Pir Takmaz’dan Aleviliğin Sosyal Medyada Tartışılmasına Tepki: Dil Düşkünlüğü Var

Pir Takmaz’dan Aleviliğin Sosyal Medyada Tartışılmasına Tepki: Dil Düşkünlüğü Var
08 Haziran 2020 – 12:19 pirha.netPir Takmaz’dan Aleviliğin sosyal medyada tartışılmasına tepki: Dil düşkünlüğü

08 Haziran 2020 – 12:19
PİRHA -Kureyşan Ocağı pirlerinde Hamza Takmaz, özellikle son zamanlarda sosyal medyada Aleviliğin tartışılmasına tepki göstererek yapılanların Alevilikte verilen ikrar ile uyuşmadığını, bir dil düşünlüğünün söz konusu olduğuna dikkat çekti.

Kureyşan Ocağı pirlerinde Hamza Takmaz,son zamanlarda Alevilerin sosyal medyadaki tartışmalarını değerlendirdi.

Takmaz,“Eskiden köylerimizde, evlerimizde, yaşamın her alanında ikrarlı bir yaşam vardı. O zaman ikrarından dönene yol düşkünü derlerdi, şimdi ise Yol ikrarı bırakılmış, dil katliamı, dil düşkünlüğü yapılıyor” dedi.

“ALEVİLERDE BİR DİL DÜŞKÜNLÜĞÜ VAR”

Aleviliğin sosyal medyada bu kadar tartışılmasına tepki gösteren Takmaz, Aleviliğin kendi yolunda, kendi çemberinde eksiği, yanlışı, noksanı, kendi cemlerinde ikrar ettiğini belirterek, “Aksi taktirde medyalarda, olur olmaz yerlerde birbirlerini vururlarsa, bu Aleviliğin yola ikrarı değildir bir dil katliamıdır, dil düşkünlüğüdür. Çünkü turab etmedikleri içindir” ifadelerini kullandı.

Ocaklar Meclisi adı verilen projeye de tepki gösteren Hamza Takmaz, “Bizim beklentimiz yolun dilini kullanarak yollarına devam etmeleri ama kuruldukları günden hemen sonra bizler şuna karşıyız yaklaşımını doğru bulmuyorum” dedi. Takmaz, “Şimdi kalkıp illede benim gibi düşünün derseniz o zaman biz yobazlara, dincilere, gericilere neden sesimizi çıkarıyoruz? Niye birbirimizi eleştiriyoruz? Biran önce bu dilden kurtulmamız gerekiyor” dedi.

“YOLDA İKRARI ORTADAN KALDIRDIK”

Özellikle Hacı Bektaş Postnişini Veliyettin Ulusoy’a, Dertli Divani’ye ve Ozan Emekçi’ye yönelik eleştirileri de doğru bulmadığını kaydeden Takmaz, “Bu yolun önderlerinden hizmet edenler kim olursa olsun hizmet etmişse onlara hakaret seviyeye düşmemeliler” dedi.

Konuşmasında sık sık Alevilikte ikrarın önemine vurgu yapan Takmaz, “Yani yola ikrar dediğimiz kavramı ortadan kaldırdık. Ağzımızdan küfür, benlik, kızgınlık bir türlü atamıyoruz. Senin dilin iyi olmuş konuşuyorsun, siyasi çarkından dönen dilinide iyi kollanıyorsun ama yola ikrara bend olmuyorsa o sözün bir şey ifade etmiyor” dedi.

“ALEVİLİĞİN TEMELİNDE EDEP VE AHLAK YATAR”

Sosyal medyada Aleviliğin bu kadar tartışılmasının Aleviliği ilerletmediğini belirten Takmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Temelde sorun Yol ikrar anlayışından yola çıkmadıkları için kaynaklanıyor. Hemen o Yol ve ikrarla olsa zaten kendi cemlerinde kendileri bir araya gelerek çözerler. Ama bunların dertleri o değildir. Bugüne kadar medyada isim tartışmam. Çünkü inancım diyor ki her şeyi cemde paylaş. İkrar cemde, düşkünkük cemde, birlik cemde paylaşılır. Ama biz bunlardan koptuk.

Günümüzde kendi dilimizi, kendi erkanımızı kendi yolumuzu geleceğe taşıyamazsak ve gelecek zamana göre de eksikleri onarmazsak biz bir adım yürüyemeyiz hiçbir gencimiz de arkamızdan gelmez. Bunlara dikkat etmeliyiz. Edep ve ahlak dedik. Aleviliğin temelinde ahlak ve edep yatar. Edep dili, ahlak dilini iyi kullanması gerekir. Eğer Yol da bunu uygun kullanırsa zaten birleştirici yanımız çok olur. Benliği bir tarafa atarak, bütünleştirici bir dil kullanmak gerekiyor.”

PİRHA/İZMİR

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?