Bodrum’da Alevi Kadınlar Seslendi: Cinsel Istismar Yasası Koşulsuz Geri Çekilsin

Bodrum’da Alevi Kadınlar Seslendi: Cinsel Istismar Yasası Koşulsuz Geri Çekilsin

alevialevi kadınlarbodrum alevi bektaşi kültür derneğiçocuk istismar yasasıkadınlarmeclispirha

11 Haziran 2020 – 11:56
PİRHA – Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği’ne üye kadınlar, cinsel istismar faillerine affın yolunu açacak olan yasa tasarısına tepki göstererek, bu teklifin Meclis’ten geçmesine asla izin vermeyeceklerini belirttiler.

Koronavirüs salgını nedeniyle TBMM’ye getirilen ve AKP-MHP oyları ile kabul edilen İnfaz Yasası 15 Nisan’da Resmi Gazete’de yayımlandı. Görüşmelerin yapıldığı sırada 13 Nisan akşamı TBMM Genel Kurulu’nda infaz düzenlemesine ilişkin teklifin kabul edildiği sıralarda çocuğun cinsel istismarı suçuna ilişkin AKP’li vekil tarafından bir teklif verildiği belirtildi.

Kadın örgütlerinin sosyal medyada örgütlenerek verdiği tepki sonrası teklif yasaya girmedi. Ancak 2016 yılında da gündeme getirilen “istismar yasasının” AKP tarafından yeniden Meclis’e getirileceği belirtiliyor.

“TÜRKİYE’DE KADINA VE ÇOCUKLARA YÖNELİK ŞİDDET ARTIYOR”

Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği’ne üye Alevi kadınlar, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması ile birlikte tecavüz suçu işleyen faillerin suç mağduru kız çocukları ile “Evlilik yapmaları” halinde affa uğraması için yasa teklifinin oylamaya getirilmesinin söz konusu olduğunu belirterek, Cinsel İstismar Suçu (TCK 103) yasasını hatırlattılar.

‘İstismar yasasının’ meclisten geçmesine asla izin vermeyeceklerini kaydeden kadınlar, “Çocuğun cinsel istismarı aklanamaz, affedilemez” dedi.

Türkiye’de kadına ve çocuklara yönelik şiddetin gün geçtikçe arttığına dikkat çeken kadınlar, failleri koruyan uygulamalar, cezasızlık ve hukuka aykırı indirim uygulamalarının kadınların adalete olan güvenini sarstığını belirttiler.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ UYGULANSIN”

Evrensel hukuk kuralları, bağlı bulunduğumuz uluslararası mevzuat ve ulusal kanunları ihlal eden bu teklifin, 2016 yılından bu yana Meclis’ten geçirilmeye çalışıldığını kaydeden kadınlar, şunları kaydetti:

“Yürürlüğe konulması planlanan yasa teklifi henüz 13 yaşını yeni doldurmuş olan bir çocuğun kendisinden 15 yaş büyük olan tecavüz failiyle evlendirilmesinin ve dolayısıyla evlilik yoluyla erkeğin cezasız kalmasının önünü açacaktır. Çocuğun psikolojik ve duygusal yanının yanı sıra hala çocuğun rızasının olduğunu, varsaymanın asla mümkün olmadığının tekrar ediyoruz. Bu yasa teklifi kız çocuklarına karşı istismar suçunu da meşrulaştırılması anlamına gelecektir. Alevi kadınlar bu yasa teklifini asla kabul etmeyecektir.

Kadınların güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanunun uygulanması hayat kurtarır. Çocuklara karşı her türlü cinsel taciz ve saldırı suçunu meşrulaştıran yasa değişikliği teklifini koşulsuz olarak geri çekilmesi için diretiyoruz.”

” PİRHA/İZMİR

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?