‘Hakka Yürüme Erkanlarında Sazla, Nefesle Canı Uğurlama Inancımızın Gereği Olmalı’ 

‘Hakka Yürüme Erkanlarında Sazla, Nefesle Canı Uğurlama Inancımızın Gereği Olmalı’

06 Haziran 2020 – 15:26 pirha.net
aleviAlevilerhakkhakka uğurlama erkanıKazım AçıktepeMersinpirha

06 Haziran 2020 – 15:26

PİRHA-Kureyşan Ocağı evladı Kazım Açıktepe, Alevi inancında hakka uğurlama erkanlarının önemine dikkat çekerek, “İnanç yaşanandır. Yaşadığımız şekilde hakka yürümemiz gerekiyor. Ancak inancımızda olmayan erkanlar yapılıyor” dedi.

Alevi inancında hakka uğurlama erkanına ilişkin değerlendirmeler yapan Kureyşan Ocağı evladı Kazım Açıktepe,Alevi inancının, sevgi, muhabbet ve rızalık üzerine oluştuğunu belirterek, şunları dile getirdi:

“Alevilik ikrarlı canlar topluluğunun inancıdır. İnancımızda hakka yürüme erkanı da üç hizmetimiz vardır. Bunlardan birincisi rızalık hizmetidir. İkinci hizmetimiz Hakk meydanı birleme. Hakk meydanında gönüllerimizi birliği gülbenk veririz. Üçüncü hizmetimiz ise sırlamadır. Yani canın bedeninin toprakla buluşmasıdır Aşık Veysel “topraktadır cümle beden nefsini öldür ölmeden” diyerek yolumuzdaki arınmanın önemini belirtmiştir. İnancımızda ölüm yoktur devriye vardır. “Ölürse ten ölür canlar ölesi değil” demiş Derviş Yunus. İnancımız Hakk ve Hakikat yolunda erenler meydanında, pir divanında özünü Hakka teslim ederek darda durmayı gerektirir. Bu nedenle inancımızda Hakka yürümeden nefsi öldürürüz Hakk meydanında.”

“HAKKA YÜRÜME ERKANI DA SAZLA, NEFESLE CANI UĞURLAMA İNANCIMIZIN GEREĞİ OLMALI”

“İnancımız bağlama ve Aşık-ı Sadıklarımızın nefesleriyle bugüne taşınmıştır. Yolumuzun, erkanımızın kuralları nefeslerimizde dile getirilmektedir” diyen Açıktepe, “Aynı zamanda acıyı kederi de dile getirir. O nedenle cem en kutsal olan erkanlarımızdan biridir. Hakka yürüme erkanı da sazla, nefesle canı uğurlama inancımızın gereği olmalı. İnancımızda darda indirme erkanı vardır. Hakka yürüdükten sonra bu da son gördüğü görgü ceminden sonra hakka yürüdüğü güne kadar olan süre içerisinde ola ki birinin gönlünü kırmıştır veya herhangi bir müşkülü olmuştur, o canlardan rızalık alınması için darda indirme erkanı yapılır” dedi.

“YAŞADIĞIMIZ ŞEKİLDE HAKKA YÜRÜMENİZ GEREKİYOR”

Açıktepe, Pirlerin “Aslına ermektir hüner beş vakitle avunmayız” dediğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Özellikle yaşanandır. Yaşadığımız şekilde hakka yürümeniz gerekiyor. Ancak gördüğümüz kadarıyla yaşamımız farklı ama hakka yürüdüğümüzde birkaç saat içerisinde farklı bir şekilde Hakka yürüme erkanı yapılıyor. İnancımızda iki kutsal meydanımız vardır. Biri cem rrkanındaki meydan Hakk ve Hakikat yolunda erenler meydanında Pir divanında dara durduğumuz meydandır. İkincisi ise yine Hakka yürüyen canla Hakk ve Hakikat meydanında erenler meydanında Pir divanında durduğumuz dardır. Dar Alevi inancında döktüğünü doldurma, düşürdüğünü kaldırma, ağlattığını güldürme, haklının hakkını teslim etmek için özünü Hakka teslim ederek durulan bir duruştur. Cem de neyi yapıyorsa hakka yürüme erkanlarında da onu yapmalıyız. Bilgeler her kuş kendi dilinde öter her ot kendi kökünden biter bir yere bize yol göstermiştir.”

Diren KESER/MERSİN

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?