyallerine karşı, “Kıdem tazminatına dokunmayı aklınızdan bile geçirmeyin” açıklaması yaptı.

ANASAYFA İŞÇİ-SENDİKA
Paylaş

İletişim, Haberleşme, Posta ve Çağrı Merkezi İşçileri Sendikası (İletişim-İş), “İstihdam Kalkanı Paketi” ile iktidarın kıdem tazminatını hedefe koyduğunu belirterek “İşçiler dün nasıl sendikalarına sahip çıktıysa bugün de kıdem tazminatı hakkına sahip çıkmakta tereddüt etmeyecektir” dedi.

“YARDIMLAR PATRONLARA HARCANIYOR”
Salgın sürecinde işçilerin bir yandan salgından korunarak hayatta kalmaya çalıştığı, diğer yandan ise işsizlikle mücadele ettiğinin altı çizilen açıklamada, tüm dünyada ülkelerin yurttaşlarının hayatını kolaylaştırmak için yardımlarda bulunduğunu, AKP’nin ise yardımları patronları kurtarmak için harcadığı belirtildi. Açıklamada, sermayeye para akıtılırken halka IBAN numaraları verildiğine dikkat çekilerek, “Kısa Çalışma Ödeneği, ücretsiz İzin uygulaması hayata geçirilmiş işçi ve emekçiler günlük 39 lirayla yaşamak zorunda bırakılmıştır” denildi.

“MÜCADELE KAÇINILMAZ”
İktidarın kıdem tazminatını hedefe koyduğu vurgulanan açıklamada, kıdem tazminatını gasbetme girişimlerinin hızlandığı ve iktidarın sermaye örgütleriyle birlikte hazırlıklar yaptığı belirtildi. Yapılan bu hazırlıklara karşı mücadelenin kaçınılmaz olduğu belirtilen açıklamada, iktidarın tazminat için taraflarla görüştüğünü iddiası üzerine, “Bu süreçte kıdem tazminatını pazarlık yapacak bir ‘işçi sendikası ve emek örgütü’ varsa doğrudan sermayenin yanında yer almıştır” denildi.

Kıdem tazminatı ve hak gasplarına karşı tüm işçileri mücadeleye çağıran açıklamada, bu sürecin emek ve meslek örgütleri için bir sınav olduğu belirtildi. “İktidarın bu uygulamalarına karşı bir araya gelmeyeceksek ne zaman geleceğiz” sorusunun sorulduğu açıklamada, “Bugün işçi ve emekçilerin yanında olmayanlar, çıkarlarını savunmayanlar tarih önünde bir kez daha iyi anılmayacaklardır” ifadesine yer verildi.

Kıdem tazminatı ve hak gasplarına dönük yasaların geri çekilmesi çağrısında bulunulan İletim-İş,15-16 Haziran büyük işçi direnişinin 50’nci yılında hükümeti uyarıyoruz. İşçiler dün nasıl sendikalarına sahip çıktıysa bugün de kıdem tazminatı hakkına sahip çıkmakta tereddüt etmeyecektir. Kıdem tazminatına dokunmayı aklınızdan bile geçirmeyin” mesajı yer aldı. (MA)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?